Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Во конкуренција за наградата „Роман на годината“ 36 романи

Време: 08:34

Датум: јануари 31, 2019

Категорија: КУЛТУРА

На годинашниот јубилеен 20-ти конкурс за престижната награда „Роман на годината“ пристигнаа дури 36 романи. Како што соопштуваат од Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, која ја доделува оваа награда, жири-комисијата во состав Фросина Пармаковска, минатогодишна лауреатка на ова признание и воедно претседателка на жири-комисијата, Богомил Ѓузел, Сашо Прокопиев, Елизабета Баковска и Катерина Богоева (претставничка на Фондацијата) констатираше дека освен по обем, годинава романескната продукција се одликува и со несомнен квалитет.

Според правилникот на наградата, Фондацијата ќе го соопшти годинашниот добитник најдоцна до 15 март. Жири-комисијата во овој период ќе направи неколку селекции на романите. Наградата е единствена и неделива и се состои од паричен износ од 150.000 денари, плакета и статуетка.

Од Фондацијата исто така информираат дека извадоците од романите ќе се објавуваат на сајтот okno.mk, почнувајќи од 1 февруари.

 

Список на пристигнати дела на конкурсот за „Роман на годината за 2018“:

1.„Девици и волци“, Александар Алексов, самостојно издание

2.„Страв од варвари“, Петар Андоновски, „Или-или“

3.„Пеколот од детството“, Атанас Бојаровски, самостојно издание

4.„Втор откос“, Дејан Величковски, „ПНВ Публикации“

5.„Тажна приказна за среќни луѓе“, Андреј Волкашин, „Антолог“

6. „Последното име на иднината“, Живко Грозданоски, „Антолог“

7. „Глобалните ѕвезди на небото“, Јован Дамјановски, „Напредок“ – Тетово

8. „Благослов или проклетство“, Јован Дамјановски, „Меѓународен центар за славјанска просвета“ – Свети Николe

9. „Пинокио и вештерката“, Наташа Димитриевскa, „Или-или“

10. „Карангел Бруснички“, Илко Димитриески, самостојно издание

11. „Разголена душа“, Марта Димитров, „Ѓурѓа“

12. „Златниот часовник што го запре времето“, Константин Дораковски, „Кондор“

13. „Барутни облаци“, Бранислав Ѓорѓевски, „Академски печат“

14. „Суденик“, Гојко Ефтоски, „Фи-Га“ – Тетово

15. „Лидија, или се што знам за жените“, Тихомир Јанчовски, самостојно издание

16. „Заробеник во сопствениот живот“, Катарина Јовчевска,„Академски печат“

17. „Пливање спротиводно“, Ненад Јолдески, „Или-или“

18. „Послушен брод што плови“, Ирена Јорданова, „Или -или“

19. „Земја на бегалци“, Кица Колбе, „Или -или“

20. „Неизгубливи нешта“, Никола Кочовски, „Култура“

21. „Еретички писма“, Стефан Марковски, „Три“

22. „Сага за тројство“, Зоран Милошевски, „ПНВ Публикации“

23. „Меѓу чаршијата и црквата“, Димитар Пандев, „ПНВ Публикации“

24„Последниот воз за Загреб“, Владимир Попов, „Култура“

25. „Небото над реката Чарлс“, Катерина Серафимовска, „Култура“

26. „Марика и стравот“, Емилија Славковска, „Македоника литера“

27. „Ирис на фортуната“, Цвета Спасикова, „Дата песнопој“- Битола

28. „Утеха за голите“, Давор Стојановски, „Или – или“

29.„Овде или во вечноста“?, Билјана Tинтоска, „Матица македонска“

30. „Души близнаци 11:11“, Весна Здравковска Трајковска, самостојно издание

31. „До дваесеттата“, Добре Тодоровски, „Матица“

32.„Бојана на Тодор“, Божана Тренческа, Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ -Штип

33.„Маџун“, Влада Урошевиќ, „Магор“

34.„Луѓе без минато“, Ивица Челиковиќ, „Паблишер“

35.„101 живот“, Весна Мојсова-Чепишевска, Елена Атанасиу, „Матица македонска“

36.„Некој бил тука“, Николина Андова Шопова, „Темплум“

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  Официјално е најавено четврто продолжение од култната научно-фантастична трилогија „Матрикс“ во кое ќе биде вклучен најголем дел од тимот кој работеше и на претходните три…

 • Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На…

 • Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струга, задутре, 21 август, 58. пат, ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуени културни манифестации во земјата, но и пошироко – поетскиот фестивал…

 • Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Во периодот од 2 до 7 септември во Музејот на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се биде одржано 5. издание на Филмскиот…

 • Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Деновиве на локации во Битола и Скопје се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „Најтешкото нешто“, во режија…

 • Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната наградата „Златна мимоза“ за најдобар филм на филмскиот фестивал во Херцег Нови во Црна Гора. Петтчленото…

 • Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Викендов во основното училиште „Петар Поп-Арсов“ во скопски Карпош започна снимањето на новата телевизиска серија „Зоки Поки“, модерна екранизација на култното дело  на писателката Оливера…

 • Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево дело“, ќе се одржи во хотелот „Калин“ во…

 • Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети…

 • Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  На штотуку завршениот Мотовун Филмски Фестивал во Хрватска, Петрунија ја доби наградата на критичарите ФИПРЕСЦИ. Во Мотовун Филмскиот фестивал 20 одлични филма се натпреваруваа за…