Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Renault Captur II пристигнува во 2019-та

Време: 11:09

Датум: ноември 3, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Втората генерација на еден од најпопуларните поткомпактни кросовери на пазарот ќе дебитира на саемот за автомобили во Франкфурт во 2019-та.

Еден од првите модели кои ја започнаа офанзивата на кросовери од „B“ сегментот во Европа беше „Renault Captur“.

Oвој автомобил е претставен на почетокот на 2013-та на женевскиот авто-саем, половина година по четвртата генерација на „Clio“. Токму како и сопменатиот „Clio“, и „Captur“ стана еден од најбараните модели во својата класа.

Во меѓувреме, на пазарот се појавија бројни конкуренти, па сегашниот „Captur I“ наскоро ќе добие наследник.

Втората генерација на поткомпактниот кросовер на брендот „Renault“, покрај стандардните верзии на мотори со внатрешно согорување, ќе има и „plug-in“ хибридна верзија, пишува „AutoExpress“.

Како што се наведува, хибридниот „Captur“ ќе го користи агрегатот на „Nissan“ – атмосферски 1.6-литарски бензинец со 4 цилиндри во комбинација со електромотор кој користи батерија од 9,8 kWh. Tоа би требало да биде доволно автомобилот да мине 50-тина километри само на струја.

Сличен хибриден систем ќе биде вграден и во други идни модели на групациајта „Renault-Nissan-Mitsubishi“, меѓу кои се „Nissan Qashqai III“ и „Renault Kadjar“, но не и идниот „Renault Clio V“ кој ќе има обичен хибриден погон без можност за дополнување на батеријата со електричен полнач.

Меѓу погонските едници кои ќе ги користи „Captur II“ ќе биде и 1.3-литарски бензинец кој е развиен во соработка на „Renault-Nissan“ и „Mercedes“.

Неизвесно е дали ќе им се придружи и актуелниот дизел агрегат 1.5-литарски dCi, кој би можел да го продолжи својот век со одредени подобрување кои би го направиле еколошки прифатлив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Bugatti го претстави најскапиот модел во својата понуда наречен Centodieci, чија цена изнесува вртоглави девет милиони долари, а тоа што е уште поексклузивно е фактот…

 • Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Аукциските куќи ретко прават грешки, меѓутоа, тоа што поради неускладеност се случило со познатата аукциска куќа Sotheby’s веројатно е најголемиот неуспех досега. Голема грешка направија токму…

 • Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Директна рута до мулти-милионски бестселер: над 13,6 милиони Opel Corsa возила продадени за 37 години Пионер: Opel воведува врвни технологии од повисоките класи во мал…

 • Rimac го спасува Audi R8

  Rimac го спасува Audi R8

  Audi R8 може да има иднина благодарение на Rimac автомобилите. Според магазинот Car, R8 ќе добие електричен наследник во 2023 или 2024 година, а ќе…

 • Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Заменик-министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Александар Морозов, го потврди почетокот на производството на првиот електричен автомобил за крајот на годината. Морозов…

 • Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Заедничката компанија на јапонската Honda и кинеската компанија Guangzhou Automobile Industry Group ќе повлече во Кина 222.674 седани accord од пазарот, соопштија денеска пазарните регулатори.…

 • Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911…

 • Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Во првата половина од оваа година во светот се продадени 7,1 проценти помалку автомобили отколку во истиот период минатата година. Според податоците на VDA и ACEA,…

 • Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota Motor објави во четвртокот дека ќе инвестира 600 милиони долари во кинескиот гигант Didi Chuxing и ново заедничко вложување за проширување на соработката со…

 • Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Германскиот Audi потврди дека новата генерација R8 ќе биде електрифицирана. Меѓутоа, во Инголштат се уште не одлучиле кој тип на мотори ќе користат. Директорот на…