Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

Време: 13:16

Датум: јуни 13, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција.

Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и кинески автомобилски индустриски компании за да произведе автономни возила, односно оние што сами управуваат со возењето. Намерата им е до 2021 година да ја џаобиколат традиционалната опрема и да се свртат кон вештачката интелегенција, пишува Financial Times.

Данг Венжуан од кинеската компанија изјавил дека софтверот AI веќе е р’бетот на автомобилската марка Audi (Volkswagen), GAC Toyota Motor, Beijing New Energy Automobile и Changan Automobile.

Автономните возила се движат со помош на сензори, а сликата за условите на патот се враќа во централниот компјутерски систем. Нивоата во него се поделени до 5. Последното ниво 5 е тоа во кое возилото може целосно да се движи без возач. Данг верува дека ова никогаш нема да може да се оствари, па така Huawei се фокусира на постигнување на Нивото 4.

Тоа веќе успеале да го достигнат со автомобилот Audi, кој во тест возење се возел по улиците на Шангај во склад со сообраќајните знаци и ги избегнувал пешаците и скутерите во неконтролирано опкружување. Човекот седел на возачкото седиште, но тој не го допрел воланот или контролите.

“Работиме заедно за во 2021 година, најкасно до 2022 година да испорачаме автомобили со овие компоненти за автономно возење, во Кина, но и во Европа”, изјавил Венжуан.

Со оглед на тековните случувања со САД, Ту Ле од консултантската куќа Sino Auto Insights верува дека усвојувањето на американската “црна листа” ќе ја попречи кинеската компанија во оваа намера.

Овој проект е поддржан и од кинеската влада, со цел Кина да стане глобален лидер кога станува збор за вештачката интелигенција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Овој мај Hyundai и Kia станаа, со околу 80 милиони евра, едни од главните инвеститори во Rimac Automobili и еден од сопствениците на оваа компанија. Соработката за…

 • Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува понудата…

 • Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Германската канцеларка Ангела Меркел, отворајќи го во четвртокот Меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт, ги повика производителите на автомобили повеќе да инвестираат во електрични возила. ,,Високата…

 • Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Јавниот сервис SWR во четвртокот утврди дека автомобилскиот гигант Volkswagen спорниот програм за манипулирање со вредноста на издувните гасови наводно го вградувал и во моторите…

 • Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Старите мотори со внатрешно согорување ќе завршат во музејот, објави производителот. Производителот на автомобили Daimler најави дека неговиот градски автомобил Smart, со новиот модел ќе биде…

 • Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Успешна приказна, шести дел: За првпат нова целосно електрична Corsa Новa Corsa-e Rally: Opel е првиот производител што претстави е-рели автомобилот 300 КС и AWD:…

 • Поставени темелите на новиот Yaris

  Поставени темелите на новиот Yaris

  Toyota ја претстави нова механичка платформа која ќе ја користи следната генерација Yaris. Платформата на Toyota TGNA во моментов е најзастапената база во опсегот на…

 • Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Чист дизајн со препознатлив Porsche ДНК Porsche го претстави својот прв, целосно електричен спортски автомобил пред јавноста со спектакуларна светска премиера што се одржува истовремено…

 • Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  До 21 отсто понизок СО2: Најефикасна Astra на сите времиња Риселхајм. Новата Opel Astra ќе ја има светската премиера на меѓународниот автомобилски саем IAA во…

 • Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Oд премиерата на електричниот Porsche Taycana не дели уште еден ден, а германскиот производител во пресрет на дебито на својот прв електричен модел одлучи да…