Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

Време: 09:43

Датум: јануари 14, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако извршувате работа која подразбира дека секогаш пред себе имате некои рокови, внимавајте на ова…

Роковите и стресот на работа ги поттикнуваат луѓето да јадат слатки и закуски, велат научниците.

Тие утврдиле дека учесниците во студијата имале многу повеќе желба за висококалорична храна кога биле под притисок додека часовникот одбројувал 60 секунди.

Со оглед на темпото на живот денес, психолозите кои ја спровеле студијата велат дека кога луѓето се свесни дека времето истекнува, се чувствуваат ужасно исцрпени, поради што се свртуваат кон храна за да го надоместат тоа.

Студијата е спроведена на Институтот за менаџмент во Индија, а учесниците во студијата требало во пишан текст да ја прецртаат секоја буква. За тоа имале минута време, а на едните часовник одбројувал од еден до 60, додека на другите времето е сметано наназад.

Потоа се прашани каква е шансата сега да јадат чоколадна торта или овошна салата. Се покажало дека учесниците во групата кои го сметале времето наназад на скала од еден до десет, желбата за чоколадна торта ја оцениле со осум.

Учесниците во втората група ја оцениле желбата за торта со седмица и биле повеќе склони дека сакаат овошна салата.

Спроведен е уште еден експеримент, каде што учесниците ја извршувале задачата која од нив е побарана, а во некои случаи времето е измерено однапред, а на другите наназад. По завршувањето на задачата, можеле да земат онолку слатки колку што сакаат, па повторно се покажало дека повеќе земале оние на кои времето за извршување на задачата течело наназад.

Д-р Анкар Капур кој ја спровел студијата вели дека е јасно дека роковите и стресот од роковите влијаат врз луѓето така што внесуваат повеќе калории.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

 1. Пингбек: Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас! - ММС

 • Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Вака комбинирана храна може да предизвика дигестивни проблеми, а особено лицата со чувствителни стомаци треба да ги избегнуваат. Ако ја внесувате оваа комбинација на храна…

 • Викенд хороскоп 15-16.02.2020

  Викенд хороскоп 15-16.02.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Парите многу добро ќе се вклопат во вашите планови околу домот. Имате многу добри идеи и време е да почнете…

 • Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Овие слатки мали плодови помагаат во борбата против многу болести, а ја чуваат и здравата тежина. Крушите се сочно и слатко овошје кое е благодет…

 • Напиток од куркума за подобар имунитет

  Напиток од куркума за подобар имунитет

  Куркумата традиционално се користи за спречување на кардиоваскуларни и невродегенеративни заболувања, како и за ублажување на дигестивните нарушувања, а чaјот од куркума претставува еден од…

 • Болки во нозете, мускулите и нервите: Што е невропатија и како да се ослободите од неа?

  Болки во нозете, мускулите и нервите: Што е невропатија и како да се ослободите од неа?

  Болките често знаат да предизвикаат неудобен и незгоден живот, но тие се составен дел од него и никој не може целосно да ги избегне. Невропатијата,…

 • Слатки и тестенини за време на диета? Да, ако ги јадете во одреден период од денот!

  Слатки и тестенини за време на диета? Да, ако ги јадете во одреден период од денот!

  Секоја диета подразбира откажување од одреден вид на храна, особено од калорични јаглени хидрати и маснотии кои најмногу дебелеат. Добрата вест е дека постои ситуација…

 • Ако барате мрсна храна – можеби ви треба повеќе сон?

  Ако барате мрсна храна – можеби ви треба повеќе сон?

  Поспаноста може да ги активира хормоните кои го регулираат гладот и ситоста – грелин и лептин. Истражувањето, објавено во European Journal of Clinical Nutrition, докажа…

 • За здрав организам: Бадемот е одлична намирница, а еве колку е дозволено да се јаде во текот на денот

  За здрав организам: Бадемот е одлична намирница, а еве колку е дозволено да се јаде во текот на денот

  Бадемите имаат високи хранливи вредности, студиите потврдиле дека шака дневно од ова овошје ја спречува апсорпцијата на маснотии и ги чисти крвните садови. Бадемот е…

 • Дали знаете што е ретинол, витамин кој ја прави нашата кожа совршена? Еве каде може да го најдете!

  Дали знаете што е ретинол, витамин кој ја прави нашата кожа совршена? Еве каде може да го најдете!

  Ретинол е една од „anti-age“ состојките за кои сигурно сте слушнале. Она што ги збунува многумина се различните имиња: ретиноид, ретинол, витамин А… Како прво,…

 • Дневен хороскоп 11.02.2020

  Дневен хороскоп 11.02.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Денес ќе се обидете да разговарате со некои пријатели за да сфатите колкав е вашиот удел во озборувањата коишто се…