Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Модерната верзија DeTomaso Pantera

Време: 15:24

Датум: април 10, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

На овој модел многу работи се случуваат, но во исто време сè е совршено вклопено.

Кога дизајнерската куќа “Ares” објавува планови за конструкционирање на современа интерпретација на иконскиот модел DeTomaso Pantera од седумдесетите години, сите се радуваат. Pantera моделот имаше стил, чувство на присуство и моќ, а дизајнерската куќа Арес сакаше да се увери дека новото обновување, Panther ProgettoUno ќе биде совршен омаж на оригиналот.

Донаторска машина за овој проект била Lamborghini Huracan кој доби додатоци направени од карбон за екстериерот, кои се дизајнирани да понудат прекрасен флуиден облик на Pantera. Дизајнерите и инженерите сигурно направија одлична работа, бидејќи Panther ProgettoUno воопшто не личи на Huracan од надворешните страни. Кокпитот на овој модел е дизајниран од дизајнерската куќа “Ares”, па структурните елементи на Huracan се видливи донекаде и после обработката, но сепак убаво се вклопуваат со новините. Од “Ares” велат дека внатрешноста може целосно да се промени во согласност со желбите на сопственикот, па идните сопственици не мораат да ги забележуваат елементите на Lamborghini, ни најмалку.

Целта на студијата на “Ares” за Panther ProgettoUno е да се создадат возила кои нудат вистинско задоволството при возењето, а шефот на студијата, Дени Бахар, изјави дека водечките цифри за забрзување и брзината не се толку важни, иако овој модел сигурно ќе биде брз. Моторот на Huracan, ECU се третира така што во себе содржи 5,2-литарски V10 мотор, достигнувајќи 650 коњски сили. На тој начин, една десетинка е скината на време кое е потребно за забрзување од нула до сто, кое до сега дошле на 3.1 секунди. Менувачот е рекалибриран, тука е и новиот издувен систем, што доведува до неверојатно искуство во возењето.

“Ares” планира да произведе седумдесет од овие модели во текот на следните пет години, со првата испорака која треба да започне во мај оваа година.

Клиенти тогаш ќе го возат овој модел, а околу десет автомобили веќе се продадени, што е импресивно кога ќе се земе во предвид цената од 700.000 долари. Spyder варијанта на овој неверојатен модел, исто така, се очекува во блиска иднина, а најверојатно ќе биде базиран на Huracan Spyder моделот и најверојатно ќе поседува уште повисока цена.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  „Best Buy” автомобил во Европа за 2020: Corsa победи по трет пат на AUTOBEST „MANBEST 2019“: Извршниот директор Мајкл Лохшелер е менаџер на годината Голема…

 • Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Corsa има најдобра поврзаност во сегментот на мали и компактни автомобили Шефот на Opel, Мајкл Лохшелер ја прими наградата во Риселсхајм Новата Corsa и…

 • Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијално вложување на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во оваа земја, јавуваат локалните медиуми, цитирајќи го министерот за…

 • Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар се подготвува да и претстави на јавноста прототип на првиот модел на првиот домашен автомобил. Прототипот е резултат на долгогодишна работа на Near East…

 • Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Турски TOGG (Turkey’s Automobile Joint Venture Group) планира да потпише договори со 114 компании кои ќе бидат нивни добавувачи во процесот на производство на турскиот електричен…

 • Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Audi A3 четвртата генерација ќе има светска премиера на претстојниот саем за автомобили во Женева, а британските новинари веќе имаа шанса да ја испробаат неговата…

 • Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала

  Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала

  Најсовремен 4×4: плаг-ин хибриден СУВ на Opel со електричен погон на сите тркала Четири режими на возење: „Електричен“, „хибриден“, „погон на сите тркала“ и „спорт“…

 • Продажбата на електрични автомобили во ЕУ скоро двојно зголемена

  Продажбата на електрични автомобили во ЕУ скоро двојно зголемена

  Повеќе од 290.000 електрични автомобили биле продадени во Европската унија минатата година, што е скоро двојно повеќе од 2018 година, покажуваат податоците на Европската асоцијација…

 • Ford смисли решение против кражба на тркала од автомобили (видео)

  Ford смисли решение против кражба на тркала од автомобили (видео)

  Инженерите на Ford смислиле прилично интересно решение за да ги спречат крадците да украдат тркала од автомобили. Дизајнирале специјални навртки за заклучување на тркалата кои се…

 • Британија до 2035 година забранува бензинци, дизел и хибридни возила

  Британија до 2035 година забранува бензинци, дизел и хибридни возила

  Велика Британија ќе забрани продажба на нови бензински, дизел и хибридни автомобили од 2035 година, пет години порано од планираното, обидувајќи се да го намали…