Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,303.85 0.13%    GRNT 1,048.61 -0.61%    KMB 6,299.69 1.14%    KVAS 17,000.00 20.57%    MPT 76,676.92 0.6%    MTUR 5,400.00 0.03%    OKTA 4,600.00 -0.01%    RZIN 90.00 0%    RZTK 660.00 0%    SOLN 293.00 -2.98%    STB 1,165.00 0.42%    TEL 315.00 1.43%    TETE 2,300.00 0%    TNB 16,600.00 0%    UNI 2,361.91 2.69%    VITA 12,365.00 3.29%    

Почнува третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје

Време: 11:16

Датум: октомври 31, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Филмови, дебати, работилници посветени на медиумите и новинарството во дигиталната ера ќе понуди третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје (ИФФС), кој ќе почне вечер во 19 часот во „Кино Култура“. Го организира Платформата за истражувачко новинарство и анализи – ПИНА и ќе трае до 2 ноември.

-Ќе има повеќе од 30 странски и домашни гости, врвни истражувачки новинари кои ќе ги споделат своите искуства и ќе дебатираат како новинарството може да преживее и напредува рамо до рамо со доминантните социјални медиуми, што медиумите би можеле да понудат на публиката опремена со лични дигитални редакции во своите телефони, и кои алатки и платформи можат да се исползуваат за сеопфатно пласирање на новинарските приказни, соопшти ПИНА за третиот ИФФС, чие мото годинава е „Кон дигиталното“.

Годинава фестивалот ги разгледува негативните и позитивните влијанија на новите дигитални трендови и социјалните мрежи врз новинарството и медиумите.

-Првпат ова издание ќе има иинтерактивна програма во која посетителите низ текот на целиот фестивал ќе може да погледнат интересни содржини за користење на дел од најиновативните алатки во медиумите и новинарската работа, изјави Кристина Озимец, претседателка на ПИНА и главен координатор на фестивалот.

Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје ќе биде отворен со дебатата: „Новинарството и медиумите во дигиталната ера и социјалните мрежи, каде одиме?“, која по воведниот дел ќе почне во 19.15 часот. Од 20.30 часот ќе биде прикажан филмот „Големиот упад“ („Тhe Great Hack“), документарен филм за скандалот со Кембриџ аналитика и злоупотребата на личните податоци на корисниците на Фејсбук.

Со интерактивната содржина на третиот ИФФС, првпат на Фестивалот на посетителите им се нуди увид во виртуелната реалност во новинарството, преку работата за правата на бегалците на тимот на Контраст. Овој дел од фестивалската програма е поддржан од УНХЦР Скопје.

Покрај филмови, ИФФС повторно ќе организира и голем број работилници и разговори за најновите трендови во медиумите и на социјалните мрежи со гости од повеќе земји. Фестивалот е од интернационален карактер и дел од настаните се на англиски јазик. Влезот за сите настани е бесплатен. 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

  Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

  Иако температурите паднаа, Telekom Electronic Beats Weekender ќе ја подгрее атмосферата во градот. По успешниот летен TEB Picnic што се одржа во Градскиот парк, овојпат…

 • Како изгледаат денес пејачите кои не можевме да престанеме да ги слушаме во 90-тите(фото)

  Како изгледаат денес пејачите кои не можевме да престанеме да ги слушаме во 90-тите(фото)

  Песните на Мараја Кери беа синглови број еден на билбордот “Hot 100″, 14 пати во текот на 90-тите. Пејачи како неа, како Мадона со нејзината…

 • Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм на мобилен телефон

  Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм на мобилен телефон

  Режисерот Мартин Скорсезе ги замоли гледачите да не го гледаат неговиот нов филм „Ирецот“ на мобилни телефони. Три и полчасовниот крими еп на Скорсезе, во…

 • Објавена новата драма на Томислав Османли

  Објавена новата драма на Томислав Османли

  Во најновиот, 40-ти врој на реномираното литературно списание „Балкански књижени гласник“ деновиве е објавен најновиот драмски текст на Томислав Османли насловен „Враќање дома“. Пиесата се…

 • „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ – изложба на Масин

  „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ – изложба на Масин

  Македонската академија на науките и уметностите и Мирослав Масин го најавуваат отворањето на изложбата „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“. Изложбата на Мирослав Масин…

 • Љутков: Дивеењето на шверцерите во МНТ го понижува трудот на актерите

  Љутков: Дивеењето на шверцерите во МНТ го понижува трудот на актерите

  Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар. Болно е за Заев и неговите соработници тоа што со секој…

 • Режисерот на Joker сака да сними продолжение, услов – Хоакин Феникс

  Режисерот на Joker сака да сними продолжение, услов – Хоакин Феникс

  Филмот Joker ги руши сите рекорди на гледаност, а режисерот Тод Филипс ги израдува фановите со изјавата дека би било вредно да се сними и…

 • Издавачката куќа Антолог ја збогатува својата понуда со новата книга „The Game“

  Издавачката куќа Антолог ја збогатува својата понуда со новата книга „The Game“

  Веројатно не постои човек што барем еднаш не ја обвинил технологијата за создавање на едно френетично, плитко општество, кое сè позабрзано ита кон катаклизма. Но…

 • Промоција на романот „Кафез за душата“ од Јован Дамјановски

  Промоција на романот „Кафез за душата“ од Јован Дамјановски

  Новиот роман на писателот Јован Дамјановски „Кафез за душата“ ќе биде промовиран во петок во Музичкото училиште „Тодор Скалоски“ во Тетово, со почеток во 18…

 • Нови гласини за љубовниот живот на Анџелина Џоли, таа наводно е во нова врска

  Нови гласини за љубовниот живот на Анџелина Џоли, таа наводно е во нова врска

  Врската на Бред Пит и Анџелина Џоли е среќна и потоа тажна приказна за таблоиди која никако да заврши. Три години откако поднесоа барање за…