Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

С.А.Р.С. – главна ѕвезда на фестивалот „Битола отворен град“

Време: 09:33

Датум: јуни 22, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Оваа година главна ѕвезда на големата сцена на плоштадот Гоце Делчев во рамките на фестивалот „Битола отворен град 2018“ е култниот белградски алтернативен рок-бенд С.А.Р.С. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите The Prodigy live tribute band од Белград и Funk Shui од Скопје.

Групите ќе настапат в четврток на 28 јуни, со почеток во 21 часот, на плоштадот Гоце Делчев во Битола во рамките на фестивалот во организација на Младинскиот културен центар – Битола.

„Свеже ампутирана рука сатријанија“ или скратено С.А.Р.С. е српска алтернативна рок-група од Белград основана во 2006 и од тогаш до денес има издадено 9 албуми, многу успешни турнеи и популарни песни. Музиката е комбинација од поп, рок, реге, хип-хоп и блуз, со елементи од традиционалната српска народна музика.

Сите настани на фестивалот „Битола отворен град“ ќе се одвиваат на отворено и без влезници.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Концерт на Владимир Четкар во Охрид в петок

  Концерт на Владимир Четкар во Охрид в петок

  Овој петок, на 20 јули, со почеток во 19 часот, Владимир Четкар ќе настапи на плажата Бонанца во Охрид. Четкар ќе настапи со својата авторска…

 • Најпознати руски квартети вечерва на „Охридско лето“

  Најпознати руски квартети вечерва на „Охридско лето“

  Фестивалот „Охридско лето“ вечерва на љубителите на уметноста ќе им приреди концерт со најпознатите руски квартети од Петар Илич Чајковски и Дмитри Шостакович. Делата од…

 • Охридските актери ја донесоа „Стаклена Менажерија“ на „Охридско лето“

  Охридските актери ја донесоа „Стаклена Менажерија“ на „Охридско лето“

  Оригинална и успешна изведба на актерите од Народниот театар од Охрид кои вчера во рамките на фестивалот „Охридско лето“ ја одиграа вонвременската театарска претстава „Стаклена…

 • Почнаа реконструкцијата и санацијата на Чифте амам

  Почнаа реконструкцијата и санацијата на Чифте амам

  Почна првата фаза од санацијата на објектот Чифте амам, еден од четирите објекти на НУ Националната галерија на Македонија (заедно со Даутпашиниот амам, „Мала станица“…

 • Елена Мошуц, еден од најдобрите светски сопрани, го отвори реномираниот фестивал „Охридско лето“

  Елена Мошуц, еден од најдобрите светски сопрани, го отвори реномираниот фестивал „Охридско лето“

  Вчера вечер Охрид блесна во полн сјај со свеченото отворање на 58.  издание на „Охридско лето“ кое сите го очекувавме со нетрпение. Публиката во преполниот…

 • Спектакуларно отворање на „Егзит“

  Спектакуларно отворање на „Егзит“

  Годинашното издание на фестивалот „Егзит“ е во знакот на слободата, па затоа беше проследен со песната „Слобода“, на чии звуци целата публика почна да ракоплеска…

 • Во театарот „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Казимир и Каролина“

  Во театарот „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Казимир и Каролина“

  „Казимир и Каролина“ од Еден фон Хорват, во режија на Нела Витошевиќ, е претставата што се подготвува во театарот „Војдан Чернодрински“. Во наредните недели најпрво…

 • Финансиската полиција и Трудовата инспекција ќе го тресат МНТ, се бара трагата на 150.000 евра

  Финансиската полиција и Трудовата инспекција ќе го тресат МНТ, се бара трагата на 150.000 евра

  Скандалозните констатации за сомнежи што упатуваат на злоупотреба на службената должност, ненаменско трошење на средства во висина најмалку од 150.000 евра, незаконска систематизација, состојби што…

 • Балканска пејачка елита на јубилејниот фестивал „Охридски трубадури 2018“

  Балканска пејачка елита на јубилејниот фестивал „Охридски трубадури 2018“

  На јубилејниот 25. интернационален музички фестивал „Охрид фест – Охридски трубадури“, кој ќе се одржи на 6, 7 и 8 септември, ќе учествуваат над 70…

 • Македонската филхармонија новата година ќе ја помине на турнеја во Кина

  Македонската филхармонија новата година ќе ја помине на турнеја во Кина

  На 12 јули во Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено годинешното Охридско лето со настапот на оркестарот на Македонската филхармонија, под диригентската палка…