Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ferrari не ги исполни очекувањата на аналитичарите

Време: 12:03

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Италијанскиот производител на спортски автомобили „Ferrari NV“ објави добивка за третиот квартал, кој не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите, пишува „Bloomberg“.

Приспособениот профит пред камати, даноци, депресијација и амортизација остана под средната оценка на пазарите од 282 милиони евра (321 милиони долари) со 1,5 отсто. Пријавената заработка изнесува 278 милиони евра.

Новиот извршен директор на компанијата Луис Камилери инсистира за пласирање на пазарот на повеќе лимитирани серии со кои ќе се стимулираат профитните маржи во следните пет години.

Претходно во текот на годината од „Ferrari“ избраа 499 од своите лојални клиенти, обезбедувајќи им шанса да го купат новиот супер автомобил „Ferrari Monza SP 1“ за 1,6 милиони евра.

Во меѓувреме новото портфолио на компанијата помогна да се компензира намалувањето на моделот „LaFerrari Aperta“ со зголемување на профитот до 33 отсто.

Акциите на концернот поевтинија за 2,6% до 101,35 евра за акција по веста. Негативниот тренд при падот на вредноста на акцијата започна со назначувањето на Камилери, кој го замени починатиот извршен директор Серџо Маркионе.

Во септември стана јасно дека „Ferrari“ планира да пушти на пазарот 15 нови хибридни возила во рамките на планот двојно ги зголеми своите приходи до 2022-ра година.

Производителот на суперавтомобили си постави за цел да постигне приходи од 2,1-2,3 милијарди долари до 2022-ра година, наместо 2 милијарди долари, претходно објавени од Маркионе.

Ненадејната смрт на Маркионе во јули ги потресе инвеститорите кои очекуваа едно од најголемите имиња во автомобилската индустрија да остане на чело на компанијата до 2021-ва година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…

 • Животните на Schleich бараат нова татковина

  Животните на Schleich бараат нова татковина

  Пластичните животни на германскиот производител на играчки „Schleich“ ќе имаат нов сопственик. Францускиот финансиски инвеститор „Ardian“ ја ангажираше американската инвестициска банка „JP Morgan“ да најде…

 • Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми банки во САД никогаш досега не го преминале прагот на вкупна добивка од 100 милијарди долари. Од почетокот на новата сезона на објавување…

 • Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која…

 • Airbnb оствари профит втора година по ред

  Airbnb оствари профит втора година по ред

  Компанијата за краткотрајните наеми „Airbnb“ соопшти дека остварила добивка втора година по ред. Информациите доаѓаат во време на долгоочекуваната јавна понуда на акции на компанијата,…

 • Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда…