Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Groupon активно бара купувач

Време: 14:41

Датум: јули 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Десетгодишниот период во кој американската компанија „Groupon“ е независна, може да заврши.

Менаџерите на „Groupon“, кои ги претставуваат банкари, се поврзале со неколку јавни претпријатија во последниот месец, во обид да го проценат интересот за купување на компанијата со седиште во Чикаго за групно интернет пазарување, објави „Recode“ базирајќи се двајца извори.

„Groupon“ веќе некое време им покажува на потенцијалните купувачи дека е отворена кон идејата за продажба, но претставници на компанијата биле особено агресивни во последниот месец во обидот да предизвикуваат интерес кај евентуалните заинтересирани лица, вели еден од изворите. Не е јасно дали „Groupon“ најде купувач и која е причината за нејзината подготвеност да се продаде.

Портпаролот на „Groupon“ одби да коментира. Акциите на компанијата се зголемија за 11 отсто во американската превентивна трговија по веста.

Во првите неколку години по нејзиното лансирање во 2008-ма година, „Groupon“ беше една од омилените стартап компании во светот, откако ја воведе идејата за дневни зделки за онлајн корисниците. До „IPO“-то во 2011-та година – второ по големина технолошка компанија во оној момент – „Groupon“ беше проценувана на над 16 милијарди долари, поради што го отфрли предлогот за купување за 6 милијарди долари од „Google“, една година порано.

Ова, сепак, може да е најдобрата изведба на компанијата. Денес, „Groupon“ е проценета на околу 2,4 милијарди долари, по годишно намалување на дневните договори. Во 2016-та година компанијата го купи својот главен конкурент „LivingSocial“ за 0 долари. „Amazon“ претходно поседуваше една третина од „LivingSocial“, во дополнение на сопствениот бизнис со локален бизнис, кој беше затворен во 2015-та година.

Во последната година „Groupon“ одлучи да се фокусира помалку на категоријата СТОКИ – каде продава физички производи со попуст – и повеќе на својата основна дејност со дигитални ваучери, за да ги поддржи маржите на профит.

Како резултат на тоа, вкупните приходи на компанијата се намалија за 5,6 отсто во 2017-та година на 2,84 милијарди американски долари – што е најниско ниво од 2013-та година. „Groupon“, сепак, излезе со оперативен профит во 2017-та година за прв пат од 2014-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Германската банка „Deutsche Bank“ ги изненади позитивно аналитичари откако забележа профит во вториот квартал, што двојно ги зголеми очекувањата. Ова им дава на доверителите шанса…

 • Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Заврши еден значаен спортски празник, а со него и наградниот предизвик на VIVAX. Светското првенство во фудбал и оваа година кулминираше со еден победник, но…

 • Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Компанијата „Northrop Grumman“ гледа оптимистички на изгледите за продажба на својот безпилотен систем за надгледување „Triton MQ-4C“ на Германија, но вели дека трансакцијата може да…

 • Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Американската банка на „Bank of America“ објави квартална добивка повисока од очекувањата на „Волстрит“, откако вториот најголем кредитор во САД малку ги намали трошоците и…

 • Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  На официјалниот сајт на Македонската берза беше објавено дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје се стекна со дополнителни…

 • Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Македонски Телеком подготви летна роаминг промотивна понуда којашто на корисниците за време на годишните одмори им овозможува опуштена и безгрижна комуникација во странство. Со новата…

 • Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Според ново пазарно истражување приходите на американската технолошка компанија „Amazon“ во САД ќе се зголемуваат во текот на оваа година со 30 отсто и ќе…

 • Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот? На ова прашање одговара британската компанија за анализи на воздушниот транспорт во светот „Official Airline Guide“ (OAG). Првото…

 • Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Американската банка „Citigroup“ соопшти дека нејзиниот профит за вториот квартал е подобар од очекувањата, иако приходите за периодот се малку под прогнозите, објави „CNBC“. Добивката…

 • JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  Добивката за кварталот на „JPMorgan Chase & Co“ ги надмина очекувањата на „Wall Street“ поддржани од повисоките од прогнозираните приходи од тргување и зголемената побарувачка…