Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,296.14 -0.04%    GRNT 1,028.08 -2.09%    KMB 6,291.48 -0.03%    MPT 76,437.50 -0.04%    MTUR 5,400.00 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 2,503.33 -1.85%    SPAZP 8,440.00 2.79%    STB 1,178.90 -0.09%    TKVS 5,665.00 0.27%    TNB 16,580.00 -0.12%    TTK 1,520.00 0.66%    UNI 2,360.00 0.09%    ZPKO 1,470.00 0%    

“Господ постои, името и’ е Петрунија” ја освои наградата “Одисеј – за човекови права на советот на Европа”

Време: 09:35

Датум: ноември 14, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Филмот “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја доби престижната Одисеј – наградата за Човекови права на Советот на Европа , Odyssée Conseil de l’Europe aux Droits de l’Homme од страна на Советот на Европа.

Жирито на настанот „Европски кино ѕвезди и платно“ составено од 10 амбасадори во Советот на Европа, заменик-генералниот секретар на Советот на Европа, директорот на кабинетот на генералниот секретар на Советот на Европа и извршниот директор на „Еуроимажс“, Роберто Ола, ја додели наградата на македонскиот филм “Господ постои, името и’ е Петрунија”, нарекувајќи го величенствен филм.

Еднаш годишно, а веќе по деветнаесети пат, Советот на Европа ја доделува оваа награда. Одисеј наградата се доделува за две категории и тоа за особена уметничка креација и за човекови права. Минатогодишниот добитник за уметничка креација е големиот турски режисер Нури Билге Чејлан за филмот “Дивата Круша” во кој Македонија беше копродуцент токму преку продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски, а оваа година оваа награда ја доби Павел Павликовски за неговиот филм Студена војна. На вчерашната свечена церемеонија во киното Одисеј во Стразбург и беше врачена наградата на режисерката Теона Стругар Митевска и беше организирана вечера со авторот и амбасадорите од Советот на Европа.

https://www.coe.int/en/web/eurimages/-/the-19th-edition-of-etoiles-et-toiles-du-cinema-europeen-d-6-

Месец ноември е неверојатно плоден месец за Петрунија со дваесетина фестивали низ целиот свет.

Теона Стругар Митевска на престижниот Торино Филмски Фестивал ќе биде специјален гостин по повод нејзината ретроспектива со сите нејзини филмови. На фестивалот во Торино Теона ќе биде и дел од жирито за главната награда. Петрунија во Торино ќе ја има италијанска премиера и подоцна ќе започне со прикажување во редовниот кино репертоар.

Петрунија успешно беше прикажан во Шпанија на Севиља Филмскиот Фестивал, а при крајот на годината трга во редовна кино дистрибуција во воаа земја. Ќе се прикажува и во Тајван на Таипеи Филмскиот фестивал Golden Horse; на Љубљанскиот Филмски Фестивал – LIFF; па на Загреб Филм Фестивал; па Арава Интернационалниот Филмски Фестивал во Израел; во Гренобл Филмскиот Фестивал посветен на Европскиот Филм; во Белрад Филмскиот Фестивал Слободна Зона; во Холандија дел е од програмата на Филмскиот Фестивал Источни Соседи; во Германија Женскиот Фестивал во Минхен и Туринген; во Индија Dharamshala International Film Festival; во Швајцарија Thusis Cinema days ФФ; во Обен, Франција Rencontres des cinémas d’Europe, Aubenas; во Литванија European Film Forum SCANORAMA; а ќе биде и дел од Филмскиот фестивал во Луксембург, како и во Египет на Каиро Интернационалниот Филмски Фестивал.

Како еден од трите финалисти за наградата од Европскиот парламент Lux наградата, во месец ноември Петрунија ќе биде прикажан во 46 кино сали во сите 28 Европски земји, и како дел од трите финалисти филмот беше преведен  на сите 24 јазици кои се зборуваат во Европа. Доделувањето на престижната награда од страна на Европскиот парламент ќе му биде доделена на победничкиот филм на 27 Ноември во Стразбург.

Во тек се промотивните предпремиери низ цела Германија каде на 16 ноември започнува дистрибуцијата на Петрунија во 50 киносали низ целата земја. Во ноември започнува кино прикажувањето исто така и во Романија и соседна Србија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бродвејскиот мјузикл „Ени Јуниор“ предновогодишно во Филхармонија

  Бродвејскиот мјузикл „Ени Јуниор“ предновогодишно во Филхармонија

  Мјузиклот „Ени Јуниор“, кој првпат беше изведен на сцената на Бродвеј во 1977 година, во преработка на македонски јазик, на 23 декември ќе биде одигран…

 • TRASH FOR ART 2019: Пакомак го отвори конкурсот „Создавај уметност, а не ѓубре“

  TRASH FOR ART 2019: Пакомак го отвори конкурсот „Создавај уметност, а не ѓубре“

  Уметноста може да се создаде било каде, било како и од било што, доколку оставите креативноста да ги направи првите чекори. Пакомак ве повикува да…

 • Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

  Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

  Иако температурите паднаа, Telekom Electronic Beats Weekender ќе ја подгрее атмосферата во градот. По успешниот летен TEB Picnic што се одржа во Градскиот парк, овојпат…

 • Како изгледаат денес пејачите кои не можевме да престанеме да ги слушаме во 90-тите(фото)

  Како изгледаат денес пејачите кои не можевме да престанеме да ги слушаме во 90-тите(фото)

  Песните на Мараја Кери беа синглови број еден на билбордот “Hot 100″, 14 пати во текот на 90-тите. Пејачи како неа, како Мадона со нејзината…

 • Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм на мобилен телефон

  Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм на мобилен телефон

  Режисерот Мартин Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм „Ирецот“ на мобилни телефони. Три и полчасовниот крими еп на Скорсезе, во…

 • Објавена новата драма на Томислав Османли

  Објавена новата драма на Томислав Османли

  Во најновиот, 40-ти врој на реномираното литературно списание „Балкански књижени гласник“ деновиве е објавен најновиот драмски текст на Томислав Османли насловен „Враќање дома“. Пиесата се…

 • „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ – изложба на Масин

  „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ – изложба на Масин

  Македонската академија на науките и уметностите и Мирослав Масин го најавуваат отворањето на изложбата „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“. Изложбата на Мирослав Масин…

 • Љутков: Дивеењето на шверцерите во МНТ го понижува трудот на актерите

  Љутков: Дивеењето на шверцерите во МНТ го понижува трудот на актерите

  Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар. Болно е за Заев и неговите соработници тоа што со секој…

 • Режисерот на Joker сака да сними продолжение, услов – Хоакин Феникс

  Режисерот на Joker сака да сними продолжение, услов – Хоакин Феникс

  Филмот Joker ги руши сите рекорди на гледаност, а режисерот Тод Филипс ги израдува фановите со изјавата дека би било вредно да се сними и…

 • Издавачката куќа Антолог ја збогатува својата понуда со новата книга „The Game“

  Издавачката куќа Антолог ја збогатува својата понуда со новата книга „The Game“

  Веројатно не постои човек што барем еднаш не ја обвинил технологијата за создавање на едно френетично, плитко општество, кое сè позабрзано ита кон катаклизма. Но…