Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Прекрасно е да си дома!

Време: 11:53

Датум: март 22, 2019

Категорија: БАНКИ

Купувањето сопствен дом, а дотолку повеќе ако е прв, можеби е една од најголемите финансиски одлуки што некогаш ќе ги направите. Тоа може да биде помалку и застрашувачко, особено во оној момент кога ќе помислите на кој начин би дошле до неопходниот буџет.

Од друга страна, пак, поседувањето сопствен дом е една од најпосакуваните желби, бидејќи дава чувство на сигурност, безбедност, мир и спокој или, наједноставно кажано – само дома си е дома.

Незаменливо е чувството кога целото семејство се буди под еден заеднички покрив. Незаменливо е и чувството кога ќе се вратите изморени од работа и ќе се одморите на сопствениот кауч, кога ќе го вклучите сопствениот телевизор, ќе си подготвите јадење во сопствената кујна и кога ќе ги погледнете широките насмевки на вашите деца во нивната сопствена детска соба. Тогаш знаете дека сте дома.

Она што е тешко или, ако повеќе сакате, она што не е лесно, е обезбедувањето финансии за „домот од соништата“. За жал, не може секој „да изгради куќа од сопствен џеб“, но проблемот не би бил проблем доколку за него не постои соодветно решение. Станбените кредити не се ништо ново и ништо страшно, а не се ни нешто што не може да се реализира. На пример, дали знаете дека само во 2017 година и само во Америка, 71,2% од домовите се купени со помош на станбен кредит?

Предностите на станбениот кредит

А, зошто да не? Приватноста, поврзаноста со заедницата, сигурноста, но и растечката вредност на поседување недвижен имот се незаменливи. На пазарот има безброј можности, односно поволни станбени кредити што ве носат чекор поблизу до поседувањето стан или куќа.

Иако можеби не сакате да ѝ бидете должник на банката, сепак треба да размислувате и на иднината, а токму станбениот кредит го прави поседувањето дом подостапно и поедноставно. На пазарот има и поволни кредити со поволни каматни стапки и структура што ќе ви обезбедат сопствен покрив над главата.

Моментално, добар пример за атрактивни понуди е станбениот кредит на Халкбанк со намалено учество од 15%, кој е во пакет со полиса за животно осигурување, но и со гратис полиса за домот. Немате трошоци за процена, за одобрување кредит, како и за предвремена ликвидација од сопствени средства, а, пак, каматната стапка е фиксна во првите 5 години. На тој начин, со добар финансиски план, лесно може да дојдете до исполнување на сонот.

Всушност, обезбедувањето поволни можности за вдомување го промовира просперитетот, што, пак, за возврат создава успешни заедници и го подобрува квалитетот на живот во нашата средина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  НЛБ Банка апелира да се почитуваат превентивните мерки за поголема заштита

  Во услови на пандемија од вирусот Covid 19, НЛБ Банка презема повеќе превентивни мерки со цел спречување на ширење на заразата, како и поголема заштита…

 • НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  НЛБ БАНКА СО НОВА МЕРКА: Зголeмување на износот на бесконтактни плаќања без потреба за внес на пин код

  Со цел поголема заштита на клиентите и спречување на ширење на Корона вирусот, НЛБ Банка го зголеми износот за вршење на бесконтактни плаќања без потреба…

 • Известување од НЛБ Банка за предвремена исплата на пензии

  Известување од НЛБ Банка за предвремена исплата на пензии

  Согласно моменталните случувања со пандемијата на корона вирусот, во пресрет на потребите на своите клиенти – пензионери, НЛБ Банка АД Скопје ќе ги исплати пензиите…

 • НЛБ Банка со целосно бесплатно мобилно и електронско банкарство до 15-ти април

  НЛБ Банка со целосно бесплатно мобилно и електронско банкарство до 15-ти април

  Во согласност со мерките на Владата за спречување на ширење на Корона вирусот, а со цел заштита на своите клиенти и вработени, НЛБ Банка во…

 • НЛБ Банка ја проширува кредитната понуда со два нови кредитни продукти за правни лица наменети за стимулација на инвестициите

  НЛБ Банка ја проширува кредитната понуда со два нови кредитни продукти за правни лица наменети за стимулација на инвестициите

  Ве информираме дека НЛБ Банка АД Скопје воведe две нови кредитни линии за клиенти-правни лица за реализација на долгорочни инвестициони проекти. Понудата е креирана како…

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • НЛБ Банка со кампања „Think Green“ за заштита на животната средина

  НЛБ Банка со кампања „Think Green“ за заштита на животната средина

  НЛБ Банка со цел да ја подигне свеста за заштитата на природата и да ги истакне придобивките од здрава животна средина, организира „NLB Think Green“…

 • 5% поврат на средства со Американ Експрес во Веро и Џамбо маркети

  5% поврат на средства со Американ Експрес во Веро и Џамбо маркети

  Полека, но сигурно се доближуваме до најубавите пролетни празници – Велигден и Први мај. Празници исполнети со љубов и топлина за најблиските, но и многу…

 • НЛБ Банка ги намали каматните стапки на кредитите за правни лица

  НЛБ Банка ги намали каматните стапки на кредитите за правни лица

  Почнувајќи од 08.04.2019 година, НЛБ Банка воведе нови кредитни продукти за правни лица со намалени каматни стапки и поповолни услови. Каматните стапки на новоодобрените кредити…