Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

„Amazon“ ја продолжува работата од дома до 8-ми јануари

Време: 16:54

Датум: јули 16, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата „Amazon“ објави дека ќе им овозможи на вработените кои можат да работат од дома да продолжат да ги извршуваат своите должности од далечина до 8-ми јануари, пишува „CNBC“. Ова е уште едно продолжување на периодот на враќање во канцелариите за многумина вработени во технолошкиот гигант.

„Ние продолжуваме да му даваме приоритет на здравјето на нашите вработени и ги следиме насоките на локалните власти. Сите вработени кои што можат ефикасно да ги извршуваат работните обврски од дома се добредојдени да го сторат тоа до 8-ми јануари“, рече портпаролот на „Amazon“.

Тој додаде дека компанијата инвестирала „значителни средства и ресурси“ за да обезбеди сигурност на вработените кои избираат да се вратат во канцеларија – преку мерки за социјално растојание, дезинфицирање на просториите, мерење на температурата и обезбедување на маски за лице и антибактериски средства.

Веста доаѓа откако компанијата во мај објави дека вработените би можеле да работат од дома најмалку до 2-ри октомври.

Технолошките компании, вклучително и „Facebook“, „Google“ и „Apple“, велат дека не очекуваат нивните вработени да се вратат во канцелариите до крајот на годината. „Twitter“ дури им дозволи на луѓето што можат да работат од дома да го сторат тоа „засекогаш“ ако сакаат.

Од „Amazon“ не прецизираа колку од вработените во компанијата ќе бидат опфатени со одредбата, но велат дека новата политика е „глобална“. Технолошкиот гигант додаде дека на крајот на последниот квартал компанијата имала 840.400 вработени со полно и со скратено работно време.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за „Amazon“ ја продолжува работата од дома до 8-ми јануари

 1. Пингбек: „Amazon“ ја продолжува работата од дома до 8-ми јануари – Работник

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…