Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Кој модел ќе биде Светски автомобил на годината? (видео)

Време: 14:58

Датум: февруари 6, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Листата на кандидати за „Светски автомбил за 2019-та“ (World Car of the Year) е скратена од 40 имиња на 10 финалисти, а победникот ќе биде познат на 17-ти април.

Во најтесниот круг за оваа престижна титула влегоа следните модели на автомобили: електричниот „Audi e-tron“, „BMW Seriеѕ 3“, „Ford Focus“, „Genesis G70“, „Hyundai Nexo“ со водородни горливи ќелии, електричниот „Jaguar I-Pace“, „Mercedes A Сlasѕ“, „Suzuki Jimny“, „Volvo S60/V60“ и „Volvo XC40“.

За победникот ќе одлучува жири кое се состои од 86 меѓународни автомобилски новинари, а листата во меѓу време повторно ќе биде скратена.

Најпрво на 5-ти март на саемот во Женева ќе биде објавен потесниот круг на кандидати за титулата „Светски автомбил за 2019-та“, за потоа името на победникот ќе биде соопштено во Њујорк на 17-ти април.

Покрај главната категорија, ќе се оддржи избор и во следните класи. Па така за титулата „Светски урбан (градски) автомобил за 2019-та ќе се натпреваруваат: „Audi A1“, „Hyundai AH2/Santro“, „Kia Soul“, „Seat Arona“ и „Suzuki Jimny“.

За признанието „Светски лукузен автомобил за 2019-та“ ќе се „борат“: „Audi A7“, „Audi Q8“, „BMW Serieѕ 8“, „Mercedes CLS“ и „Volkswagen Touareg“.

Кандидатите за титулата „Светски спортски автомобил за 2019-та“ се: „Aston Martin Vantage“, „BMW M2 Competition“, „Hyundai Veloster N“, „McLaren 720S“ и „Mercedes-AMG 4-door Coupe“.

Во категоријата „Светски еколошки автомбил за 2019-та“ ќе учествуваат: „Audi e-tron“, „Honda Clarity PHEV“, „Hyundai Nexo“, „Jaguar I-Pace“ и „Kia Niro EV“.

На крајот жирито ќе одлучува и за „Најдобро дизајнираниот светски автомобил за 2019-та“, а кандидатите за ова признание се: „Citroen C5 Aircross“, „Jaguar E-Pace“, „Jaguar I-Pace“, „Suzuki Jimny“ и „Volvo XC40“.

Потсетуваме, минатогодишниот севкупен победник во изборот „Светски автомобил на годината“ беше „Volvo XC60“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Bugatti го претстави најскапиот модел во својата понуда наречен Centodieci, чија цена изнесува вртоглави девет милиони долари, а тоа што е уште поексклузивно е фактот…

 • Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Аукциските куќи ретко прават грешки, меѓутоа, тоа што поради неускладеност се случило со познатата аукциска куќа Sotheby’s веројатно е најголемиот неуспех досега. Голема грешка направија токму…

 • Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Директна рута до мулти-милионски бестселер: над 13,6 милиони Opel Corsa возила продадени за 37 години Пионер: Opel воведува врвни технологии од повисоките класи во мал…

 • Rimac го спасува Audi R8

  Rimac го спасува Audi R8

  Audi R8 може да има иднина благодарение на Rimac автомобилите. Според магазинот Car, R8 ќе добие електричен наследник во 2023 или 2024 година, а ќе…

 • Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Заменик-министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Александар Морозов, го потврди почетокот на производството на првиот електричен автомобил за крајот на годината. Морозов…

 • Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Заедничката компанија на јапонската Honda и кинеската компанија Guangzhou Automobile Industry Group ќе повлече во Кина 222.674 седани accord од пазарот, соопштија денеска пазарните регулатори.…

 • Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911…

 • Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Во првата половина од оваа година во светот се продадени 7,1 проценти помалку автомобили отколку во истиот период минатата година. Според податоците на VDA и ACEA,…

 • Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota Motor објави во четвртокот дека ќе инвестира 600 милиони долари во кинескиот гигант Didi Chuxing и ново заедничко вложување за проширување на соработката со…

 • Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Германскиот Audi потврди дека новата генерација R8 ќе биде електрифицирана. Меѓутоа, во Инголштат се уште не одлучиле кој тип на мотори ќе користат. Директорот на…