Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

Време: 09:27

Датум: мај 7, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Mercedes-Benz започнал со производство на електричен SUV EQC во погон во Бремен и ја отворил можноста за нарачки за автомобилот.

EQC 400 4MATIC има автономија на повеќе од 400 км, а Mercedes тврди дека просечната потрошувачка е околу 20 kWh на 100 километри без емисија на штетни гасови.

Го движат два електрични мотори со сила од 408 КС и 760 Нм, забрзува 0-100 км/ч за 5,1 секунда, а максималната брзина е електронски ограничена на 180 км/ч. Батериското пакување од 80 kWh има модуларен дизајн и се состои од 384 литиум-јонски ќелии, а за полнење 10-80% е потребно 40 минути преку DC брз полнач.

Почетната цена на Mercedes-Benz EQC во “дарежлива” основна опрема е 71.281 евра.

Стандардната опрема вклучува 19-инчни алуминиумски бандажи, систем за избегнување на судир, два 10.25-инчни дисплеи на контролната табла и мултимедијални MBUX со гласовни команди, систем за навигација кој вклучува станици за полнење и ниво преостанато на капацитетот на батеријата.

Mercedes-Benz EQC има пет седишта и багажник со капацитет од 500 литри. Должината е 4.761 mm, ширина 1.884 мм, висок 1.624 мм, додека меѓусовозачкото растојание е 2.873 мм. Вкупната тежина на вака опремено возило изнесува 2.425 килограми.

Mercedes EQC е 8.600 евра поевтин од Audi E-Tron, а нето цената од 60.000 евра го прави квалификуван за остварување на еколошки бонуси на регионално ниво.

Daimler вложил една милијарда евра во производството на батерии, така што оние кои го напојуваат EQC ги прават во Дрезден.

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Инженерите на Opel ја завршуваат следната генерација на Mokka Новата Opel Mokka е до 120 килограми полесна од претходниот модел Шасијата и системите за помош…

 • Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа драстично паднала во април, бидејќи ограничувањата поради коронавирус во регионот ги затворија авто салоните и го стопираа производството и продажбата,…

 • 70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  Пред седумдесет години, SEAT започна возбудливо патување. На 9 мај 1950 година основана е компанијата што ја стави Шпанија на тркала и ја демократизира мобилноста.…

 • Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini Huracan EVO Spyder е автомобил кој нема да ве остави рамнодушни. Lamborghini, во јануари го претстави Huracan EVO и таа верзија имаше само погон…

 • Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  BMW во средата извести за зголемување на добивката од 133 проценти во првиот квартал, поради непостоењето на еднократен ефект во претходниот период, но влијанието на…

 • Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen денес објави дека на неодредено време го одложува продолжувањето на производството во својата фабрика во САД, каде работата требаше да започне…

 • Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  За „последен километар“ и повеќе: електричен опсег до 230 или 330 километри (WLTP1) Моќен: електромотор од 100 kW (136 КС) со вртежен момент од 260Nm…

 • Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Volkswagen од денес повторно ќе го покрене производството во својата фабрика во Волфсбург, Германија, како последен од флотата на европски производители на автомобили кои ќе…

 • Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Успешниот тренер ентузијастички за првото тест возење: „Супер ауто!“ Амбасадорот на брендот ветува: „Многу ќе се забавувате“ Втора генерација на Mokka: Започна фазата на тестирање…

 • Фабриката Suzuki во Унгарија повторно почнува со работа

  Фабриката Suzuki во Унгарија повторно почнува со работа

  Јапонската компанија Suzuki денеска соопшти дека повторно ќе ја отвори својата фабрика во Естергом на 29 април. Фабриката во градот во северна Унгарија се затвори на…