Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Внимателно! За сите љубители на пилешко: Пазете како го чувате и приготвувате!

Време: 10:05

Датум: мај 15, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако сте од оние кои го плакнат пилешкото под вода, би требало веднаш да престанете со таа пракса. Со миењето на пилешко месо, предупредуваат здравствените експерти, се шири потенцијално опасна бактерија, една од главните причини за труење со храна.

Станува збор за бактерија од семејството Campylobacter. Овој вид на бактерии најчесто се наоѓа на месо и  која во текот на обработката била контаминирана, и тоа воглавно од животински измет. Ако контаминираното пилешко го измиете, бактериите ќе се рашират каде и да капне оваа вода, истакнуваат здравствените експерти. На тој начин бактериите се шират од месото на рацете, работните површини, кујнски крпи, облека и прибор за готвење.

Американските центри за контрола на болести и превенција на болести навеле низа чекори кои можат да ја елиминираат можноста за труење со храна кога готвите дома. Еве кој се тие…

“Кокошката е добар и здрав избор, но пилешкото често знае да биде контаминирано со бактерии од родот Campylobacter, а понекогаш и бактериите Salmonella и Clostridium perfringens. Ако јадете недоволно зготвено пилешко или некоја друга храна заразена со бактерии од живина и нејзините сокови, може да се отруете со храна”, се истакнува во нивното соопштение.

Пилешкото би требало да се стави во кеса за еднократна употреба пред да го ставите во фрижидер. Рацете треба добро да ги измиете по ракување со неа, а би било добро да користите посебна даска за сечење. Важно е останатата храна или свежите производи да не ги ставате на иста површина заедно со пилешкото!

Труење со храна може да биде непријатно искуство за секој, но во ризичната група спаѓаат деца помлади од пет години, луѓето постари од 65 години и оние со ослабен имунитет, како и бремените жени.

Во случај на труење со храна, експертите препорачуваат посета на лекар ако имате покачена температура, дијареа која трае повеќе од три дена, ако повраќате, знаци на дехидратација…

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Во последно време сè повеќе се зборува за исхрана без лактоза. Тоа е проблем на голем број луѓе низ светот, но не секој од нив …

 • Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Коријандер е растение чии листови и семе се користат уште од античките времиња како во индиската кујна на Блискиот Исток и Јужна Америка, така и…

 • Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Неодамнешното истражување на американски научници покажало дека оревите може да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести. Оревите, имено, претставуваат добар извор на алфа-линолеинска киселина, омега-3…

 • Оваа храна го старее вашиот организам!

  Оваа храна го старее вашиот организам!

  Експертите предупредуваат дека храната која содржи продукти на гликација (познати по кратенката AGE eng. advanced glycation end-products) може да го забрза процесот на стареење на телото. …

 • Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Итно ви е потребна витаминска ”инекција” за да се заштитите од болестите? Еве еден рецепт за вас, кој ќе ви овозможи брзо да направите здрав сок,…

 • Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Поради нездравата храна и навики, повеќето луѓе го киселат организмот, што може да резултира со замор, главоболка, проблеми со варењето и намалување на имунитетот, а…

 • Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание…

 • Поради ова сте толку уморни

  Поради ова сте толку уморни

  Отидовте на спиење на време, не сте се буделе во текот на ноќта… И повторно се пробудивте како да ве тепале цела ноќ? Овие фактори…

 • Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Не, не е додека не се скршат или додека не ги изгубите… Наочарите за сонце не се само моден детал, туку и ги штитат вашите очи…

 • Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастите за заби на база на јаглен, за кои во минатиот период се тврдеше дека ги избелува забите, претставува само маркетиншки трик што всушност може да…