Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Избегнувајте шетање со деца по магла

Време: 16:23

Датум: јануари 13, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако живеете во град, маглата не е најдобро време да шетате со вашето бебе или дете. Високото ниво на загадување на воздухот во никој случај не може да влијае позитивно врз бебињата. Подобро почекајте маглата да се издигне, а до тогаш најдете некоја занимација дома.

Обрнете посебно внимание да не излегувате по магла ако вашето дете е склоно кон респираторни проблеми или има некоја хронична болест на респираторниот систем, како што е астма или бронхитис. Во тој случај, не заборавајте да се консултирате со педијатар како да се однесувате.

Поради маглата, кај хроничните пациенти може да дојде до влошување на состојбата, а кај здравите пациенти може да се очекуваат инфекции придружени со долга кашлица.

Ако, од друга страна, живеете во средина каде што нема многу извори на загадувачи на воздухот, не сте во исто толкава опасност како луѓето во градот, но не треба да се опуштате премногу. Во селата, луѓето главно се загреваат на јаглен или дрво, и загадувањето и чадот на тој начин се испуштаат во атмосферата.

Шетањето со бебе додека надвор има магла треба да се избегнува. Меѓутоа, ако веќе мора да излезете надвор, потрудете се престојот на воздух да го сведете на минимум. Децата треба да бидат облечени на ист начин како да ги облекувате кога не е магла, можете да ставите еден слој облека над носот и устата на бебето или да користите зимска заштита за количка.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Избегнувајте шетање со деца по магла

 1. Пингбек: Избегнувајте шетање со деца по магла - ММС

 • Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја…

 • Викенд хороскоп 18-19.01.2020

  Викенд хороскоп 18-19.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе биде потребно да соберете неколку контакти за да стигнете до посакуваната цел. Бидете внимателни и обратете им се на…

 • Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или…

 • Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Зошто треба да бидете внимателни со старомодниот трик со ладна вода. Сигурно сте слушнале за трикот дека кога ќе се изгорите, треба изгореното место да го држите…

 • Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Пецкање, гребење и потешкотии при голтањето се само некои од симптомите на болка во грлото кои оваа напивка може да ги реши. Комбинацијата на мед…

 • Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за…

 • Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Променливи температури Сувиот и ладен воздух негативно влијае на кожата, иритирајќи ја. Во некои случаи, дури може да се развие ладна уртикарија, која главно има…

 • Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Одговорот на прашањето кое млеко е најздраво може да ве изненади. Веројатно мислите дека растителното млеко, како бадемовото и соиното е многу поздраво, меѓутоа не…

 • Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Ако извршувате работа која подразбира дека секогаш пред себе имате некои рокови, внимавајте на ова… Роковите и стресот на работа ги поттикнуваат луѓето да јадат…

 • Заменете го чипсот со оваа намирница и препородете го организмот

  Заменете го чипсот со оваа намирница и препородете го организмот

  Знаеме дека семките од сончоглед се здрави, а еве и зошто. Семките од сончоглед содржат и разни ензими кои ги регулираат хормоните во организмот. Тоа…