Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Audi TT RS зa 2019-та (фото+видео)

Време: 14:01

Датум: февруари 7, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Audi ги претстави редизајнираните „TT RS Coupe“ и „Roadster“.

Најмоќните „TT“ модели претрпеа помали стилски модификации, напред и позади, вклучувајќи ги и отворите за воздух и новото, фиксирано задно крило.

Редизајнираниот „Audi TT RS“ сега стандардно е опремен со „LED“ фарови, а купувачите ќе можат да изберат некоја од осумте бои на надворешноста, меѓу кои се и новите „Pulse Orange“ и „Turbo Blue“.

На располагање исто така се и изборни стилски пакети со сјајн-црни или детли во мат-алиуминиум.

Редизајнираните „TT RS“ имаат во понудата и изборен „MMI Navigation Plus“ мултимедијален систем со гласовни команди и „Wi-Fi“ пристап за мобилните уред на возачот и сувозачот.

Смартфонот со мултимедијата се поврзува со „USB“ приклучок, а меѓу изборните опции е и премиум аудио-системот „Bang & Olufsen“ со 680 вати.

Агрегат остана непроменет во однос на моделот пред редизајнот, па „TT RS“ и натаму добива погон од петцилиндарскиот 2,5-литарски „TFSI“ турбо бензинец со 400 ks (294 kW) и 480 Nm.

Моќта на сите 4 тркала се пренесува со помош на 7-брзинскиот автоматски менувач со двојно квачило и „quattro“ погон.

Забрзувањетo од 0 дo 100 km/h се реализира за само 3,7 секунди, додека максималната брзина фабрички е ограничена на 250 km/h, со опција лимитот да се зголеми на 280 km/h.

Продажбата во Европа почнува денеска (7-ми февруари), а почетната цена на „Coupe“ верзијата во Германија е 67.700 eвра, додека за „Roadster“ верзијата е потребно да се одвојат 70.500 eвра.

Првите испораки се планирани за текот на пролетта, а официјалната премиера на „Audi TT RS“ зa 2019-та ќе се оддржи во март на саемот за автомобили во Женева.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Електричниот Jaguar I-Pace ја обедини титулата на автомобил на годината, откако во март беше прогласен за ”Автомобил за 2019 година” во Европа, сега истото признание…

 • ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  Трикратен успех за ŠKODA во овогодинешниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad доделија…

 • Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Новите безбедносни карактеристики од компанијата Volvo веројатно нема така лесно да застанат. Производителот на автомобили овозможува своја Slippery Road Alert и Hazard Light Alert опција…

 • Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Јапонската автомобилска компанија “Toyota Motor” постигнала договор за продажба на технологијата за производство на електрични автомобили со кинеската иновативна технолошка компанија Singulato за да ја…

 • Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Џим Хакет, извршен директор на Ford, оваа недела ги намали значењето проекциите кои се во врска со плановите на компанијата во однос на автономните автомобили,…

 • Tesla Model S: Куќа на тркала

  Tesla Model S: Куќа на тркала

  Љубителите на Тесла автомобили веќе некое време бараат “куќа на тркала”, и тоа конечно доаѓа, но не директно од компанијата. Веќе неколку години се обидуваат…

 • Модерната верзија DeTomaso Pantera

  Модерната верзија DeTomaso Pantera

  На овој модел многу работи се случуваат, но во исто време сè е совршено вклопено. Кога дизајнерската куќа “Ares” објавува планови за конструкционирање на современа…

 • Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

  Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

  Транспортер 6.1 претставен на „Bauma 2019“ како панел ван и пикап со двојна кабина Со новата палета на иновативни системи за помош на возачот, Transporter…

 • Xiaomi влегува на пазарот на автомобили

  Xiaomi влегува на пазарот на автомобили

  Паметните телефони, компјутери, нараквици, скутери и сите други видови на паметни домашни производи, се уреди кои Xiaomi веќе ги произведува, а сега, после партнерството со…

 • Можете да изгубите и до 60 отсто! Еве кои автомобили најмногу ја губат вредноста

  Можете да изгубите и до 60 отсто! Еве кои автомобили најмногу ја губат вредноста

  Во првите пет години, автомобилите губат дури до 52 проценти од вредноста. И додека тој пад е, сепак, нешто помалку изразен кај постарите автомобили, оние…