Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Најновиот „Lambo“ стана уште попривлечен, запознајте го „Lamborghini Sián Roadster“ (ФОТО+ВИДЕО)

Време: 16:15

Датум: јули 14, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Најмоќниот и моментално најатрактивниот суперавтомобил под брендот „Lamborghini“ ја доби и својата „Roadster“ верзија која ја направи, ако воопшто е можно, дури и попривлечна, поубава и поексклузивна.

Оваа недела беше откриена топ-понудата на италијанскиот бренд под знакот на лутиот бик – „Lamborghini Sián Roadster“. Станува збор за надградба на моделот „Sián“, суперавтомобил кој се произведува во ограничена серија, кој се потпира на темелите на „Aventador“, а моќта ја добива во комбинација на 6,5-литарски бензинец V12 и благ хибрид од 48 волти, чија комбинирана моќност е 819 КС. За забрзување од 0 до 100 км на час на овој модел му се потребни помалку од 2,9 секунди.

„Sián Roadster“ ја има истата технологија, но со кокпит кој е целосно отворен „кон небото“, а за што самите дизајнери признаваат дека е нивно најспектакуларно дело досега. Се разбира, „Lamborghini“ за овој модел нуди голем број на опции за адаптирање на ентериерот кон клиентот, додека сите модели ќе имаат препознатливи небесно сини детали кои ја означуваат неговата електрична „душа“.

Однадвор, има дизајн кој ги влече своите корени од првиот легендарен модел „Countach“, нагласен со карактеристичен светлосен потпис во форма на „Y“, и детали за каросерија направена од видливи плетенки со јаглеродни влакна, сè до задните шестоаголни светла, познати од обичниот „Sián“.

Оригиналниот „Sián“ ќе се произведува во само 63 примероци, додека варијантата „Roadster“ ќе биде уште поексклузивна – „Lamborghini“ има намера да произведе само 19 возила. Овие бројки заедно формираат во 1963 година, година кога е основана компанијата.

Неофицијално еден примерок на „Sián Roadster“ ќе се продава по цена од околу 3,6 милиони долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Иако Полска е голем производител на автомобили, станува збор за фабрики на странски компании, па веста дека во оваа земја ќе се произведуваат возила од…

 • Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Откако во еден момент францускиот модел беше најбаран во Европа, „VW Golf“ на крајот на првата половина од 2020-та сепак ја дочека на првото место.…

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки…

 • „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  Според зборовите на Ролф Михл, директорот за маркетинг и шеф на продажба во „Audi“, сите идни „RS“ модели ќе бидат електрифицирани. Михл во интервју за…

 • „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  Компанијата „Sony“ многумина изненади на годинешниот „CES“ претставувајќи прототип на електричен автомобил. „Sony“ претходно имаше направено прототип со цел да ја покаже својата технологија во…

 • „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  Откако ја претстави екстремната „Black Series“ верзија, „Mercedes“ направи подобрувања и на основната верзија на својот суперспортски автомобил. Основната верзија „Mercedes-AMG GT“, ако за модел…

 • Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Германскиот Volkswagen (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година забележал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) поради големиот пад…

 • „Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

  „Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

  Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското…

 • 45 години икона: Porsche 911 Turbo

  45 години икона: Porsche 911 Turbo

  Porsche 911 Turbo е есенцијата на спортскиот автомобил со високи перформанси, секојдневна употребливост и традиција од 45 години. По лансирањето на пазарот на 911 Turbo…