Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Top of the Pops: Пронајден изгубениот настап на Битлси на BBC

Време: 21:57

Датум: април 9, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Снимка од настап на познатите The Beatles во живо на телевизиската емисија Top of the Pops на BBC, која трае само 11 секунди, пронајденa е во Мексико. 

Тивок исечок од настапот на популарната четворка е од поп емисија на BBC од 1966 година.

Оригиналните ленти не се зачувани, но видеото го направил гледач кој го снимил својот телевизор со камера.

Снимката е направена од страна на семејство од Ливерпул, и заминало во рацете на колекционер од Мексико.

Колекционерот ги поканил Kaleidoscope, организација со седиште во Бирмингем, која се занимава со пронаоѓање на исчезнати ТВ снимки.

“Ако сте љубители на Beatles, тоа е ”светиот грал” “, изјави Крис Пери од Kaleidoscope на дописникот за BBC Колин Патерсон.

“Мислевме дека видеото е изгубено засекогаш, бидејќи не е зачувана видео касетата од 1966 година. Неверојатно е што го најдовме после сите овие години”.

Бендот неколку пати снимаше песни кои отпосле се појавија во емисии, но едниствен пат настапиле во живо на 16 јуни 1966 година.

“Не знаеме дали овој дел од историјата на Top of the Pops засекогаш исчезна, но за жал програмите на BBC не биле архивирани толку внимателно како денес, а некои се изгубени”, изјавила PR-от на BBC во 2000 година.

Повторно откриените снимки ќе бидат прикажани во лондонското кино BFI во рамките на програмата Music Believed Wiped на 20 април.

“Тоа е лудо, какви се шансите да се случи вакво нешто? Тоа е навистина големо откритие “, изјави Дори Хауард, предавач по предметот ,,Битлси и популарната музика” на Универзитетот во Ливерпул.

Пронајдена е eпизода од Top of the Pops од 1969 година, со дел од промотивнo видео на Beatles за нивниот сингл Something.

Beatles никогаш повторно не направија турнеја откако во живо настапија на концерт во Сан Франциско во 1966 година, кога беа на врвот на кариерата кога владеела вистинската Beatles манија.

Тие повторно се соединениле за настап на покривот на Apple Records во Лондон во 1969 година.

Филмската проекција Music Believed Wiped содржи 240 музички изведби неодамна пронајдени од Kaleidoscope.

Тие го вклучуваат Елтон Џон кој пее Rocket Man во популарната BBC емисија во 1972 година, како и настап на групата Slade од 1975 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што ли прават Александар Ристовски – Принц и Сара Мејс?!

  Што ли прават Александар Ристовски – Принц и Сара Мејс?!

  Сара Мејс е Femme Fatale во новиот проект на Принц Александар Ристовски – Принц и Сара Мејс го правеа “Копито“  на толку специфичен начин, што никој…

 • „Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

  „Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

  Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови…

 • Тамара се пласираше во финалето на Евровизија(видео)

  Тамара се пласираше во финалето на Евровизија(видео)

  Македонската претставничка Тамара Тодевска се пласираше во финалето на годинешниот Евросонг којшто ќе се одржи во сабота. Таа вечерва на втората полуфинална вечер на 64-от…

 • Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

  Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

  Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски. Заедно со неговиот бенд, „Влатко Стефановски Трио“, ќе ви приредат вечер вредна за…

 • Тамара Тодевска со песната „Proud“ вечер ќе настапи на Евровизија

  Тамара Тодевска со песната „Proud“ вечер ќе настапи на Евровизија

  Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“) вечер ќе настапи во втората полуфинална вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Тамара…

 • Филм за животот на Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“

  Филм за животот на Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“

  Документарецот за животот на седумкратниот светски шампион во „Формула 1“, Михаел Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“. Предвидено е филмот да биде прикажан…

 • „Риголето“ в сабота на Мајските оперски вечери

  „Риголето“ в сабота на Мајските оперски вечери

  Бисерот на оперската уметност „Риголето“ ќе биде изведен в сабота, 18 мај, со почеток во 20 часот во Националната опера и балет како дел од…

 • Netflix за прв пат објави листа- топ 10 најгледани содржини

  Netflix за прв пат објави листа- топ 10 најгледани содржини

  Како дел од промените што треба да се доведат до поголема транспарентност, Netflix одлучи да стане поотворен кога се во прашање податоци за гледачките навики,…

 • Почнуваат 47. Мајски оперски вечери

  Почнуваат 47. Мајски оперски вечери

  Меѓународниот фестивал на оперската уметност Мајски оперски вечери почнува вечерва, 9 маj, а ќе трае до 31 мај. За време на фестивалот, кој оваа година…

 • Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”

  Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”

  Денеска, кога сите се насочени со вниманието кон доаѓањето на папата во нашата земја, Сара Мејс реши да ја објави соработката со Александар Ристески –…