Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

Време: 14:15

Датум: април 16, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонската автомобилска компанија “Toyota Motor” постигнала договор за продажба на технологијата за производство на електрични автомобили со кинеската иновативна технолошка компанија Singulato за да ја прошири својата работа на кинескиот пазар.

Toyota објави дека со различни мерки се обидува да ги прошири своите операции на клучниот кинески пазар, не сакајќи да ги открие деталите. Јапонската компанија сака да го зголеми производствениот капацитет и да ги прошири дистрибутивните канали во азискиот гигант.

Според наводите на двата извори од јапонската компанија, продажбата на технологија за производство на електрични автомобили на кинеската компанија е составен дел од напорите на Toyota за зајакнување на размената на технологии со Кина.

Истовремено ќе добие подобар увид во функционирањето на кинеските иновативни компании и брзо менување на пазарната стратегија, изјави извршниот директор на Singulato Шен Хаијин.

Важен дел од договорот, исто така е преференцијалното право на бодовите за “зелените” автомобили што Singulato ќе ги собира во новиот кинески квотен систем за електрични и хибридни возила.

Во обид да се намали зависноста од увезената нафта и да се поддржи домашната автомобилска индустрија, Кина агресивно го поттикнува производството на електрични автомобили.

Според системот на квоти што стапуваат на сила оваа година, производителите мораат да го зголемат производството и продажбата на електрични автомобили во споредба со вкупниот број на продадени автомобили.

Производителите кои ја исполнуваат квотата ќе бидат наградени со поени и ќе можат да продаваат вишок на оние кои ”не им оди од рака”.

Од Toyota порачаа дека во почетната фаза нема да може да ја исполнат квотата без купување на поени од други компании.

Singulato од јапонската компанија ќе купи лиценца за користење на Toyota технологијата на електричните автомобили. Договорот ќе биде објавен во вторник на саемот за автомобили во Шангај каде што Singulato ќе го претстави својот автомобил базиран на Toyota технологијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори 7.000 работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со фиксни месечни…

 • Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  300 КС и AWD: Новата верзија на Grandland X Hybrid4 е на врвот во понудата на SUV семејството на Opel Четири режими на возење: Целосно…

 • Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Безбедноста на прво место: предупредување за слепа точка од страна, камера за гледање позади, помош од страничен ветер, предупредување за напуштање на лента н адвижење…

 • Овие се најсигурните автомобили во светот

  Овие се најсигурните автомобили во светот

  Маркетинг компанија J.D. Power ја објави традиционалната годишна анализа на сигурноста на возилата. Мерен е бројот на проблеми кои се појавиле на 100 возила, а…

 • PSA го купува Jaguar Land Rover?

  PSA го купува Jaguar Land Rover?

  Се појавиле документи кои укажува на намерата на француската PSA групација да го купи британскиот Jaguar Land Rover (JLR). Инсајдерите во JLR тврдат дека “работите…

 • Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Француската автомобилска компанија Reno доставила официјална понуда за спојување со долгогодишниот партнер, Nissan Motor. Reno предложил компанијата да се спои по системот холдинг, што на Reno и Nissan…

 • Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen подготвува нов седан кој ќе се најде на врвот на понудата на овој француски производител. Како што дознава Auto Express, Citroen ќе ја продолжи…

 • Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Цели на планот за развој: Продажбата започнува летово, првите испораки наесен Тест центар на поларниот круг, Шведска: Човекот и машината длабоко замрзнати на -30 C…

 • Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes-Benz започнал со производство на електричен SUV EQC во погон во Бремен и ја отворил можноста за нарачки за автомобилот. EQC 400 4MATIC има автономија…

 • Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla Inc. планира да собере околу 2 милијарди долари преку понуда на акции и хартии, бидејќи Елон Муск ја преценил способноста на лимузината Model 3…