Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

„One love tour“ од 20 јули до 5 октомври во седум градови во Северна Македонија и Бугарија

Време: 15:40

Датум: јуни 3, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Фестивалот „One love tour“ ќе започне во Банско на 20 јули, а потоа ќе се одржува во Струмица на 15 август, во Крива Паланка на 25 август, во Бургас на 7 септември, Варна на 14 сепрември, Скопје на 21 септември и ќе заврши во Стара Загора на 5 октoмври, беше соопштено на денешната прес-конференција во Софија.

Организаторите нагласија дека навистина е тешко да се организира фестивал каде влезот е бесплатен, напоменувајќи дека вложиле многу труд и посветеност, за трета година по ред да се одржува „One love tour“.

Тие истакнаа дека Северна Македонија и Бугарија се едни од најблиските балкански држави, не само преку заедничката традиција, туку и поради изградените братски мостови на соработка и соживот.

– Навистина многу се трудиме овој фестивал да функционира веќе трета година по ред и сакам да испратам голема благодарност до сите за големата поддршка. Минатата година, отворањето на фестивалот беше во Скопје, за што сум многу горда, а оваа година најголемиот настан е предвиден да се одржи во Струмица. Новитет оваа година е додавањето на градот Крива Паланка на фестивалската мапа. Освен големите македонски ѕвезди „Некст Тајм“, Џамбо Ангушев и Слаткаристика, новитет оваа година се младите момци од „Два Бона“ и јутјуберите ЏП и Стефонатор, наведе Сања Николиќ Маринковиќ, организатор од Северна Македонија.

Еден од изведувачите на фестивалот, Марко Мариновиќ, познат како Слаткар, наведе дека една од најважните работи на фестивалот и турнејата се остварените дуети.

– Се радувам дека имаме видливи резултати и се повеќе македонски артисти прават музика со бугарски артисти, доаѓа тој успех што сме го замислиле на самиот старт и се надевам дека ќе има се повеќе уметници кои заеднички ќе креираат од нашите земји, потенцираше Марковиќ.

Браќата од „Некст тајм“ изразија благодарност што повторно се поканети да настапат на фестивалот.

– Навистина е слична македонската и бугарската публика и ветуваме дека ќе дадеме позитивна енергија и ќе се претставиме во добро издание пред вас. Тука сме и да го најавиме нашиот дует со Графа за кој сме сигурни дека ќе ве остави без зборови, изјави Мартин од „Некст Тајм“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  Официјално е најавено четврто продолжение од култната научно-фантастична трилогија „Матрикс“ во кое ќе биде вклучен најголем дел од тимот кој работеше и на претходните три…

 • Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На…

 • Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струга, задутре, 21 август, 58. пат, ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуени културни манифестации во земјата, но и пошироко – поетскиот фестивал…

 • Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Во периодот од 2 до 7 септември во Музејот на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се биде одржано 5. издание на Филмскиот…

 • Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Деновиве на локации во Битола и Скопје се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „Најтешкото нешто“, во режија…

 • Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната наградата „Златна мимоза“ за најдобар филм на филмскиот фестивал во Херцег Нови во Црна Гора. Петтчленото…

 • Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Викендов во основното училиште „Петар Поп-Арсов“ во скопски Карпош започна снимањето на новата телевизиска серија „Зоки Поки“, модерна екранизација на култното дело  на писателката Оливера…

 • Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево дело“, ќе се одржи во хотелот „Калин“ во…

 • Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети…

 • Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  На штотуку завршениот Мотовун Филмски Фестивал во Хрватска, Петрунија ја доби наградата на критичарите ФИПРЕСЦИ. Во Мотовун Филмскиот фестивал 20 одлични филма се натпреваруваа за…