Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,333.36 -0.2%    GRNT 829.00 0%    KMB 5,700.00 -0.01%    MERM 2,100.00 2.04%    MPT 52,028.57 -0.18%    MTUR 5,100.00 0.02%    REPL 76,000.00 0.66%    STB 1,199.00 -0.08%    TKVS 5,384.38 0.64%    

Ferrari не ги исполни очекувањата на аналитичарите

Време: 12:03

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Италијанскиот производител на спортски автомобили „Ferrari NV“ објави добивка за третиот квартал, кој не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите, пишува „Bloomberg“.

Приспособениот профит пред камати, даноци, депресијација и амортизација остана под средната оценка на пазарите од 282 милиони евра (321 милиони долари) со 1,5 отсто. Пријавената заработка изнесува 278 милиони евра.

Новиот извршен директор на компанијата Луис Камилери инсистира за пласирање на пазарот на повеќе лимитирани серии со кои ќе се стимулираат профитните маржи во следните пет години.

Претходно во текот на годината од „Ferrari“ избраа 499 од своите лојални клиенти, обезбедувајќи им шанса да го купат новиот супер автомобил „Ferrari Monza SP 1“ за 1,6 милиони евра.

Во меѓувреме новото портфолио на компанијата помогна да се компензира намалувањето на моделот „LaFerrari Aperta“ со зголемување на профитот до 33 отсто.

Акциите на концернот поевтинија за 2,6% до 101,35 евра за акција по веста. Негативниот тренд при падот на вредноста на акцијата започна со назначувањето на Камилери, кој го замени починатиот извршен директор Серџо Маркионе.

Во септември стана јасно дека „Ferrari“ планира да пушти на пазарот 15 нови хибридни возила во рамките на планот двојно ги зголеми своите приходи до 2022-ра година.

Производителот на суперавтомобили си постави за цел да постигне приходи од 2,1-2,3 милијарди долари до 2022-ра година, наместо 2 милијарди долари, претходно објавени од Маркионе.

Ненадејната смрт на Маркионе во јули ги потресе инвеститорите кои очекуваа едно од најголемите имиња во автомобилската индустрија да остане на чело на компанијата до 2021-ва година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…

 • Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

  Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

  Најголемата германска банка, “Deutsche bank” и нејзината конкурентска банка “Commerzbank”, одлучија да започнат разговори за евентуално спојување. Последните најави на двете банки дојдоа по неколку…

 • ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

  ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

  ГД  Гранит АД за периодот Јануари – Декември 2018  година оствари вкупна добивка во износ од 302.709 илјади денари. Остварените вкупни приходи во 2018 година…

 • Форд отпушта 5.000 работници во Германија

  Форд отпушта 5.000 работници во Германија

  Американскиот производител на автомобили Форд, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 5.000 работници во Германија и дека ќе ја намали работната сила во Велика Британија,…

 • Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

  Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

  Мермерен Комбинат АД Прилеп за периодот 1 јануари – 31 декември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 1,543,557 илјади денари, која е дуплирана во…

 • Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

  Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

   По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс,…

 • Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

  Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

  Phishing и оваа година се третира како голема закана,  а во 2018 е забележан зголемен ризик од напади врз развојот и процесот на надоградба на…

 • AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

  AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

  За AVON, март претставува исклучително богат месец кога станува збор за новитети од светот на убавината. “Новата јапонска колекција Mission за нега на кожа од…

 • Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

  Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

  Попуст од 3.000 денари за купување смартфон за корисниците на Smart M и Magenta 1 M тарифите, како и за оние кои ќе се одлучат…