Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,084.89 0.4%    GRNT 868.59 2.19%    KMB 5,347.18 0.28%    MPT 61,564.95 -0.49%    OHB 6,052.00 -0.59%    RKRB 3,000.00 -32.25%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.17 -6.12%    STIL 98.00 -2%    TKVS 5,000.00 -6.54%    UNI 2,100.40 0.02%    

Зошто солта сепак не е најголемиот непријател на здравјето?

Време: 10:57

Датум: април 18, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Американската асоцијација за срцеви болести советува дека дневно треба да се внесува само 1, 5 грама сол, но повеќето луѓе конзумираат најмалку 3 до 4 грама сол. Високата количина на натриум што ја содржи солта е тесно поврзана со високиот крвен притисок што го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар.

Според новите откритија на научниците, не морате да се загрижувате поради големата количината на сол што ја конзумирате бидејќи не мора да има лоши ефекти врз вашето здравје, се додека немате проблем со висок крвен притисок.

Во текот на студијата, истражувачите испитувале повеќе од 100 000 возрасни лица на возраст од 35 до 70 години од целиот свет и дошле до резултати кои покажале дека дури 90% од испитаниците дневно внесуваат голема или умерена доза на натриум, додека 10% конзумираат помалку од 3 грама сол дневно. Само 4% од вкупниот број на испитаници се вклопуваат во рамката на препорачаната доза од 1,5 до 2, 3 грама сол на ден.

Во првата група испитаници кои внесувале големи количини на натриум, научниците забележале висок пораст на крвниот притисок. Испитаниците чија исхрана содржи умерени количини на сол немале големи осцилации на крвниот притисок, додека група на луѓе кои внесувале минимум сол во организмот не било забележано негативно влијание на нивото на крвниот притисок.

“Ваквите резултати укажуваат на тоа дека препораката да се намали внесувањето на сол во организмот може да претставува заблуда”, вели авторот на студијата Ендру Менте, професор по епидемиологија на McMaster Универзитетот во Канада.

Ако се пронајдете во групата на луѓе кои внесуваат умерени количини на сол, вашата дневна доза на натриум може да биде сосема во ред.

“Немојте да станете самозадоволни со внесот на сол, бидејќи високата доза на сол што ја конзумирате може да биде лоша и опасна”, изјави Менте. “Секако треба да избегнувате намирници со висок процент на сол. Но, немојте да бидете преоптеретени со намалување на солта. Додека немате проблеми со висок крвен притисок веројатно немате потреба да го намалите внесот на сол “.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…