Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Дали по 40 години ја дочекавме новата Лада Нива (фото+видео)

Време: 12:35

Датум: август 30, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Руската автомобилска компанија „АвтоВаз“ го претстави долгоочекуваниот претходник на новата „Нива“. Концептот „LADA 4×4 Vision“ дебитираше на саемот во Москва.

Дизајнот на „SUV“-то со три врати е направен во „X-Style“ на компанијата. Главниот дизајнер на „Автоваз“, Стив Матин, истакна дека автомобилот изгледа динамичен и „мускулест“. Треба да се напомене дека „X“-дизајнот може да се употреби не само на предниот дел на автомобилот, туку исто така и на страните. „SUV“-от има уникатна решетка на ладилникот и сигналите за свртување се интегрирани во предниот браник.

Новата „LADA 4×4 Vision“ има 21-инчни тркала, панорамски покрив, „LED“ светла и висока криленс. И покрај значителните промени и модерниот дизајн, на теренецот сепак се забележуваат познатите црти од класичната „Нива“, која не се менувала веќе 40 години. Концептниот автомобил е опремен со дигитална инструментална табла со интегрирани офлајн и онлајн услуги. Во ентериерот доминира еко кожа и текстил.

За жал, техничките карактеристики на „LADA 4×4“ не беа откриени од страна на производителот. Само се знае дека серискиот наследник на концептниот автомобил ќе биде поставен на производната линија не порано од 2022-ра година.

По премиерата, на руските социјални мрежи имаше многу контроверзии околу автомобилот. Повеќето критики беа преземени од страна на футуристичкиот дизајн на новата „Нива“. Се забележува дека моделот го изгубил својот класичен изглед и сега е „еден од многуте прототипови, кои никогаш не влегле во сериско производство“.

И покрај фактот дека прототипот се уште е далеку од серискиот наследник, многу Руси веќе предвидуваат неуспех во неговата продажба. Тие сметаат дека производителот треба да посвети поголемо внимание на техничките параметри на своите модели, наместо да го „лепи“ секаде „Х“-стилот.

Покрај тоа, Русите веруваат дека оваа „Нива“ не е иста како и порано. Што води до прашањето за тоа каков „SUV“ ќе купи локалниот жител по 2022-ра – странски модел или новата „Lada 4×4“?

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen избра: Турција ја ”победи” Србија и Бугарија

  Volkswagen избра: Турција ја ”победи” Србија и Бугарија

  Надзорниот одбор на Volkswagen објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир. Очигледно, во новата фабрика во Турција ќе прават Škoda…

 • Штo е тоа ”големо” што го подготвил Hyundai за Европа?

  Штo е тоа ”големо” што го подготвил Hyundai за Европа?

  Јужнoкорејскиот Hyundai објави “голем напад” на европскиот пазар со нов модел. Hyundai за септемврискиот саем на автомобили во Франкфурт најави модел кој ќе донесе најдобра…

 • Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

  Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

  Германскиот производител на автомобили Фолксваген оваа недела го завршува производството на својот последен модел на популарната “буба” во фабриката Пуебла во Мексико. АП вели дека…

 • Електричниот Porsche дебитираше на Goodwood (видео)

  Електричниот Porsche дебитираше на Goodwood (видео)

  Дискретно “маскиран” Porsche Taycan се појави минатиов викенд прв пат пред публиката на манифестацијата “Goodwood Festival of Speed” во Англија. Во пресрет на долго очекуваната светска премиера…

 • До 19 проценти пониски CO2: најефикасната Astra досега

  До 19 проценти пониски CO2: најефикасната Astra досега

  * Мотори од новата генерација: за минимална потрошувачка и ниски емисии * Нов стандард за емисии: сите мотори веќе ги исполнуваат Еуро 6d барањата *…

 • Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA(фото)

  Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA(фото)

  Храброста нѐ движи напред! Пред македонските новинари во салонот на ŠKODA, денес официјално беше претставен новиот член на семејството на ŠKODA – новата SCALA. Овој…

 • Половина од продадените автомобили во Норвешка се електрични

  Половина од продадените автомобили во Норвешка се електрични

  Норвешка е прва во светот по бројот на продадени електрични возила – дури 48,4 проценти од сите нови автомобили продадени во првата половина од оваа…

 • Иако уште не постои пикапот на Tesla, тој е повеќе баран од ”моќниот” F-150

  Иако уште не постои пикапот на Tesla, тој е повеќе баран од ”моќниот” F-150

  Иако уште не е претставен, идниот пикап на Tesla, моментално привлекува поголемо внимание на јавноста од владеачката класа Ford F-150. Порталот AutoWise користи географски податоци од…

 • Спортска, стилска, економична: Новата Opel Corsa може да се нарача од 1 јули во Германија

  Спортска, стилска, економична: Новата Opel Corsa може да се нарача од 1 јули во Германија

  Од 13.990 евра: шестата генерација на Opel Corsa, исто така и со дизелски и бензински мотори Забавна за возење: напредни мотори, ниска положба за седење,…

 • Кул лајфстајл комбе: Новата Opel Zafira Life

  Кул лајфстајл комбе: Новата Opel Zafira Life

  Девет пријатели: Многу простор за целата екипа во Zafira Life Сè е спакувано: Многу простор за складирање на велосипеди, даска за сурфање и куче Секојдневна…