Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

Како да се заштитите од пестициди во раното овошје и зеленчук?

Време: 11:43

Датум: април 20, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Нема родител кој на своето дете не сака да му ги припушти првите јагоди и другo ранo овошјe и зеленчук кои на големо можат да се најдат на зелените пазари. Дали купувањето на првите плодови предизвикува поголема штета отколку корист со изложување на високи количества пестициди и други штетни хемиски средства и како да се заштитите?

Првите денови од пролетта, купувачите на пазарите ги изненадува драстичната разлика во цената на јагодите. Домашните се отприлика двојно поскапи од оние од увоз! Таквата разлика во цената може да укаже на тоа дека домашното производство е поскапо, но и дека домашните јагоди се побезбедни.

Фитопатолог Пилја Даќиќ советува дека при изборот не треба да гледаме на мирис и вкус на плодот.

“Гледаме дали е (јагодата) визуелно добро, гледаме цена и она што е основно, гледаме дали производителот има некое искуство од претходната година”.

Според неговите зборови, раното овошје е интересно да се користи и логично е дека она што е увезено ги поминало сите контроли.

“Производителите имаат голема одговорност бидејќи користеле пестициди со цел заштита од болести и штетници по упатството на производителот и го почитувале периодот на чекање, тоа е период кој мора да помине од последната употреба на препаратот до бербата на јагодите”, истакнува Даќиќ.

Бидејќи на пазарот се појавија нелегално увезени пестициди кои не се дозволени на списокот, секогаш било и ќе има храна која е третирана.

”Без оглед на почитувањето на составот, овошјето до патот на тезгата и потрошувачот може да биде извалкано со разни нечистотии. Поради тоа, раното овошје и зеленчук потопете ги пет до десет минути во раствор од сода бикарбона, а потоа измијте ги под вода. На тој начин, нечистотиите и штетните материи ќе бидат отстранети од храната”.

Пестицидите не се штетни, туку се “лек” за растенијата кога се користат правилно. Сепак, советот на експерти е дека, кога сме во можност да купиме овошје за кои сме сигурни дека не е прскано или е сертифицирано органско овошје и зеленчук.

Додека пестицидите се поврзуваат со вода, органските производи содржат далеку повеќе суви материи така што и кога јадеме помалку, всушност јадеме повеќе.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Природен лек за смирување: Внесете го целерот во исхраната и ослободете се од нервози

  Природен лек за смирување: Внесете го целерот во исхраната и ослободете се од нервози

  Уште на времето Хипократ го препорачувал на неговите пациенти ова растение како еден вид на лек за смирување. Тајната на целерот се крие во изобилството…

 • Извор на здравје, убавина и младост: Јадете боровинки секој ден, не сте свесни колку се добри!

  Извор на здравје, убавина и младост: Јадете боровинки секој ден, не сте свесни колку се добри!

  Додека жените се советуваат на исхрана со повеќе калциум и железо, посилниот пол би требало почесто да консумира намирници богати со протеини и калории. Мажите…

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…