Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Висока ефикасност: Новата Opel Corsa и Opel Astra со LED фарови што штедат енергија

Време: 14:10

Датум: септември 27, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Риселхајм. Оптимално производство на светлост, минимална потрошувачка на енергија. Со цел дополнително да ги намали емисиите на CO2, Opel нуди високо ефикасни LED предни светла на новата Astra и новата Corsa. Најновите генерации на овие најпродавани модели го имаа своето деби пред неколку дена на меѓународниот саем ИАА Франкфурт.

Емисијата кај новата Opel Corsa е многу мала – не само затоа што шестата генерација на најпродаваниот мал автомобил е придвижувана од високо ефикасни мотори. Новата Corsa опционално е достапна со особено ефикасно LED осветлување. Секоја светилка троши само 13 вати. Тоа е заштеда на енергија од 81% во споредба со халогенот, кој троши околу 70W на светилка. Но, тоа не значи дека клиентите мора да прифатат компромиси во светлината; напротив, благодарение на специјалната технологија на рефлекторот, LED фаровите ја  претвораат ноќта во ден.

„Новата Corsa и Astra ја продолжуваат традицијата на Opel на лидерство во иновациите“, вели Инголф Шнајдер, шеф на технологија за осветлување во Opel. „Нашата развојна цел беше да донесеме оптимална светлина со минимална потрошувачка на нашите автомобили. Во иднина сакаме да користиме LED осветлување за заштеда на енергија низ целото возило“.

Во просек, LED предните светла само на основното ниво на Corsa заштедуваат 1,3 грама CO2 на километар (според NEDC). Со бензински турбо мотор тоа е 1,38 г/км и 1,23 г/км со дизел (потрошувачка на гориво NEDC1: урбано 5,5-3,7 л/100 км, екстра-урбано 4,2-2,9 л/100 км, комбинирано 4,7-3,2 л/100км, 106-85 г/км CO2; потрошувачка на гориво WLTP2 комбинирано: 6.2-4,0 л/100 км, 140-105 г/км CO2).

Astra со пет врати заштедува 1,26 г/км CO2 (според NEDC). Бензинските турбо-резултати со 1,34 г/км CO2, дизелот со 1,19 (потрошувачка на гориво NEDC1: урбано 6,3-3,9 л/100 км, екстра-урбано 4,3-3,1 л/100 км, комбинирано 5.1-3,4 л/100 км, 116 -90 г/км CO2; потрошувачка на гориво WLTP2 комбинирана: 6.1-4.3, 141-112 г/км CO2; првични бројки).

Наместо да ги мерат емисиите на динамометар, инженерите на Opel ја добиваат можната заштеда на CO2 на извор на светлина наспроти халогените поефикасно со помош на математичка формула. Во пресметката се разгледува, меѓу другото, колку напони секој извор на светлина заштедува во споредба со халогенот, како и фактот дека возачите обично користат само средно светло во темнината, што претставува само една третина од возењето. Според тоа, само една третина од вкупното времетраење на возењето е вклучено во пресметката.

Едно прашање останува и се однесува на оптималниот излез на светлина при намалена моќност. Opel компензира за пониската електрична моќност на LED диоди со специјална технологија на рефлекторот. Тој на секоја предна светлина е во форма на лопата така што максималната количина на светлина од секoe LED е проектирана на патот. Новите LED предни светла од Opel се затоа исклучително ефикасни, не само во потрошувачката на енергија, туку и во однос на формата и осветлувањето.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volvo го претстави првиот електричен автомобил (видео)

  Volvo го претстави првиот електричен автомобил (видео)

  Шведскиот Volvo го покажа долгоочекуваниот прв електричен Volvo, XC40 recharge. Се предвидува дека Volvo до 2025 година ќе продава 50 проценти од сите свои електрични автомобили…

 • Победнички пат: Новата Opel Corsa е „компаниски автомобил на годината“

  Победнички пат: Новата Opel Corsa е „компаниски автомобил на годината“

  „Малиот“ Opel со децении мобилизира милиони луѓе Corsa ја прави технологијата достапна за секого Шестата генерација, исто така е достапна како целосно електрична верзија Риселхајм.…

 • Volkswagen се откажа од изградбата на фабрика во Турција

  Volkswagen се откажа од изградбата на фабрика во Турција

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen (VW) се откажа од одлуката за изградба на нова фабрика во Турција, поради воената акција на Анкара во Сирија. „Во такво…

 • Peugeot “погоди” со електричниот 208

  Peugeot “погоди” со електричниот 208

  Францускиот Peugeot почнува овој месец со продажба на новата генерација на моделот 208 во Европа, а првите податоци ветуваат. Купувачите се особено воодушевени од електричната…

 • Што се знаеме за новиот Golf?

  Што се знаеме за новиот Golf?

  Со месеци се очекува осмата генерација на најпопуларниот европски автомобил и „заштитен знак“ на компактната класа. Со текот на времето медиумите ги открија деталите за…

 • Кои модели Volkswagen ќе ги прави во новата фабрика во Турција?

  Кои модели Volkswagen ќе ги прави во новата фабрика во Турција?

  Германскиот автомобилски гигант ја избра Турција како локација за својата нова фабрика која ќе има капацитет од 300.000 возила годишно. Во фабриката, која ќе се…

 • Jaguar Land Rover го прекинува производството на една недела поради Брегзит

  Jaguar Land Rover го прекинува производството на една недела поради Брегзит

  Британскиот производител ќе ги запре своите погони на Островот на почетокот на ноември, за да се справи со евентуалните последици од излегувањето на Обединетото Кралство од…

 • Предната камера на Opel ја освои наградата „Car Connectivity Award 2019“

  Предната камера на Opel ја освои наградата „Car Connectivity Award 2019“

  Читателите на Auto motor un sport гласаат за предната камера како „ѕвезда според цената“ Основи за системите за помош, како што се предупредување за преден…

 • Ретка сцена фатена од објектив на камера: Гром двапати удри во автомобил во текот на возење (видео)

  Ретка сцена фатена од објектив на камера: Гром двапати удри во автомобил во текот на возење (видео)

  Ситуацијата во која гром удира во автомобил сигурно не е вообичаена појава. Меѓутоа, приказната дека гром никогаш не погодува исто место двапати е очигледно мит, а…

 • Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Првиот човек на Tesla, Илон Маск, убеден е дека втората генерација на моделот Roadster ќе постави рекорд на патеката за продукциски автомобили, кој моментално го…