Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,056.67 -0.03%    KMB 5,966.83 1.3%    MTUR 5,350.00 0%    OKTA 4,510.00 -6.04%    SPAZP 7,210.00 0%    STB 1,160.00 0.88%    TEL 308.00 0.65%    TKVS 5,500.00 0%    TNB 16,394.34 -0.64%    UNI 2,300.00 -2%    USJE 25,100.00 8.89%    

Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

Време: 09:47

Датум: мај 18, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи

Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание на вашето памтење и може да спречи појава и развој на деменцијата подоцна во животот. Оние што ги играле овие игри на зборови имале подобри резултати на тестовите и до 10 години помлад мозок.

Тоа укажало на тоа дека крстозборот може да ја одржи меморија во подоцнежните години што обезбедува ментални резерви кои спречуваат појавување и развој на деменција.

”Голем број луѓе кои учествуваа во ова истражување решавале крстозбори или судоку кои го вежбаат памтењето и ја подобруваат способноста за решавање на проблеми и држење на внимание. Теоријата која стои зад ова е дека мозокот е всушност мускул како и било кој друг во нашето тело и со континуирана употреба го зголемуваме неговиот капацитет и способност. Мозокот е составен од многу врски кои континуирано ги користиме во активности како решавање на крстозбори”, изјавила една од авторите на истражувањето д-р Ана Корбет од Универзитетот Ексетер.

Повеќе од 19.000 учесници на возраст од 50 до 93 години работеле когнитивни тестови секој ден во текот на една недела. Тестовите се состоеле од прашања во кои требало да се запамети некој број или слика која исчезнува, а оние кои секојдневно решаваат крстозборите и судоку имале далеку подобри резултати.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Природен лек против стрес: Оваа здрава намирница има корисен ефект врз нервниот систем

  Ако мислевте дека една ракија или пиво го намалува стресот, сте се измамиле. Чаша млеко е одличен лек против стрес и го смирува нервниот систем,…

 • На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребно многу повеќе сон отколку на мажите

  На жените им е потребен сон повеќе од мажите, открија американски научници. Студијата покажа дека на жените им треба повеќе сон за да функционираат нормално…

 • Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Зошто е исклучително важен витаминот Д?

  Исхраната во која не се застапени намирници богати со витамин Д може да доведе до оштетување на мозокот, покажуваат резултатите од студијата направена на Универзитетот…

 • Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ова омилено благо го намалува ризикот од мозочен удар!

  Ако избереме чоколадо со висок процент на какао и ако ова благо редовно го јадеме и во умерени количини, би можело да ни помогне да…

 • Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Карфиолот го забрзува метаболизмот

  Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол. Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со…

 • Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Истакнете ја Вашата внатрешна убавина и справете се со целулитот

  Надворешниот изглед го рефлектира вашето здравје и виталност. Со процесот на стареење, настануваат промени на кожата. Поради тоа, голем дел од женската  популација инвестира во…

 • Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

  Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки. Сто грама кисела зелка содржи дури 20 мг витамин Ц. Потоа витамин А, фолна…

 • Свежо меленото кафе е повторно кул

  Свежо меленото кафе е повторно кул

  Луѓето се заљубија во алтернативното „црно злато“ уште кога Етиопјаните го користеа како дел од традиционалните обреди, стотици години пред трговците да почнат да го…

 • Знаете ли зошто ви се случува некој мирис да мириса поинаку од првиот пат кога сте го почувствувале?

  Знаете ли зошто ви се случува некој мирис да мириса поинаку од првиот пат кога сте го почувствувале?

  Во носот во просек има околу 400 рецептори, и тие од една до друга личност се разликуваат за скоро 30 проценти, тврдат научниците од американскиот…

 • Лековите не се единствено решение: Пет природни методи за регулација на крвниот притисок

  Лековите не се единствено решение: Пет природни методи за регулација на крвниот притисок

  Не чекајте го моментот да бидат потребни лекови – регулирајте ја хипертензијата на здрав и природен начин. 1. Намалете ги на минимум два вида намирници…