Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Subaru го покажа новиот Legacy (фото+видео)

Време: 11:38

Датум: февруари 8, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Subaru“ ја покажа новата генерација на седанот „Legacy“. Премиерата се одржа на Меѓународниот саем на автомобили во Чикаго, а автомобилот беше претставен како „најтехнолошкиот и економичниот „Legacy“ во 30-годишната историја на моделот“.

Новиот „Legacy“ е изграден на глобална модуларна платформа, која во проширена верзија исто така се користи и кросоверот со 8 седишта „Ascent“. Исто така, во него се користи 4-цилиндричен арегат со турбополнач од типот „боксер“. Моторот е со 260 КС и 376 Nm вртежен момент, и работи во комбинација со погон на четири тркала и симетричен погон на четири тркала.

Забрзувањето од 0 до 96 км/ч седанот го остварува за 6.1 секунди, а просечната потрошувачка на гориво изнесува 9.8 л/100 км. Надвор од градот, новиот „Legacy“ во просек троши 7,3 л/100 км.

13% повеќе челик со висока цврстина се користи во дизајнот, со што отпорот се зголеми за 71% и носачите за 100%. Сега елементите на телото апсорбираат 40% повеќе енергија при удар.

Дополнително, седанот нуди подобро управување, удобност и звучна изолација. Елементите за суспензијата се полесни и потешки и има повеќе простор во кабината на ниво на рамената и нозете на патниците. Нивото на бучава е намалено на 3 децибели. Волуменот на багажникот е 427 литри.

Во опремата на новиот „Legacy“ влегува мултимедијален систем со 11,6-инчен вертикален екран на допир (кај основната верзија тој е 7-инчен), точка за пристап до „Wi-Fi“, четири „USB“-порти, аудио систем „Harman Kardon“ со 12 звучници , што им овозможува на клиентите на брендот да користат различни услуги.

Новата опрема на новиот „Legacy“, исто така, вклучува и систем за следење на мртвите зони „EyeSight“, управување во лентата на движење, помош при паркирање нанзад. Дополнително се плаќа специјалната камера која ја следи состојбата на возачот и го предупредува при одвлекувањето на вниманието од патот.

Продажбата на моделот во САД започнува во текот на есента, со основна цена од 22.000 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Електричниот Jaguar I-Pace ја обедини титулата на автомобил на годината, откако во март беше прогласен за ”Автомобил за 2019 година” во Европа, сега истото признание…

 • ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  Трикратен успех за ŠKODA во овогодинешниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad доделија…

 • Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Новите безбедносни карактеристики од компанијата Volvo веројатно нема така лесно да застанат. Производителот на автомобили овозможува своја Slippery Road Alert и Hazard Light Alert опција…

 • Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Јапонската автомобилска компанија “Toyota Motor” постигнала договор за продажба на технологијата за производство на електрични автомобили со кинеската иновативна технолошка компанија Singulato за да ја…

 • Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Џим Хакет, извршен директор на Ford, оваа недела ги намали значењето проекциите кои се во врска со плановите на компанијата во однос на автономните автомобили,…

 • Tesla Model S: Куќа на тркала

  Tesla Model S: Куќа на тркала

  Љубителите на Тесла автомобили веќе некое време бараат “куќа на тркала”, и тоа конечно доаѓа, но не директно од компанијата. Веќе неколку години се обидуваат…

 • Модерната верзија DeTomaso Pantera

  Модерната верзија DeTomaso Pantera

  На овој модел многу работи се случуваат, но во исто време сè е совршено вклопено. Кога дизајнерската куќа “Ares” објавува планови за конструкционирање на современа…

 • Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

  Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

  Транспортер 6.1 претставен на „Bauma 2019“ како панел ван и пикап со двојна кабина Со новата палета на иновативни системи за помош на возачот, Transporter…

 • Xiaomi влегува на пазарот на автомобили

  Xiaomi влегува на пазарот на автомобили

  Паметните телефони, компјутери, нараквици, скутери и сите други видови на паметни домашни производи, се уреди кои Xiaomi веќе ги произведува, а сега, после партнерството со…

 • Можете да изгубите и до 60 отсто! Еве кои автомобили најмногу ја губат вредноста

  Можете да изгубите и до 60 отсто! Еве кои автомобили најмногу ја губат вредноста

  Во првите пет години, автомобилите губат дури до 52 проценти од вредноста. И додека тој пад е, сепак, нешто помалку изразен кај постарите автомобили, оние…