Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nissan пушта на пазарот екстремна Navara (фото+видео)

Време: 14:08

Датум: јуни 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Nissan“ започна со продажбата на својот прв европски пикап развиен со помош на надворешна компанија. Тоа е исландската фирма „Arcic Trucks“ кои се занимаваат со опрема за автомобили, кои се користат при сурови зимски услови.

Резултатот од партнерството е „Navara Off-Roader AT32“ – пикап кој треба да стигне и до тешко достапните северни региони. Возилото е со 32-инчни гуми, проширени калници, зголемен растојание од тлото и со посебна заштита на сите основни делови од агрегатот во долниот дел – од моторот до резервоарот.

Потпирањето на теренецот автомобил е зголемено со 20 мм – од 223 на 243 мм, а благодарение на 32-инчни гуми со 17-инчни бандажи висината е зголемена за 40 мм. Аголот на „напад“ е зголемен на 35 степени. Во основната опрема на пикапот влегуваат системи за поддржување на поаѓањето и возњето по удолнините, а исто така и камери за кружем видео надзор.

Како опција се нудат ауспух, благодарение на што оваа „Navara“ може да надмине пречка со длабочина до 800 мм, а исто така и блокирање на предниот диференцијал. Верзијата „Off-Roader AT32“ ќе се продава како со лев, така и со десен волан, а од компанијата нудат гаранција од 5 години или 160.000 км. Таа, исто така се однесува на компонентите додадени од „Arctic Trucks“.

Автомобилот ќе биде достапен со стандардниот мотор за Европа – 2.3-литарскиот дизел кој развива 163 КС и 403 Nm или 190 КС и 450 Nm.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ford го претстави „освежениот“ Mondeo, во понудата и караван хибрид (фото+видео)

  Ford го претстави „освежениот“ Mondeo, во понудата и караван хибрид (фото+видео)

  Редизајнираниот „Ford Mondeo“ дебитираше на саемот за автомобили во Брисел. Покрај стилските подобрувања, претставена е и нова моторизација, како и караван верзија со хибриден погон.…

 • Новиот RAV4 Hybrid (фото+видео)

  Новиот RAV4 Hybrid (фото+видео)

  „Toyota“ објави нова серија фотографии од моделот „RAV4“ со хибриден погон, пред стартот на продажбата на овој „SUV“ во Европа. Петтата генерација на „Toyotа RAV4“…

 • Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Јапонскиот производител „Subaru“ го претстави во Детроит последниот производ од своето „STI“ (Subaru Tecnica International) одделение. Станува збор за моделот „STI S209“ кој ќе биде…

 • VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  Германскиот гигант „Volkswagen“ го откри „Golf GTI TCR“, легална верзија на автомобил инспириран од тркачки модел. „TCR“ е сместен помеѓу „Golf GTI Performance“ и „Golf…

 • Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Јапонски „Nissan“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „IMs“ со кој создава буквално нова класа на автомобили, а која ја нарече „возвишен…

 • Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  По бројните „тизери“, папарцо-фотографи и шпекулации, „BMW“ конечно ја претстави редизајнираната „седмица“. Моделот доби повеќе стилски промени и неколку важни технолошки подобрувања, а „BMW“ ги…

 • Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го претстави својот најголем модел, кој исто така има „брутален“ дизајн. Тоа е теренецот „Telluride“ кој според димензиите го надминува дури и изградениот…

 • Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Американскиот производител објави фотографии од својот прв електричен автомобил, а станува збор за кросовер со три реда седишта. „Cadillac“ на прес-конференција оддржана пред почетокот на…

 • Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Директорот на „Audi“, Брем Шот потврди дека германската компанија дала „зелено светло“ за сериско производсто на суперавтомобилот „Audi PB18 E-Tron“. Oвој целосно електричен автомобили ќе…

 • Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Дизајнот на новата „Suprа“ и не е некоја тајна благодарејќи на фотографиите кои се појавија пред Нова година, а видеото кое денеска се појави на…