Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

Време: 13:20

Датум: февруари 11, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Турски TOGG (Turkey’s Automobile Joint Venture Group) планира да потпише договори со 114 компании кои ќе бидат нивни добавувачи во процесот на производство на турскиот електричен автомобил.

Во меѓувреме, околу 400 мали и средни бизниси разговараат со TOGG да станат потенцијални добавувачи кога масовното производство на првиот домашен автомобил ќе започне во 2022 година.

Според турски Daily Sabah, Здружението на автомобилски добавувачи на Турција (TAYSAD) веќе воспостави ланец на добавувачи со 25 компании кои моментно учествуваат во производството на автомобили.

Според проценките, производството на домашен автомобили ќе создаде пазар вреден 18 милијарди турски лири (3 милијарди долари) за мали и средни претпријатија во периодот помеѓу 2022 и 2032 година.

Големи инвестиции

Ar Metal, една од компаниите кои веќе учествуваат во синџирот на добавувачи, се подготвува за инвестиција од 3 милиони лири за да започне со производство на метални компоненти за автомобилот.

TOGG е исто така во преговори со локалните добавувачи за производство на литиумски и секундарни батерии и планира заедно со 300 добавувачи да инвестира 7 милијарди долари лири во текот на наредните 10 години.

Алпер Канча, претседател на TAYSAD, изјави дека TOGG преговара со околу 60 компании кои веќе работат за меѓународни автомобилски гиганти.

„Целта ни е сите добавувачи на  TOGG да бидат локални“, изјави Канча.

Автомобилот, кој за Турците е остварување на 60-годишниот сон, да имаат автомобил од сопствено производство, е дизајниран од TOGG за 18 месеци.

TOGG е заеднички проект кој се состои од пет водечки турски индустриски групации кои се здружиле за да го направат овој автомобил. Автомобилот ќе се произведува во фабрика која за оваа намена ќе се гради во северозападната провинција Бурса, честопати нарекувана главен град на турската автомобилска индустрија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Е-пионери: предците на Opel Corsa-e и Grandland X плаг-ин хибрид Од 1968 година: повеќе од пет децении истражување на електричните погонски системи Пред своето време:…

 • Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти…

 • Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Фабриката за автомобили Fiat Chrysler сака да го продолжи производството во три фабрики во Италија веќе од наредната недела ако за тоа добие дозвола од…

 • Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Автомобил од соништата: прекрасната Manta се појави на пазарот во 1970 година Сеопфатнa: Ascona како спортска лимузина и лајфстајл караван пристигна истата година Стратегија: Opel…

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…

 • Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Многу ретка верзија… Екстремно ретка верзија на Citroën DS21 од 1965 година е ставена на продажба, а неговата цена е 189.500 долари? This 1965 Citroen…

 • Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Компанијата Nisan соопшти дека планира да го продолжи производството во својата фабрика во Кина бидејќи бројот на нови случаи на заразени со вирусот COVID-19 во таа…