Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.47 -1.03%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.65 -2.73%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,985.88 -1.54%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 980.00 -2%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

Време: 10:53

Датум: јуни 19, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во поглед на дизајнот, така и во техничките иновации.

Во екстериерот, најважните се импресивната решетка на ладилникот и трите специфични отвори под хаубата. Сепак, сличноста на претходниот модел може да се најде во силуетата и воопшто во пропорциите на автомобилот. Димензиите на бандажите исто така се сочувани – од 15 до 18 инчи.

Новиот „А1“ ќе биде достапен и со опции, како што се „LED“ фаровите, „S Line“ пакетот, дополнителните додатоци, поголемиот заден спојлер и други стандардни странични прагови. Автомобилот може да се нарача во 11 бои, и може да се изберат различни бои за ретровизорите, покривот, праговите и спојлерот.

Внатре, новиот „А1“ ќе им понуди на своите сопственици дисплеј од 10,2 инчи, мултифункционален волан, како и три нивоа на опрема.

Моделот е долг 4.03 метри, широк е 1.74 метри и висок е 1.41 метри. Волуменот на багажникот е 335 литри и може да се зголеми до 1.090 литри, ако се преклопат задните седишта.

Седиштата се спортски, а предните седишта може да бидат опремени со опција за греење, како и избор од 30 различни бои. Друга опција ќе биде пакетот за поддршка за „Android Auto“ и „Apple CarPlay“, како и 2 USB-порта. Клиентите исто така ќе можат да избираат помеѓу два дополнителни аудио системи – 8 или 11 колони.

Моторите за „А1“ ќе имаат 3 единици „TFSI“: 1-литарски трицилиндричен, 1,5-литарски и 2.0-литарски четирицилиндарски. Досега, капацитетите на секој од нив не се познати, но се претпоставува дека тие ќе варираат од 95 КС до 200 КС. Менувачките кутии ќе бидат седум брзински со двојна спојка, како и шестстепен „S-tronic“.

Автомобилот, исто така, ќе има системи за помош на возачот. Значи ќе има ограничувач на брзината, приспособлива контрола на патувањето, сензори за паркирање, систем за следење на лентата, тој дури и ќе помогне во враќањето на лентата кон возачот ненамерно излезе. Интересна новина, исто така, ќе биде сензор за откривање на потенцијални опасности. Ако системот мисли дека постои опасност од судир, го предупредува возачот, и ако тој не одговори, автомобилот автоматски ќе застане.

Во моментов, цените не се познати за овој модел и кога новиот хечбек ќе биде достапен на пазарот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  За купувачите на кои дури ни новите „Mercedes“ модели во нивната фабричка состојба не се доволно добри, тука е „Brabus“ да има ги исполни сите…

 • Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  „Lamborghini“ во првите шест месеци од 2018-та испорача повеќе автомобили, отколку во целата 2013-та година. Во периодот јануари-јуни ширум светот се продадени 2.327 возила од…

 • Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Една од најстарите активни авто-трки прв пат се одржа во 1923-та година. Трката на издржливост 24 часа Ле Ман постои веќе 95 години. За тоа…

 • McLaren подготвува 18 нови спортски автомобили до 2025-та

  McLaren подготвува 18 нови спортски автомобили до 2025-та

  До 2025-та година компанијата „McLaren“ ќе го објави 18 нови спортски автомобили, меѓу кои ќе има и неколку хибридни модели, соопшти самиот британски производител на…

 • Pininfarina ќе го претстави својот суперавтомобил со 2.000 КС

  Pininfarina ќе го претстави својот суперавтомобил со 2.000 КС

  Компанијата „Automobili Pininfarina“, која припаѓа на индиската група „Mahindra“, објавува нови скици на својот прв самостоен модел – електричниот хиперавтомобил „PF0“. Според првичните информации, прототипот…

 • Галерија: Hyundai Tucson (редизајн)

  Галерија: Hyundai Tucson (редизајн)

  „Hyundai“ неодамна го редизајнираше својот компактен „SUV“, кој во освежено издание пристигнува во европските продажни салони во текот на летото. Откако е претставен во 2015-та…

 • Bentley го слави 100-тиот роденден и ќе израдува 100 среќници (фото+видео)

  Bentley го слави 100-тиот роденден и ќе израдува 100 среќници (фото+видео)

  Британскиот производител на суперлуксузни автомобили ќе одбележи еден век постоење со специјална ограничена серија на моделот „Mulsanne“. „Bentley“ започнува да го одбележува својот 100-ти роденден…

 • Неколку совети како да бидете сигурни дека вашето дете ќе биде добар возач

  Неколку совети како да бидете сигурни дека вашето дете ќе биде добар возач

  Имајќи го во предвид фактот дека сообраќајните незгоди се водечка причина за смрт и повреди кај младите лица, родителите со право се загрижени дали нивните…

 • Премиера: Maserati Levante GTS со 550 ks (фото)

  Премиера: Maserati Levante GTS со 550 ks (фото)

  Maserati ја претстави новата верзија на својот „SUV“ модел со мотор на „Ferrari“. „Maserati Levante GTS“ го има познатиот „V8“ мотор на „Ferrari“ кој е…

 • Alfa Romeo Giulia „освежена“ за 2019-та

  Alfa Romeo Giulia „освежена“ за 2019-та

  „Alfa Romeo Giulia“ влегува во третата година, па италијанската компанија одлучи малку да го „надгради“ својот предводник за 2019-та година. Со оглед дека моделот и…