Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Групацијата Hyundai-Kia прва во светот развила паметен менувач

Време: 23:07

Датум: март 9, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Автомобилската групaција Hyundai-Kia неодамна објави дека прва во светот развила паметен менувач (ICT Connected Shift System), кој со помош на предвидувања со информатичка-комуникациона технологија автоматски менува во оптимална брзина со оглед на ситуацијата во сообраќајот.

Kia и Hyundai имаат намера да ја користат оваа нова технологија кај своите идни модели. За време на процесот на развој на системот се поднесени околу 40 апликации за патенти.

Паметниот менувач користи интелигентен софтвер за контрола на менувач (TCU), кој информациите ги собира и обработува во реално време. Податоците се добиваат со помош на следниве технологии: 3Д навигација со точни патни мапи и поставени радари за мерење на брзина и радарски темпомат.

3Д навигацијата содржи информации за надморска височина, наклон, искривување, бројни други елементи и тековни состојби во сообраќајот. Радарот во возилото ја открива брзината на возилото и растојанието до возилото пред и со други возила, додека напред поставената камера дава информации за возните ленти.

Користејќи ги сите тие податоци, TCU со помош на алгоритам на вештачка интелигенција предвидува оптимален однос на пренос во реално време и во согласно со тоа се префрла во оптимална брзина.

Kia има намера да го подобри паметниот менувач со уште поинтелигентна технологија, која ќе овозможи комуникација со семафори, а која ќе се заснова на LTE или 5G технологии, а и ќе ги препознаваат намерите на возачот. Сето тоа ќе доведе до уште поефикасно менување на брзините, се наведува.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…

 • Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Многу ретка верзија… Екстремно ретка верзија на Citroën DS21 од 1965 година е ставена на продажба, а неговата цена е 189.500 долари? This 1965 Citroen…

 • Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Компанијата Nisan соопшти дека планира да го продолжи производството во својата фабрика во Кина бидејќи бројот на нови случаи на заразени со вирусот COVID-19 во таа…

 • Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Фабриката за автомобили Tesla Motors стана првиот производител во светот кој направи милион возила на струја, а веста за овој успех ја објави на Твитер првиот…

 • Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Франкфуртскиот саем за автомобили, познат и под името Меѓународна изложба на автомобили (IAA), следната година се сели во Минхен. Минхен ги победи Берлин и Хамбург…

 • Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911 од 1968 година со помош на компанијата Tesla и Zelectric е конвертиран во електрично возило, со што стана уште едно од класичните возила кои…

 • Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Porsche ги претставија Turbo S верзиите на новата генерација на 911. Повеќе моќ, подобра динамика и подобар комфор. Turbo S верзиите ни доаѓаат во купе…