Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Запознајте ги ликовите од филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Време: 15:09

Датум: јануари 28, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Уште пред официјалната светска премиера на филмот Господ постои, името ѝ е Петрунија на 10 февруари на Берлинале, филмот предизвика огромен интерес кај јавноста.

Темата е несомнено интересна, а уште повеќе ветуваат и ликовите кои ја носат приказната, секако на чело со Петрунија, во улога на изврсната Зорица Нушева.

А кого сѐ ќе сретнеме во „Господ постои, името ѝ е Петрунија“?

Петрунија, во улога на Зорица Нушева, има 32 години и е навработена историчарка која живее со мајка ѝ и татко ѝ. Живеат од социјална помош и од работата што повремено ја наоѓа мајка ѝ. Петрунија одбива да се вработи во текстилна фабрика. Таа одбива да ја прифати традиционалната улога што ѝ ја наметнува општеството. Упорна е и одлучна да дојде до заокружувањето на својата идеја, без оглед на околностите.

Теона, за Петрунија дополнително вели: „Таа е како Марија Магдалена додека поминува низ своите искушенија, а филмот се претвора во некој вид бајка, или современа игра за денешната жена.“

Васка, во улога на Виолета Шапковска, е нејзината мајка која има многу традиционални гледишта и верувања, а сепак таа се цепи меѓу нејзината мајчинска потреба да разбере и да ја заштити ќерка си и традиционалните вредности кои се толку длабоко вкоренети во нејзиното општество и нејзиниот ментален склоп.

Таткото на Петрунија, во улога на Петар Мирчевски, иако не многу присутен, е најголемиот нем поддржувач на својата ќерка.

Благица, во улога на Андријана Колевска, е најдобрата пријателка на Петрунија, иако пример за тоа како помладата генерација е неспособна да мисли надвор од строгите правила на нејзиното општество. Кога ќе се најде притисната во ќош, таа многу брзо почнува да го брани моралот кој ја унижува како жена во нејзиниот сопствен свет.

Попот, во улога на Суад Беговски, е само играчка во рацете на помоќните; подготвен е да лаже за да ја задоволи идејата прифатена од естаблишментот.

Милан, во улога на Симеон Мони Дамевски, е началникот на полицијата кој е вистински дипломат, тој постојано се обидува да го задоволи интересот на сите засегнати страни без да ѝ придава многу важност на вистината.

Шанкерот, во улога на Владимир Тулиев, е уште еден претставник на помладата генерација и, иако машко, способен е јасно да различи меѓу исправното и погрешното и да го препознае чинот на Петрунија како праведен.

Дарко, во улога на Стефан Вујишиќ, е младиот полицаец кој можност за љубов за Петрунија, нежен е и загрижен, но беспомошен кога станува збор за конечниот исход од настаните.

Јавниот обвинител, во улога на Бајруш Мјаку, ја препознава апсурдноста на ситуацијата во која се наоѓа Петрунија. Тој среде ноќ е повикан од Скопје во Штип за случајот “Украдениот Крст”.

Мажот што го украде крстот, во улога на Илија Волчески, е млад маж кој не може да согледа ништо надвор од неговите интереси како маж. Всушност, во филмот се среќаваат повеќе т.н. “angry mеn” кои се во борба против Петрунија за освојување на крстот.

Камерманот Боjкан, во улога на Џевдет Јашари e вљубеник на фудбалот, а секој слободен момент кога не снима, го поминува во обложување.  Провејува чудна симбиоза помеѓу него и новинарката Славица.

Славица, во улога на Лабина Митевска, е новинарка, борец исто како и Петрунија, храбра е и бескомпромисна во нејзината битка за правдата и вистината.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  По 20 години од првиот филм најавено четврто продолжение на „Матрикс“

  Официјално е најавено четврто продолжение од култната научно-фантастична трилогија „Матрикс“ во кое ќе биде вклучен најголем дел од тимот кој работеше и на претходните три…

 • Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

  Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На…

 • Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струшките вечери на поезијата стануваат четиријазични

  Струга, задутре, 21 август, 58. пат, ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуени културни манифестации во земјата, но и пошироко – поетскиот фестивал…

 • Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Изложба за Влатко Стефановски и филм за Кит Ричардс за отворањето на петтото издание на „Скопје синема сити“

  Во периодот од 2 до 7 септември во Музејот на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се биде одржано 5. издание на Филмскиот…

 • Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Во Битола и Скопје се снима првиот македонски филм на турски јазик „Најтешкото нешто“

  Деновиве на локации во Битола и Скопје се одвива снимањето на првиот македонски филм снимен на турски јазик со работен наслов „Најтешкото нешто“, во режија…

 • Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  Десетта награда за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ – победник на филмскиот фестивал во Херцег Нови

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната наградата „Златна мимоза“ за најдобар филм на филмскиот фестивал во Херцег Нови во Црна Гора. Петтчленото…

 • Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Започна снимањето на телевизиската серија „Зоки Поки“

  Викендов во основното училиште „Петар Поп-Арсов“ во скопски Карпош започна снимањето на новата телевизиска серија „Зоки Поки“, модерна екранизација на култното дело  на писателката Оливера…

 • Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  Познати дел од поканетите учесници на симпозиумот во чест на Анте Поповски

  На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево дело“, ќе се одржи во хотелот „Калин“ во…

 • Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

  Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети…

 • Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  Македонскиот филм „Петрунија“ се закити со уште една награда на меѓународен фестивал

  На штотуку завршениот Мотовун Филмски Фестивал во Хрватска, Петрунија ја доби наградата на критичарите ФИПРЕСЦИ. Во Мотовун Филмскиот фестивал 20 одлични филма се натпреваруваа за…