Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Работата на мозокот – вечна мистерија!

Време: 13:20

Датум: декември 2, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Со векови луѓето се обидувале да го откријат функционирањето на мозокот. Мозокот го испитуваат со различни научни дисциплини, обидувајќи се да се сфати неговиот начин на функционирање.

Иако се чини дека човекот од модерното време е се поблиску до ова решение и дека со новите методи ќе биде полесно да се расфетли и разбере работата на мозокот.

Руските научници велат дека мозокот останува тајна, а како настануваа свеста – тоа никој сè уште не го знае. Во прилог на овие тврдења е веста од 19 ноември, која беше објавена во списанието Cell reports.

Студијата е спроведена кај шест возрасни лица, кои, кога биле деца, со операција им е отстранет дел од мозокот.

Половина од мозокот е отстранет поради тешка епилепсија. Истражувањата покажале дека работата на мозокот се вратил во нормала и дека некои поединци сега имаат уште понапредни сетила.

Научниците го следеле протокот на крв и врската помеѓу деловите на мозокот одговорни за видот, вниманието и движењата.

Откриено е дека во едната половина од мозокот сè функционира нормално помеѓу регионите и дека тие се дури и подобро меѓусебно поврзани меѓу некои елементи отколку во нормалното работење на мозокот.

Научниците велат дека решенијата што ќе произлезат од ова истражување можат да придонесат за побрзо закрепнување на лицата кои биле подложени на слична операција.

Сепак, останува непознато како се формира свеста.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Работата на мозокот – вечна мистерија!

 1. Пингбек: Работата на мозокот – вечна мистерија! - ММС

 • Променливо облачно со локален дожд

  Променливо облачно со локален дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен,…

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, рече дека тој и неговите соиграчи едвај чекаат да продолжи сезоната во Шпанија-2019/20, претходно прекината поради пандемијата на коронавирус. –…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…