понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗЕлектрична! Новата Opel Mokka тргнува на пат

Електрична! Новата Opel Mokka тргнува на пат

  • Електрично, природно: новата Mokka достапнa како целосно електрично возило од самиот почеток на продажбата
  • Тестирање: втора генерација на Mokka сè уште е целосно камуфлирана
  • Навистина возбудливо: е-моќ, компактни димензии, голем впечаток

Риселсхајм. Новата Opel Mokka е на пат, сè уште камуфлирана, но подготвена за првите важни тестови со инженерите на Opel. И електрична е! Втората генерација на Mokka е целосно нова, а нејзината нова технологија, вклучувајќи е-моќ, темелно се тестира, се поставува и се потврдува пред претставувањето на пазарот. Производството ќе започне во четвртиот квартал годинава. Првите автомобили ќе бидат електрични и треба да пристигнат кај клиентите во почетокот на 2021 година. Тест-автомобилите навестуваат кој е зад камуфлажата: големо жолто К на зелено-црните крила на тест возилата – К како во Mokka. Да, едноставно Mokka.

Новата генерација ja издава додатокот X во името – како и првата најпродавана генерација на своето деби во 2012 година. Тогаш, Mokka импресионираше со своите компактни димензии и цврстиот изглед. Новиот модел е исто така мал и стабилен, но на многу попрогресивен и модерен начин – дури и поприлагоден на возењето во градот, дури и поелегантен за да остави голем впечаток. Екстра ефикасно, јасен и смел и секако електричен, уште од почетокот на продажбата. Клиентите можат да уживаат во возбудливата чисто-батеријата верзија, но исто така ќе биде достапна и со мотори со внатрешно согорување.

Иако сè уште камуфлирана, новата Mokka веќе ги покажува своите јасни пропорции со кратки предни и задни издадени делови – целосно усогласени со понатамошната развиена филозофија за дизајн на Opel. Следната генерација Mokka го комбинира германскиот инженеринг со јасен, „детоксиран“ дизајнeрски јазик. Покрај тоа, возачите и патниците ќе можат да уживаат во целосно дигитализиран ентериер. Дизајнерите на Opel посветуваа големо внимание на намалувањето на основните работи.

Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер вели: „Два и пол години многу внимателно го следив развојот на новата Mokka и сум горд на овoj нов Opel, што ќе биде електричен од самиот почеток! Можам да ветам дека новата Mokka ќе биде еден од највозбудливите автомобили во нашата долга историја! Оваа втора генерација покажува сè што Opel се залага денес и во иднина тоа ќе ја промени перцепцијата за нашиот бренд. Нашите инженери сè уште имаат важна работа, но јас очекувам наскоро да ја претставам новата Mokka“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП