Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Подготовките на второто издание на Меѓународната манифестација „Антево перо“ во поодмината фаза

Време: 13:16

Датум: јули 2, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Подготовките на второто издание на Меѓународната поетско- културна манифестација „Анте Поповски- Антево перо“ се веќе во поодмината фаза. Покрај распишаниот конкурс за доделување на наградата „Антево перо“ востановена во чест на творештвото на Анте Поповски, која се доделува за необјавена поетска книга на македонски јазик, во тек е допрецизирањето и на последните детали и содржини кои ќе и дадат белег на годинешната Манифестација.

И покрај далеку поскромниот доделен буџет во однос на претходната година кога Манифестацијата за првпат влезе во годишната програма на Министерството за култура, организаторите ќе понудат многу поамбициозна и побогата програма, како што впрочем и заслужува Анте Поповски.

Манифестацијата овојпат ќе се одвива од 4 до 6 октомври во Скопје и во родното село на поетот, Лазарополе. На 4 октомври  во спомен собата на Анте Поповски во Домот на културата во Ѓорче Петров, ќе се случи традиционалното поетското читање за учесниците на Годинешниот конкурс. Пред присутните со пригодна реч, официјално ќе биде прогласен победникот, кому ќе му биде врачен и и отпечатениот авторски примерок од победничката збирка. Предвиден е и свечен чин на врачување на благодарници на поетите учесници на годинешниот конкурс, како и награди на придружните поети чии што збирки ќе се најдат во најтесната конкуренција за наградата.

Работилници за креативно пишување и поетско изразување се планирани за талентирани млади од сите образовни степени, за што во моментот се водат преговори со неколку образовни институции.

Поетско матине е предвидено и на 5 октомври во прекрасниот и реновиран Парк на поезијата на мијачкиот крај во Лазарополе, но и во акустичниот амбиент на селскиот духовен храм „Свети Ѓорѓија“.

Суштинска новина е Симпозиумот за великанот Анте Поповски под наслов „Антево дело“, кој ќе се одржи во хотелот „Калин“ во Лазарополе со следните теми:

Творештвото на Анте Поповски;

Поезијата на Анте Поповски;

Есеистиката на Анте Поповски;

Анте Поповски како културен придвижник и мисионер;

Анте Поповски како културолог и филозоф на уметностите;

Анте Поповски – поширока дејност (новинарска, општествено-политичка, итн.);

Анте Поповски и елитната културна боемија.

Предвидено е Симпозиумот да покрене: литературни, литературно-теориски, јазични, културолошки, филозофски, општествени теми, теми од историја на уметност, естетика, теми од културното-боемско живеење, итн.  Учесници на Симпозиумот ќе бидат научни, културни работници, писатели, уметници, сликари, јавни личности, но и негови познати кои би ги расветлиле Антевото дело и неговиот лик.

Симпозиумот е пред  се насочен кон нови научни достигнувања, но може да биде отворен и кон поширок пристап. По сесиите се предвидува да има дискусии и предлагање на нови темиза следниот Симпозиум, а Одборот на манифестацијата планира да отпечати и Зборник на трудови од Симпозиумот.

Членовите на Академијата Анте Поповски, на одделна седница, меѓу другото, ќе се произнесат и за проширувањето со нови членови, но и за натамошното чување и заштита од заборавот на ликот и делото на Анте Поповски.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнува 40-от Меѓународен студентски фолклорен фестивал

  Започнува 40-от Меѓународен студентски фолклорен фестивал

  Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ во рамките на „Отворениот ден“ на УКИМ вечерва официјално ќе го отвори 40-то јубилејно издание на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал.…

 • По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  Официјално е најавено четврто продолжение од култната научно-фантастична трилогија „Матрикс“ во кое ќе биде вклучен најголем дел од тимот кој работеше и на претходните три…

 • Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На…

 • Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струга, задутре, 21 август, 58. пат, ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуени културни манифестации во земјата, но и пошироко – поетскиот фестивал…

 • Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Во периодот од 2 до 7 септември во Музејот на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се биде одржано 5. издание на Филмскиот…

 • Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Деновиве на локации во Битола и Скопје се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „Најтешкото нешто“, во режија…

 • Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната наградата „Златна мимоза“ за најдобар филм на филмскиот фестивал во Херцег Нови во Црна Гора. Петтчленото…

 • Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Викендов во основното училиште „Петар Поп-Арсов“ во скопски Карпош започна снимањето на новата телевизиска серија „Зоки Поки“, модерна екранизација на култното дело  на писателката Оливера…

 • Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево дело“, ќе се одржи во хотелот „Калин“ во…

 • Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети…