Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Паметен Бонсаи се движи кон сончевите зраци и бара вода од сопственикот (видео)

Време: 22:05

Датум: ноември 3, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Бонсаи е древна јапонска уметност за одгледување на минијатурни дрвја во мали чинии и била поврзана со Зен будизмот во раната историја.

Овие минијатурни дрва некои се убави, а на некои не се, но она што е сигурно е дека тие живеат подолго од луѓето, и сите знаат за нивното одржување и посветеност. Сега, како дел од проектот за изложба на технологија, јапонската мултинационална компанија TDK го води целиот традиционален концепт на Бонсаи во иднината. Нивниот интерактивен демо BonsAI е автономна мобилна бонсаи билка со вградена вештачка интелигенција.

Преoбликуваното на паметно дрво благодарение на високотехнолошката основа, сега може да се движи за да ја пронајде најдобрата локација каде има доволно сончева светлина. Основата може да прифати тежина од 20 кг, со други зборови: многу убав ( и стар ) Бонсаи. Индустрискиот дизајн е дефинитивно модерен, но добро би се вклопил во традиционална куќа.

Понекогаш дрвото ќе ја побара вашата помош: кога сензорите детектираат суша, дрвото ќе дојде до својот сопственик да побара вода, така што на базата ќе ја промени бојата. Не само што ве предупредува кога е жедно, туку може да ве следи околу Зен храмот и да разговара со вас , и ќе се однесува како едноставен, паметен звучник. Она што е најимпресивно, дури може да одговори и на прашањата за смислата на животот и изгледа сака да го цитира Гето: “Она што е важно во животот е животот , а не резултат на животот”.

Bons-AI не е производ, туку интересно демо кое TDK го осмислиле за да ги демонстрира сите негови компоненти и сензори што може да ги направи. Bons-AI е опремен со сензор за земјиште, камера ( која го навигира неговото движење ), сензор за движење ( за стабилност ), мали соларни ќелии, сензор за амбиентално светло , безжичен полнач се подразбира и микропроцесор.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Марко Симоновски си замина од МЗТ Скопје

  Марко Симоновски си замина од МЗТ Скопје

  Крилниот кошаркар Марко Симоновски, од денеска веќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако двете страни се согласија на раскин на договорот. Репрезентативецот Симоновски…

 • Лагард повикува на иновации и инвестиции во Европа

  Лагард повикува на иновации и инвестиции во Европа

  Новата претседателка на Европската централна банка (ECB), Кристин Лагард, денес повика на иновации и инвестиции во Европа, како одговор на економските и климатските предизвици. Доколку европските…

 • Целосна ждрепка за баражот во ЕП 2020

  Целосна ждрепка за баражот во ЕП 2020

  Откако стана јасно каков е евентуалниот пат на С.Македонија до завршницата на ЕП 2020, сега позната е и целосната ждрепка за баражот меѓу 16-те екипи…

 • Зборовите со кои Никола Тесла во 1926 година го предвиде интернетот и паметните телефони

  Зборовите со кои Никола Тесла во 1926 година го предвиде интернетот и паметните телефони

  Никола Тесла беше научник и визионер далеку пред своето време. Во прилог на овој факт говори и неговото интервју од 1935 година за списанието Liberty…

 • Град Скопје ги потсетува уметниците да се пријават за патувачката Европска изложба

  Град Скопје ги потсетува уметниците да се пријават за патувачката Европска изложба

  Град Скопје ги потсетува заинтересираните уметници од областа на визуелните уметности и уметноста на новите медиуми од Скопје дека остануваат уште дваесетина денови за да…

 • Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Xiaomi гради сопствена фабрика за 5G паметни телефони

  Компанијата Xiaomi е присутна на годинешната World 5G конференција, а нивниот извршен директор, Леи Јун, веќе одржа еден од неколкуте закажани воведи. Во споменатиот прв вовед,…

 • Полицијата трага по мистериозен добротвор кој на минувачите им остава коверти со пари

  Полицијата трага по мистериозен добротвор кој на минувачите им остава коверти со пари

  Британската полиција го бара мистериозниот добротвор кој остава коверти полни со пари во една градска улица во округот Блек Колиер на северот на земјата. Локалните…

 • ФИТР: Политичарите да најдат реален проблем со кој ќе се занимаваат

  ФИТР: Политичарите да најдат реален проблем со кој ќе се занимаваат

  Ова не е реален проблем, туку измислен. Веќе реагиравме и повторно ќе реагираме на обвинувањата дека Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) дели пари…

 • Воведување данок на возила и јаглеродна такса дел од мерките за справување со климатските промени

  Воведување данок на возила и јаглеродна такса дел од мерките за справување со климатските промени

  Воведување данок на возила и зголемување на надоместоците кои се плаќаат при увоз на стари возила, се дел од мерките кои се предвидуваат за намалување…

 • Погба до малиот Јане: Горд сум на тебе (ФОТО)

  Погба до малиот Јане: Горд сум на тебе (ФОТО)

  Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба го поздрави нашиот Јане Велковски по неговото обраќање на Самитот за ОН во Њујорк. Тој на социјалните мрежи стави…