13 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПрва фотографија од најмалиот спортски кросовер на Audi

Прва фотографија од најмалиот спортски кросовер на Audi

Првата слика на „надуената“ модификација на најмалиот кросовер на „Audi“ се појави на Интернет. Автомобилот ќе го добие името „SQ2“ и ќе биде претставен пред јавноста на Парискиот саем за автомобили.

Новата модификација со додатокот „Ѕ“ на неговото име ќе биде опремена со 2.0-литарски турбо мотор, кој е монтиран на хечбекот „Audi S3“. Сепак, моќта на моторот ќе се намали од 310 на 300 КС, според последните информации.

Се претпоставува дека „Audi SQ2“ ќе забрзува од 0 до 100 км/ч за околу 4,8 секунди, при што максималната брзина е ограничена на 250 км/ч.

Овој кросовер ќе добие уште и намалена суспензија со 20 мм, систем за погон на сите четири тркала, 7-степен автоматски менувач и „LED“ светла уште во основната верзија.

Компактниот кросовер „Q2“ дебитираше во текот на 2016-та година и доаѓа со мотори во опсег од 116 до 190 КС. Цените на моделот во Германија започнуваат со 23.900 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП