Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Здравје во мало пакување: Грозје

Време: 11:51

Датум: август 13, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ


Постојат неколку добри причини да ја искористите сезоната на ова вкусно овошје.

Ако барате намирница за ужина која нема премногу калории, а во исто време сакате и да се освежите и да го подигнете нивото на енергија, грозјето е одличен избор. Една порција (една чаша) грозје има само 104 калории, еден грам влакна и многу важни витамини. Сепак, не претерувајте со количината, бидејќи таа количина грозје има и 27 грама јаглени хидрати.

Еве зошто би требало редовно да уживате во ова вкусно овошје:

Грозјето е одличен извор на витамини К и Ц

Витаминот К е важен за здравјето на коските, додека витамин Ц е моќен антиоксиданс кој го забавува стареењето и помога на апсорпција на железо.

Ова овошје има силни антиинфламаторни својства

Антиоксидантите од грозје можат да го намалат оштетувањето на клетките, и да ги заштитат клеточните мембрани од распаѓање. Ако јадете една или две чаши грозје во текот на денот, ќе го намали ризикот од воспалителни процеси во организмот, што се причина за многу хронични заболувања.

Здраво е за срцето

Грозјето содржи многу соединенија кои крвниот притисок го чуваат во здрави граници, ја поправаат циркулацијата и го штитат кардиоваскуларниот систем.

Одлично е за кожата

Фитонутриентите кои се наоѓаат во темно виолетовото овошје ги штитат клетките на кожата од штетните влијанија на УВ зраците, покажаа истражувањата.

Го чува мозокот

Полифенолите од грозјето помагаат за одржување на когнитивната функција со текот на времето, чувајќи го васкуларниот систем во добра форма. Влијае на неутраотрансмитерите, и го намалува ризикот од штетен оксидативен стрес, сето тоа го забавува падот на функциите на мозокот кои неизбежно го придружуваат стареењето.

Ќе ве хидрира

Грозјето има дури 82 проценти вода! А сите знаеме колку е хидратацијата важна за здравјето на кожата, но и за општата состојба на организмот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Здравје во мало пакување: Грозје

 1. Пингбек: Здравје во мало пакување: Грозје - ММС

 • Смути од ананас кој топи килограми! Здраво, вкусно и хранливо

  Смути од ананас кој топи килограми! Здраво, вкусно и хранливо

  Оваа комбинација е одлична ако се обидувате да изгубите неколку килограми или ако сакате на здрав начин да го започнете денот. Овој пијалок има многу…

 • Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Ако барате решение за проблем со сува и оштетена коса, можете да пробате домашен третман со топло масло. Доволна ви е една состојка – растително…

 • Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ве советуваме да уживате во летните прошетки, бидејќи тие прават чуда за нашата психа. Сега е време за прошетка во паркот, само избегнете ги најжешките…

 • Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Доколку се борите со вишок килограми и поголем обем на половината, ви предлагаме да ја вклучите оваа намирница во исхраната. Многу е важно во дневни…

 • Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат денот. Но, исто така, оваа бомба на јаглени хидрати доаѓа во многу…

 • Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Ако отсекогаш сте се прашувале зошто сте склони кон каснување од комарци повеќе од вашите пријатели, тоа може да биде затоа што имате одредена крвна…

 • Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Лошото спиење е поврзано со дебелина, нарушени хормони, голем глад кога ќе се разбудите, проблеми со инсулин и шеќер во крвта. За да го подобрите…

 • Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат…

 • 5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  Ако не сте една од оние жени кои сакаат спорт и трчање, веројатно барате нов начин за кратко време да добиете добри резултати! Ако, на…

 • Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Истражување на околу 1.000 американци покажало дека 45% од испитаниците ја носат истата долна облека два дена по ред, а уште пошокантно е фактот дека…