Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Премиера на Lexus RC зa 2019-та (фото+видео)

Време: 12:05

Датум: октомври 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител на саемот во Париз го претстави редизајнираното купе „RC“.

„Lexus RC“ имаше премиера уште во 2013-та на автомобилскиот саем во Токио, но дојде време за редизај на ова купе. Промените на екстериерот не се многу големи, а прво што се забележува се новите „LED“ дневни светла кои сега се интегрирани во главните фарови.

Дискретно е редизајнирана и маската на ладилникот, но нејзината карактеристична форма не е променета.

Спортската верзија „RC F Sport“ исто така ќе има нова маска која со својата специфична мрежеста структура ги следи останатите „Lexus F Sport“ модели.

Што се однесува до внатрешноста, „RC“ доби нов аналоген часовник во кабината, сличен на оној од „Lexus LC“.

Во понудата се 7 дезени на ентериерот во комбинација со 11 бои на каросеријата, меѓу кои е и новата „Mustard Yellow“ нијанса на жолта.

Моторизацијата е непроменета, но „Lexus“ тврди дека кај 2.0-литарскиот турбо бензинец е подобрен одговоротна педалата за гас, па автомобило подобро забрзува.

Јапонскиот производител соопшти дека е извршено фино прилагодување на суспензија која сега е потврда и поповолна за спортско возење.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Гласините за „BMW X8“ започнаа пред баварците да го претстават својот сериски предводник, моделот „X7“. Според изданието „BMW Blog“, идејата за пуштање на пазарот на…

 • Nissan пушта на пазарот автомобил од еден милион евра (фото+видео)

  Nissan пушта на пазарот автомобил од еден милион евра (фото+видео)

  Јапонскиот производител „Nissan“ ја претстави сериската верзија на супер-автомобилот „GT-R50“, развиена заедно со студиото „Italdesign“. Компанијата веќе ги прима нарачките за возилото, кое чини 990.000…

 • Корисни совети за зимско патување

  Корисни совети за зимско патување

  По долгата и топла есен, метеоролозите за наредниот период најавуваат пад на температурите, постудено време, снег на повисоките места и „конечно“ вистински почеток на зимата.…

 • Светска премиера на  Skoda Scala (фото+видео)

  Светска премиера на  Skoda Scala (фото+видео)

  Компанијата „Skoda“ го претстави својот нов хечбек од класата на „Golf“ – „Scala“ кој ќе го заземе местото на „Rapid“ во палетата на брендот. Премиерата…

 • 5-те најскапи автомобили во историјата на Porsche (ВИДЕО)

  5-те најскапи автомобили во историјата на Porsche (ВИДЕО)

  „Porsche“ објави видео кое кажува за најскапите автомобили на брендот што некогаш биле продадени на аукција. Во листата влегуваат учесникот од сериите „Can-Am“ – „Porsche…

 • Дали AMG A35 е подобар од Audi RS3, Golf GTI, Focus RS? (видео)

  Дали AMG A35 е подобар од Audi RS3, Golf GTI, Focus RS? (видео)

  „Mercedes“ во септмвриго претстави најмалиот „AMG“ проект хот-хечбекот „A35“ кој ќе се натпреварува на пазарот со владетелите во оваа класа – „Volkswagen Golf GTI“ и…

 • Tesla како никогаш досега

  Tesla како никогаш досега

  Американскиот произоводител успеа во една календарска година да продаде во САД преку 100.000 примероци од своето најевтино електрично возило – „Model 3“, резултат до кој…

 • Volkswagen разви супер-чист дизел

  Volkswagen разви супер-чист дизел

  „Volkswagen“ најде оригинален начин за намалување на штетните гасови кај своите автомобили. Паралелно со развојот на електрични возила и хибриди, германскиот производител разви сопствено дизел…

 • Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои мора да ги почитуваат сообраќајните правила – „Без Изговори!“

  Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои мора да ги почитуваат сообраќајните правила – „Без Изговори!“

  Дали знаете која е најголемата и најактивната група учесници во сообраќајот? Доколку не го знаете одговорот, тој е – пешаците. Во рамките на секојдневните активности,…

 • Како ќе изгледа Aston Martin Vanquish Zagato Shooting Brake? (фото)

  Како ќе изгледа Aston Martin Vanquish Zagato Shooting Brake? (фото)

  „Aston Martin“ во 2017-та ја најави соработката со компанијата „Zagato“ за подготовката на „Shooting Brake“ верзијата на моделот „Vanquish“, a сега се објавени фотографии од…