Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Славој Жижек: Што гори во амазонските шуми?

Време: 16:00

Датум: септември 19, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Што да правиме во вакви депресивни времиња кога соништата ќе исчезнат? Треба да ја истакнеме перспективата на иднината што лежи во затајувањето во скриениот потенцијал на сегашноста. Но, ваквите знаци на иднината се видливи само од позиција на ангажман. Сè што можеме да бидеме сигурни е дека постојниот систем не може бескрајно да се репродуцира себеси.

Не пропуштајте го главниот говор на еден од најценетите филозофи на Славој Жижек од 21 век. Четврток, 17 октомври во 17:00 часот на големата сцена на Golden Drum!

Прочитај повеќе: https://goldendrum.com/en/program/event/talk-whats-burning-in-the-amazon-forests

Young Drummers: Последен повик за да ја покажете вашата креативност и да се натпреварувате за 3.000 евра

Млади креативци, имате последна можност да го пријавите вашето креативно ремек дело и да се натпреварувате за најдобар и најкреативен постер на тема „Словенија, земја на чисти и здрави води“, кој вклучува парична награда од 3.000 евра.

Пријавете се на конкурсот сега: https://goldendrum.com/competition/young-drummers-competition

Мојот став за Creativity 4 Change: Дали креативците навистина можат да го променат светот?

„Силно верувам дека секоја кампања што покренува важна социјална тема или поддржува важна кауза е уште еден глас во поголем оркестар што може конечно да донесе промена. Првиот глас можеби не е најгласен – но тоа сигурно ќе ги охрабри другите“, вели Давид Шчепанијак.

Creativity 4 Change: https://goldendrum.com/about/my-view-on-creativity-4-change  

Искористете ја специјалната понуда на Mastercard и придружете ни се во Порторож:  https://goldendrum.com/en/delegatess/delegates-fees-payment

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Филмската индустрија во проблеми, ќе биде забрането снимањето љубовни сцени

  Филмската индустрија во проблеми, ќе биде забрането снимањето љубовни сцени

  Странските медиуми пишуваат дека снимањето љубовни сцени во Холивуд ќе биде забрането за да се спречи ширењето на коронавирусот. Аманда Блументал, чие занимање е да…

 • Културните работници ќе добијат помош од 14.500 денари

  Културните работници ќе добијат помош од 14.500 денари

  Сите културни работници во земјава ќе добијат помош од 14.500 денари за април и мај, одлучи Владата. „Владата ја донесе Уредбата со законска сила за…

 • Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70-годишнина

  Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70-годишнина

  Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70 години од своето постоење. Друштвотото на филмските работници на Македонија е основано на 21 мај 1950. Тоа…

 • Мет Дејмон доаѓа во Србија да снима филм на тема коронавирус

  Мет Дејмон доаѓа во Србија да снима филм на тема коронавирус

  Еден од најплатените актери во светот, Мет Дејмон (49), би требало наскоро да дојде во Србија, а причината е снимањето на филм чија тема е…

 • „Современи бајки од Македонија“ – нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

  „Современи бајки од Македонија“ – нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

  По големиот успех на изданијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс ламина“…

 • Специјалната епизода на „Пријатели“ во живо пред публика

  Специјалната епизода на „Пријатели“ во живо пред публика

  Фановите можеби ќе треба да чекаат есен за повторна средба на тимот на „Пријатели“ за специјалната епизодата бидејќи директорите на „Ејч-би-оу Макс“ се надеваат дека…

 • Бетмен и Спајдермен настрана, овие се новите суперхерои

  Бетмен и Спајдермен настрана, овие се новите суперхерои

  Бетмен и Спајдермен ги стави на страна, а негов омилен омилен суперхерој претставува медицинската сестра Муралот кого никого не остави рамнодушен од присутните, па и…

 • Онлајн Мајски оперски вечери 2020

  Онлајн Мајски оперски вечери 2020

  Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот јутјуб-канал публиката ќе има има можност да проследи 10 продукции на…

 • „Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

  „Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

  Фестивалот за документарни филмови „Македокс“ е дел од нова мрежа во која учествуваат фестивали од Германија, Шпанија и Франција. Мрежата е именувана Фестдокс нетворк, а…

 • Неверојатна трансформација на англиската пејачка Адел (фото)

  Неверојатна трансформација на англиската пејачка Адел (фото)

  Адел во вторникот сподели фотографија во комплетно ново издание по неверојатното губење на 45 килограми, пренесуваат британските таблоиди. Во една од ретките објави на Инстаграм,…