Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Природен сјај и побрз раст: Малите промени во исхраната ќе ја направат косата да изгледа фантастична

Време: 08:48

Датум: декември 2, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Здравата, сјајна и негувана коса е цел на скоро секоја жена, поради што повеќето посегнуваат кон различни производи за нега.

Но, дерматолозите не потсетуваат дека храната која ја јадеме е основа за здрава и сјајна коса.

После триесетите години, растот на вашата коса постепено ќе се забавува. За да го спречите ова, вклучете намирници богати со протеини, железо, витамини А, Б, Ц, Д и Е, омега-3 масни киселини, цинк, селен и магнезиум.

Дерматолозите советуваат вашата исхрана да ја збогатите со јаткасти плодови, бидејќи истражувањата покажуваат дека омега-3 и омега-6 масните киселини можат да помогнат во намалување на опаѓањето на косата и подобрување на растот на косата. Покрај тоа, јаткастите плодови се богати со витамин Б и Е, магнезиум и цинк, што ќе спречи опаѓање и кршење на косата и ќе ја направи повеќе сјајна.

Лососот, харингата, туната и сардините се богати со протеини, витамин Д, омега-3 масни киселини и други компоненти кои ќе ја зајакнат вашата коса. Добра опција се и школките кои се богати со цинк, кои вашата коса ќе ја направат погуста и бујна.

Во вашето мени додадете и спанаќ, хранлива состојка богата со железо, но и јајца, кои се одличен извор на протеини кои се важни за здрава коса и нејзин раст.

Грашокот е исто така важна намирница бидејќи е богат со протеини, железо, цинк и биотин кои го поттикнуваат растот на косата. Во недостаток на биотин, косата станува тенка и кршлива.

Менито богато со црвено месо и темно зелен зеленчук, ќе ја направат вашата коса поздрава, како и лути пиперки, компири, моркови и грчки јогурт.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Природен сјај и побрз раст: Малите промени во исхраната ќе ја направат косата да изгледа фантастична

 1. Пингбек: Природен сјај и побрз раст: Малите промени во исхраната ќе ја направат косата да изгледа фантастична - ММС

 • Одлична мешавина за здрава линија е комбинација од јаболко и боровинки

  Одлична мешавина за здрава линија е комбинација од јаболко и боровинки

  Ако сакате да одржите добра линија, свртете се кон овошјето. Колку повеќе разновидно, толку подобро. Најдобро е да се одлучите за сезонско, непрскано овошје. Но,…

 • Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

  Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

  Отстранете до 99,97% од загадувањето во вашиот дом – со Philips прочистувачите на воздух! Аерозагадуањето во Македонија секоја година е на алармантно високо ниво. На…

 • Кажете збогум на подочниците! Применете го овој совет и секогаш ќе изгледате одморено и свежо

  Кажете збогум на подочниците! Применете го овој совет и секогаш ќе изгледате одморено и свежо

  Темни и отечени кругови под очите дефинитивно не се нешто што сакате да го видите кога наутро се гледате во огледалото. Сепак, понекогаш е невозможно…

 • Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Со колегите на бурек, со другарите на лиснато тесто со зденка и маслинка, кај баба на баничка или, едноставно, дома под ќебе со омилените мусли,…

 • Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Ги знаете оние намирници кои ни се омилени во деновите кога водиме сметка за нашата исхрана, тоа се обично диетални замени за закуски и слатки.…

 • Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Новите откритија на Американската академија за неврологија покажуваат дека исхраната богата со маснотии и шекери на подолг период може да доведе до проблеми со меморијата…

 • Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Сезоната на вируси штотуку започна, а за да се заштитите, важно е да го зајакнете имунитетот, при што витаминот Ц е неприкосновен. Направете сами своја…

 • Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Сакате да го зачувате вашето здравје во овој период од годината и воедно да внимавате на својот изглед? Зеленчукот е одличен избор за да ги…

 • Најдобрите антиканцерогени намирници

  Најдобрите антиканцерогени намирници

  Под антиканцерогени намирници подразбираме намирници кои играат своевидна улога во заштитата од канцер. Несомнено знаете дека тоа се овошјето и зеленчукот. Но, кои од нив…

 • Намирници кои штитат од грип

  Намирници кои штитат од грип

  Сезоната на грипот е веќе присутна и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен…