Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Новиот „Audi A3“ пристигнува и во хибридна верзија

Време: 13:38

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

За неколку месеци „Audi“ ќе ја претстави четвртата генерација од моделот „A3“, кој ќе добие и хибридна верзија.

Хибридниот „A3“ ќе ја има „e-Tron“ ознаката, а ќе го дели статусот со моделот „RS“ кој би требало да биде конкурент на „Mercedes-AMG A45“ кој располага со 415 KS.

„Audi“ најави дека до 2025-та ќе претстави 12 целосно електрични модели, а иако меѓу нив ќе бидат и автомобили со големина на „А3“, четвртата генерација на овој компактен модел не припаѓа во таа група.

Непосредно пред новиот „А3“, „Volkswagen“ ќе ја претстави осмата генерација на „Golf“ од кој „Audi“ има превземено многу механички елементи.

Па така електричниот „А3“ го доби хибридниот погон од „Golf GTE“, a и некои од бензинските мотори.

„A3“ нема да донесе револуција во изгледот на „Audi“, ниту во ентериеро, ниту во екстериерот, па во кабината ќе доминира 10,1-инчен мултимедијален екран, како и „Virtual Cockpit“ дигиталната командна табла, како и во „Q3“.

„Audi“ нема да прави верзии со три врати со оглед на тоа дека од околу 175.000 продадени примероци од „A3“ во 2017-та, само 7.800 единици беа в таа верзија, додека од „A3 Sportback“ беа произведени 167.000 возила.

Меѓутоа, иако слабо се продава и кабриолет верзијата, „Audi“ ја планира оваа варијанта и во новата генерација за неколку години. Нормално, логично е да се очекува и седан верзија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…

 • Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  „Bentley“ го претстави својот досега најмоќен „SUV“ модел – „Bentayga Speed“, за кој тврдат дека ја има најголемата максимална брзина од сите сериски произведени „SUV“…

 • Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Францускиот автомобилски гигант “Рено” во четвртокот објави значително помал нето профит за минатата година, чиј крај е обележан со шокантното апсење на поранешниот директор Карлос…

 • Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Германскиот гигант „Porsche“ полека го подготвува теренот за лансирање на својот прв електричен модел – „Taycan“. „Porsche“ ја проширува својата мрежа на станици за полнење…

 • Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Германскиот производител „BMW“ ги објави фотографиите и техничките детали на најмоќните модели од семејствата „X3“/„X4“. Баварскиот гигант се потруди да не ги зарочара фановите, па…

 • Автомобил од 16.000.000 eвра

  Автомобил од 16.000.000 eвра

  Францускиот производител на суперавтомобили „Bugatti“ на саемот во Женева треба да го изложи автомобилот во вредност од 16 милиони евра. „Bugatti“ во најпопуларниот салон ќе…

 • Следна генерација на Opel Corsa ги носи најдобрите технологии во малите автомобили

  Следна генерација на Opel Corsa ги носи најдобрите технологии во малите автомобили

  Револуционерно: следниот мал автомобил на Opel ќе биде со IntelliLux LED® matrix светла Адаптивно: Пионерската технологија за осветлување без отсјај како kaj Astra и Insignia…