Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Groupon активно бара купувач

Време: 14:41

Датум: јули 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Десетгодишниот период во кој американската компанија „Groupon“ е независна, може да заврши.

Менаџерите на „Groupon“, кои ги претставуваат банкари, се поврзале со неколку јавни претпријатија во последниот месец, во обид да го проценат интересот за купување на компанијата со седиште во Чикаго за групно интернет пазарување, објави „Recode“ базирајќи се двајца извори.

„Groupon“ веќе некое време им покажува на потенцијалните купувачи дека е отворена кон идејата за продажба, но претставници на компанијата биле особено агресивни во последниот месец во обидот да предизвикуваат интерес кај евентуалните заинтересирани лица, вели еден од изворите. Не е јасно дали „Groupon“ најде купувач и која е причината за нејзината подготвеност да се продаде.

Портпаролот на „Groupon“ одби да коментира. Акциите на компанијата се зголемија за 11 отсто во американската превентивна трговија по веста.

Во првите неколку години по нејзиното лансирање во 2008-ма година, „Groupon“ беше една од омилените стартап компании во светот, откако ја воведе идејата за дневни зделки за онлајн корисниците. До „IPO“-то во 2011-та година – второ по големина технолошка компанија во оној момент – „Groupon“ беше проценувана на над 16 милијарди долари, поради што го отфрли предлогот за купување за 6 милијарди долари од „Google“, една година порано.

Ова, сепак, може да е најдобрата изведба на компанијата. Денес, „Groupon“ е проценета на околу 2,4 милијарди долари, по годишно намалување на дневните договори. Во 2016-та година компанијата го купи својот главен конкурент „LivingSocial“ за 0 долари. „Amazon“ претходно поседуваше една третина од „LivingSocial“, во дополнение на сопствениот бизнис со локален бизнис, кој беше затворен во 2015-та година.

Во последната година „Groupon“ одлучи да се фокусира помалку на категоријата СТОКИ – каде продава физички производи со попуст – и повеќе на својата основна дејност со дигитални ваучери, за да ги поддржи маржите на профит.

Како резултат на тоа, вкупните приходи на компанијата се намалија за 5,6 отсто во 2017-та година на 2,84 милијарди американски долари – што е најниско ниво од 2013-та година. „Groupon“, сепак, излезе со оперативен профит во 2017-та година за прв пат од 2014-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Shell е првата странска компанија со лиценца за тргување со нафта во Кина

  Shell е првата странска компанија со лиценца за тргување со нафта во Кина

  Британско-холандскиот концерн „Royal Dutch Shell“ стана првата странска компанија која добила лиценца за трговија со нафтени деривати на домашниот пазар на Кина. Лиценцата е издадена…

 • Societe Generale планира големи отпуштања во инвестициското банкарство

  Societe Generale планира големи отпуштања во инвестициското банкарство

  Француската банка „Societe Generale SA“ има намера да започне масовно намалување на работните места во својата единица за инвестициско банкарство и да најде партнер за…

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…