Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Концерт на „Камерно дуо“ во Софија

Време: 09:30

Датум: октомври 9, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Концертот на „Камерно дуо“, составено од музичарите Арјана Куриу Груби (пијано) и Блерим Груби (виола), ќе се одржи во КИЦ на Република Македонија во Софија со почеток во 18:30 часот.

Арјана Куриу-Груби е родена во Тетово во 1971 год. Дипломирала на приштинската Музичка академија во 1994 година, во класата на проф. Лејла Пула-Хаѓиу. Во 2011 година во Скопје ги завршила постдипломските студии во класата на проф. Тодор Светиев. Од 1994 година е редовен професор на Факултетот на уметности, отсек Музика, во УШТ –Тетово, каде што  го предава предметот Пијано.

Има бројни активности со своите ученици по пијано. На учествата на државните и интернационалните натпревари има добиено први, втори или трети награди.

Пијанистката Арјана Куриу-Груби има многубројни заеднички настапи со виолистот Блерим Груби во Република Македонија и во странство.

Блерим Груби е роден во Скопје, во 1965 година. Во родниот град ги добива своите први музички познавања, а во 1989 година, на скопскиот Факултет за музичка уметност при Универзитетот „Кирил и Методиј“ дипломира во класата на проф. Лубомир Господинов. На истиот факултет, под менторство на проф. Лубомир Господинов, ги завршува и постдипломските студии. Има студиски престој во Италија во годините 1994 и 1995, во Академијата Chigana во Сиена.По завршените студии почнува со работа во Македонска филхармонија.

Блерим Груби едновремено ја развива својата солистичка дејност и учествува во камерни состави. Има многубројни настапи на фестивали во блиските балкански земји, но и во Италија, Германија, Австрија, Шпанија, Португалија, Норвешка, Јапонија и САД
Актуално е професор на Државниот универзитет во Тетово и на Универзитетот во Приштина, солист е на Косовската филхармонија, гудачкото трио „Косова“, ансамбл „Бахус-Скопје“.

Концертот е дел годишната програма на КИЦ на Република Македонија во Софија и е поддржан од Министерството за култура.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Изложба „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна”

  Изложба „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна”

  Синоќа во малата сала на Завој и Музеј Битола, беше отворена изложбата „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна 1851-1919“, чии организатори…

 • „Хармонија мунди“ – атрактивен видео-аудио настан на Македонската филхармонија

  „Хармонија мунди“ – атрактивен видео-аудио настан на Македонската филхармонија

  Македонската филхармонија во 20 часот ќе го одржи симфонискиот концерт „Хармонија мунди“, кој ќе претстави атрактивен, уникатен видео-аудиоперформанс. Под диригентската палка на маестро Емил Табаков,…

 • Поради големиот интерес, закажана е уште една претстава на комедијата ,,Кој е тука идиот”

  Поради големиот интерес, закажана е уште една претстава на комедијата ,,Кој е тука идиот”

  Театарската  хит-претстава ,,Кој е тука идиот” ќе биде одиграна на 1 ноември, во Дом на АРМ во Скопје, со почеток во 20 часот. Билетите за…

 • „Преспав“ не спие – започна снимањето на третата сезона

  „Преспав“ не спие – започна снимањето на третата сезона

  Започна снимањето на третата сезона на ситкомот „Преспав“ кој меѓу телевизиските серии доживеа најголем успех. Со почесно присуство на амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел…

 • „Хармонија мунди“ – атрактивен видео-аудио настан на Македонската филхармонија

  „Хармонија мунди“ – атрактивен видео-аудио настан на Македонската филхармонија

  На 12 октомври во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Хармонија мунди“, кој ќе претстави атрактивен, уникатен видео-аудио перформанс. Под диригентската палка…

 • „Синиот портокал“ на „Бела ноќ“ во Скопје

  „Синиот портокал“ на „Бела ноќ“ во Скопје

  Во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 20 часот, театарот „Јордан Х.К. – Џинот“ од Велес ќе настапи на манифестацијата „Бела ноќ“ со претставата…

 • „Кавалерија рустикана“ на сцената на МОБ

  „Кавалерија рустикана“ на сцената на МОБ

  На 10 октомври, среда, на сцената на Македонската опера и балет публиката повторно ќе се сретне со „Кавалерија рустикана“ од италијанскиот композитор Пјетро Маскањи. Во…

 • „Копање“ на Иванов и Димитријевиќ и норвешкиот „Утојa-22 јули“ на Киненова

  „Копање“ на Иванов и Димитријевиќ и норвешкиот „Утојa-22 јули“ на Киненова

  Долгометражниот игран филм „Копање“, на Мартин Иванов и Ивица Димитријевиќ, во рамките на фестивалот „Киненова“ ќе има специјална проекција во Кино Фросина во МКЦ со…

 • „Либертанго” вечерва во МОБ

  „Либертанго” вечерва во МОБ

  Во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет публиката повторно ќе се сретне со танго-танцот во изведба на солистите и ансамблот на балетот…

 • Фестивал за краток филм Drim Short од 12 до 14 октомври во Струга

  Фестивал за краток филм Drim Short од 12 до 14 октомври во Струга

  Од 12 до 14 октомври во НУЦК „Браќа Миладиновци“ во Струга, под мотото „Еден јазик, илјада приказни“, ќе се одржи второто издание на фестивалот за…