Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате! Предизвикуваат надуеност и болки во стомакот

Време: 10:31

Датум: август 10, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Вака искомбинирана храна може да предизвика дигестивни проблеми, а особено луѓето со чувствителен стомак треба да ги избегнуваат.

Овошје со друга храна

Овошјето е најдобар извор на витамини и антиоксиданти, но исто така содржи и киселини кои предизвикуваат ферментација во желудникот, предизвикувајќи го да го забави варењето на другата храна. Покрај тоа, овошјето предизвикува и надуеност. За да се избегне негативното влијание на овошјето најдобро е да го конзумирате на празен стомак.

Месо, риба и млечни производи

Уште една комбинација која често е присутна на трпезите. Тоа што е овде лошо е што оваа комбинација има многу лош ефект врз дигестивниот систем. Ако сакате организмот да ги користи сите хранливи материи од месото и млечните производи, тогаш најдобро е да ги јадете одделно.

Значи, месото треба да се јаде во комбинација со зеленчук. Исто така важи и за млечните производи како што се сирење, кајмак, павлака. Овие намирници е најдобро да ги консумирате со зеленчук.

Месо и компир

Ова е веќе типична комбинација на овие простории која никако не се препорачува. Протеините од месото се варат во желудникот, додека скробот од компирот се вари во тенкото црево. Докажано е дека оваа комбинација го забавува метаболизмот, што резултира во забрзано дебелеење.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате! Предизвикуваат надуеност и болки во стомакот

 1. Пингбек: Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате! Предизвикуваат надуеност и болки во стомакот - ММС

 • Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Земјите членки на Европската Унија се согласија да забранат увоз на овошје кое содржи траги од хлорпирифос. Тоа е пестицид кој се смета за штетен…

 • Храна која ќе ви го подобри денот

  Храна која ќе ви го подобри денот

  Постојат различни начини кои ги користиме за да го елиминираме стресот и да се релаксираме. Храната е една од нив и има големо влијание врз…

 • Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Го има секоја куќа, а не сме ни свесни колку бактерии се кријат на него… Нова студија покажала, верувале или не, далечинскиот управувач за ТВ…

 • Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Иако интолеранцијата на лактоза може да предизвика потешкотии во секојдневното функционирање, таа не е опасна по здравјето и со малку дисциплина во исхраната, може да…

 • Трик со кој палачинките никогаш нема да испаднат жилави

  Трик со кој палачинките никогаш нема да испаднат жилави

  Палачинките се едни од најчесто правените десерти, брзо се прават и смесата е многу лесна за правење. Сепак, на многумина им се случува палачинките да…

 • Вашата кожа и коса ќе бидат многу поубави доколку ја усвоите оваа навика

  Вашата кожа и коса ќе бидат многу поубави доколку ја усвоите оваа навика

  Доказите од историјата укажуваат дека античките Грци и Римјани биле љубители на ладната бања, а денешните експерти исто така укажуваат на нејзините предности. „Ефектот од…

 • Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Опасно по здравје! Овие намирници никако не смеете да ги комбинирате!

  Вака комбинирана храна може да предизвика дигестивни проблеми, а особено лицата со чувствителни стомаци треба да ги избегнуваат. Ако ја внесувате оваа комбинација на храна…

 • Викенд хороскоп 15-16.02.2020

  Викенд хороскоп 15-16.02.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Парите многу добро ќе се вклопат во вашите планови околу домот. Имате многу добри идеи и време е да почнете…

 • Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

  Овие слатки мали плодови помагаат во борбата против многу болести, а ја чуваат и здравата тежина. Крушите се сочно и слатко овошје кое е благодет…

 • Напиток од куркума за подобар имунитет

  Напиток од куркума за подобар имунитет

  Куркумата традиционално се користи за спречување на кардиоваскуларни и невродегенеративни заболувања, како и за ублажување на дигестивните нарушувања, а чaјот од куркума претставува еден од…