Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Потпишан договор за формирање на ракометен клуб Еурофарм Пелистер

Време: 11:07

Датум: ноември 29, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Градоначалникот на Општина Битола Наташа Петровска, Зоран Стерјев претставник на РК Еурофарм Работник и Сашо Шамбевски, генерален директор на РК Пелистер, денес потпишаа договор со кој двата битолски ракометни клубови се здружија во еден и во иднина ќе се вика Еурофарм Пелистер.

– Спортот треба да им биде оставен на спортистите и спортските работници и затоа како градоначалник ја поддржав идејата на спортистите и љубителите на спортот за здружување на двата клуба.

Договорот е изработен низ транспарентен процес, изгласен е и од Советот на Општина Битола, а јас посакувам во иднина ракометна Битола да ја врати славата што ја имаше во минатото. Освен ракометот ние ќе ги помагаме и другите спортски дисциплини, изјави Петровска по потпишувањето на договорот за здружување на двата ракометни клубови.

Според Зоран Стерјев, претставник на РК Еурофарм Работник, договорот е резултат на квалитетен преговарачки процес во кој времето на донесување на одлуката не беше приоритет туку темелниот пристап.

– Претстои светла иднина на ракометот кој е исклучително сензитивна тема за Битола и битолчани. Идејата за овој договор беше иницирана од спортски работници и поранешни ракометари кои сметаа дека фузијата меѓу двата клуба може да биде основа за да се создаде поголем исчекор на домашна и меѓународна сцена. Договорот е в темелен на чесни намери, а целта е да се врати сјајот на битолскиот ракомет и повторно да се гордееме со ракометните успеси, истакна Стерјев.

За потпишаниот договор и формирањето на единствен ракометен клуб Еурофарм Пелистер ќе бидат известени РСМ, СЕХА и Европската ракометна федерација.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, рече дека тој и неговите соиграчи едвај чекаат да продолжи сезоната во Шпанија-2019/20, претходно прекината поради пандемијата на коронавирус. –…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…