Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

Време: 14:03

Датум: март 16, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа.

Бројките покажуваат дека данокот на моторните возила со кој возилата се даночат и по емисијата на CO2 кој го испуштаат во воздухот,  кој стапи на сила од јануари годинава, драстично, односно за речиси пет пати го намали увозот на половни возила во земјава. Така само во декември, пред стапување на сила на новата регулатива, автоплацевите во земјава увезле 6.476 автомобили од кои дури 5.256 биле половни патнички автомобили. А само лани бројот на увезени половни автомобили се искачил на 38.580, од вкупно увезени 48.969 моторни возила во земјава.

Податоците на Царинската управа покажуваат дека за десет години, од кога беа воведени поволностите од претходната Влада за слободен увоз на странски половни возила во земјава драстично расте бројот на увезените половни на сметка на увозот на новите возила. Или заклучно со декември лани биле увезени вкупно 314.257 половни автомобили од странство. Статистиката пак покажува дека добар дел од овие автомобили се дизел и со ЕУРО 3 или 4 стандард, односно испуштаат многу повеќе издувни штетни гасови за животната средина.

Статистиката покажува дека по годините бројките варираат и се движи од околу 23.000 до 35.000 увезени половни возила годишно.

Најголемиот бум на пазарот се случил токму во 2010-та година кога биле увезени дури 51.399 половни возила.

Увоз на употребувани возила :

јануари 2020         1.224

2019 година          38.580

2018 година          30.237

2017 година          22.964

2016 година          25.889

2015 година          23.196

2014 година          29.558

2013 година          29.560

2012 година          28.546

2011 година          34.328

2010 година          51.399

Извор: Царинска Управа

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…

 • Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Многу ретка верзија… Екстремно ретка верзија на Citroën DS21 од 1965 година е ставена на продажба, а неговата цена е 189.500 долари? This 1965 Citroen…

 • Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Компанијата Nisan соопшти дека планира да го продолжи производството во својата фабрика во Кина бидејќи бројот на нови случаи на заразени со вирусот COVID-19 во таа…

 • Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Фабриката за автомобили Tesla Motors стана првиот производител во светот кој направи милион возила на струја, а веста за овој успех ја објави на Твитер првиот…

 • Групацијата Hyundai-Kia прва во светот развила паметен менувач

  Групацијата Hyundai-Kia прва во светот развила паметен менувач

  Автомобилската групaција Hyundai-Kia неодамна објави дека прва во светот развила паметен менувач (ICT Connected Shift System), кој со помош на предвидувања со информатичка-комуникациона технологија автоматски менува во…

 • Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Франкфуртскиот саем за автомобили, познат и под името Меѓународна изложба на автомобили (IAA), следната година се сели во Минхен. Минхен ги победи Берлин и Хамбург…

 • Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911 од 1968 година со помош на компанијата Tesla и Zelectric е конвертиран во електрично возило, со што стана уште едно од класичните возила кои…

 • Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Porsche ги претставија Turbo S верзиите на новата генерација на 911. Повеќе моќ, подобра динамика и подобар комфор. Turbo S верзиите ни доаѓаат во купе…