Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,095.08 -0.02%    GRNT 1,233.77 0%    KMB 7,401.49 0.02%    MPOL 300.00 0.33%    MPT 78,843.65 -0.41%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,200.00 0%    OKTA 4,700.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,199.25 -0.02%    STIL 103.00 1.02%    TNB 17,825.00 -0.14%    TTK 1,700.00 -0.16%    

3 апликации кои секогаш ја следат вашата локација – дури и кога не ги користите

Време: 16:18

Датум: јули 22, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Понекогаш е корисно, а понекогаш и не.

И додека очекувате дека е сосема нормално апликацијата за навигација да ја следи вашата локација- за безбедно да пристигнете од точката А до точката Б – може ќе ве изненади информациjата дека постојат и многу други апликации кои го прават тоа исто, дури и кога немаат потреба за тоа.

Погледнете кои 3 апликации секогаш ве следат, дури и кога не ги користите.

Апликации за временска прогноза

Овие апликации мора да ја знаат вашата локација за да ви кажат дали би требало наутро да излезете надвор со чадор.

Ова се разбира е корисно, но ако сметате спротивно, не заборавајте кај овие апликации да го оневозможите следењето на локации.

Facebook

Дали има нешто што оваа апликација не следи? Тешко.

За среќа, можете да ја исклучите опцијата за следење внатре во оваа апликација.

Апликации за пронаоѓање партнер

Овие апликации се корисни затоа што ви кажуваат кој во вашата близина исто така бара партнер.

Но, кога ги користите, вие им давате дозвола да користат информации за вашите сегашни, но и идни локации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за 3 апликации кои секогаш ја следат вашата локација – дури и кога не ги користите

 1. Пингбек: 3 апликации кои секогаш ја следат вашата локација – дури и кога не ги користите - ММС

 • Huawei P40 Pro прикажан во нова минт зелена боја

  Huawei P40 Pro прикажан во нова минт зелена боја

  Во последните неколку недели, протекоа многу информации за Huawei P40 премиум телефонот, во кои беа вклучени и фотографии од уредот. Сега имаме нов рендер, кој…

 • Зошто се лутиме кога сме гладни

  Зошто се лутиме кога сме гладни

  Не е невообичаено дури и најмирните лица да се лути кога се гладни. Како што одминува времето од последниот оброк, количината на хранливи материи почнува…

 • Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

  Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

  Ракометниот клуб КЛ7 од 24 до 26 јануари ќе биде организатор и домаќин на „Меѓународен турнир за млади категории КЛ7 2020“. На турнирот, покрај домаќинот…

 • Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен…

 • Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

  Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

  Имаш помеѓу 16 и 30 години и живееш некаде, било каде на територија на Македонија? Поседуваш талент од областа на науката, културата, уметноста или спортот?…

 • Град лежи на 72 тони дијаманти, но не може да се збогати

  Град лежи на 72 тони дијаманти, но не може да се збогати

  Жителите на градот Нердлинген во Германија знаат дека живеат на тони дијаманти, но немаат намера да го срушат за да се збогатат. Нердлинген во германската…

 • Авторката на музиката за „Џокер“ е првата жена номинирана за „Оскар“ во таа категорија (видео)

  Авторката на музиката за „Џокер“ е првата жена номинирана за „Оскар“ во таа категорија (видео)

  Исландската композиторка Хилдур Гуднадотир (37) е авторка на музиката за филмот „Џокер“. Таа живее тивок и мирен живот во Берлин, но веќе почна да се…

 • Пад на употребата на обновливи енергии во Северна Македонија

  Пад на употребата на обновливи енергии во Северна Македонија

  Пропорцијата на обновливи извори во употребата на енергетските ресурси во Северна Македонија достигнала 18,1 процент во 2018-та, што е блиску до просекот на ЕУ, но…

 • Голем јаз меѓу побарувачката и понудата на пазарот на труд, само 12 од 100 запишани студенти наоѓа работа по струка

  Голем јаз меѓу побарувачката и понудата на пазарот на труд, само 12 од 100 запишани студенти наоѓа работа по струка

  Постои голем јаз меѓу понудата и побарувачката на пазарот на труд, бидејќи само 12 од 100 студенти кои се запишале на факултет ќе најдат работа…

 • Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите со кои управува Facebook им помогнале на компаниите од Европската унија да испорачаат стоки во вредност од 208 милијарди евра во 2019 година, односно…