Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Австриска банка „под клуч“ поради лажирање на билансот и проневера

Време: 14:21

Датум: јули 16, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Австриската банка „Commerzialbank Mattersburg“ доби наредба веднаш да престане да работи поради сомневање за фалсификување на билансот на состојба и проневера.

„Не се размислува банката да продолжи со работа, таа мора да биде ликвидирана“, рече претседателот на провинцијата Бургенланд, Питер Доскоцил.

Шефот на регионалната банка од провинцијата Бургенланд, Мартин Пуер, поднесе оставка по првото рочиште и поднесе тужба против самиот себе. Висината на нанесената штета не може да се процени засега, а Органот за супервизија на финансискиот пазар (ФМА) објави дека ситуацијата е „драматична“.

Бројни компании и поединци, според Доскоцил, најверојатно ќе изгубат многу пари на крајот, како резултат на фалсификување на билансот на состојба.

Провинциската влада воспостави „телефонска линија“ на која можат да се јават сите клиенти на банката, а ангажиран е адвокат да дава бесплатни правни совети. Провинцијата Бургенланд не била погодена од колапсот на банката, бидејќи немала деловни врски со неа, додаде Доскоцил.

Сепак, компанијата за електрична енергија на Бургенланд има околу пет милиони евра на својата сметка во таа банка.

„Претпоставувам дека нема да има пари“, рече Доскоцил.

„ФМА“ посочува дека депозитите до 100.000 евра по лице се осигурани и дека граѓаните не треба да се плашат до таа сума.

При прегледот на банката, откриена е сериозна измама, бидејќи со години е „фризиран“ билансот, така што беше прикажан биланс од околу 800 милиони евра. За да спречи поголема штета, „ФМА“ нареди затворање на сите девет филијали и седиштето на банката.

Од затворањето на банката, најсилно погодена е регионалната економија и општините, кои имаа жиро-сметки во неа.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…