Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Концерт на Фабио Барбагало вечерва во Даутпашиниот амам

Време: 16:46

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КУЛТУРА

Со концертот на италијанскиот гитарист Фабио Барбагало вечерва во 19.30 часот во Даутпашиниот амам, Институтот „Данте Алигиери“ во Скопје (www.ladante.mk) се вклучува во одбележувањето на роденденот на Данте Алигиери.

Овој голем италијански поет е патрон на Асоцијацијата „Данте Алигиери“, а Институтот во Скопје е еден од неговите 482 комитета распростанети во 80 земји во целиот свет.

Главната мисија на оваа асоцијација е промовирање на италијанскиот јазик и култура. Институтот „Данте Алигиери“ ја остварува оваа цел во тесна соработка со Амбасадата на Република Италија во Скопје, Катедрата за италијански јазик и книжевност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и преку други институции во Македонија преку организација на курсеви по италијански јазик, културни настани и сл.

Фабио Барбагало е еден од најактивните италијанските гитаристи од неговата генерација на меѓународно ниво. Студиите по електрoнска музика и музички дисциплини и нова технологија ги завршил на Музичкиот Институт „В. Белини“ во Катанија со највисока оценка. Бил член на жирија на голем број меѓународни натпревари, а има одржано концерти, семинари и специјализирани часови мастерклас во дури 24 држави во светот. Неговите композиции се издадени за „Синфоника“ во Милано. Основач и уметнички директор е на „Соларино- меѓународен фестивал за гитара“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Вчера во Палата Брачи на Музејот во Рим, во рамки на програмата на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, се одржа заедничка културно –…

 • Меѓународно признание за „Синедејс“

  Меѓународно признание за „Синедејс“

  Фестивалот на европски филм „Синедејс“ чиј организатор е Младинскиот културен центар, културна установа на Градот Скопје кој традиционално дава финансиска поддршка на овој фестивал, успеа…

 • Изложба на Ана Ивановска во Берлин

  Изложба на Ана Ивановска во Берлин

  Во организација на галерија Прима Центар во Берлин, денеска со почеток во 20:00 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Славејќи ја бесконечноста“ на академската уметничка…

 • Летно издание на фестивалот Скопје синема сити

  Летно издание на фестивалот Скопје синема сити

  Од 6 до 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје синема сити. Фестивалот ќе биде отворен со филмот…

 • Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј“ во Музејот на македонската борба

  Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј“ во Музејот на македонската борба

  Денеска со почеток во 19 часот во Музејот на македонската борба ќе биде отворена изложбата „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“. Изложбата е…

 • „За животните и луѓето“ во Музејот на Македонија

  „За животните и луѓето“ во Музејот на Македонија

  Вечерва со почеток во 19 часот во Музејот на Македонија свечено ќе се отвори изложбата на Етнографскиот музеј од Загреб „ За животните и луѓето“,…

 • Феми Кути со Македонската филхармонија и „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески на отворено

  Феми Кути со Македонската филхармонија и „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески на отворено

  Македонската филхармонија, Кино Милениум и Град Скопје, на 6 и 7 јуни ќе бидат дел од два настани кои што ќе се случат под отворено…

 • Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј“ во Музејот на македонската борба

  Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј“ во Музејот на македонската борба

  Утре со почеток во 19 часот во Музејот на македонската борба ќе биде отворена изложбата „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“. Изложбата е…

 • Фантастичен прием на „Дивата круша“ на Нури Бигле Џејлан на Канскиот филмски фестивал

  Фантастичен прием на „Дивата круша“ на Нури Бигле Џејлан на Канскиот филмски фестивал

  Македонија по вторпат како малцинска копродукција учествуваше на најпрестижниот филмски фестивал во светот. Преку „Сестри и брат Митевски продукција“ Македонија учествува во најновиот филм на…

 • Десет концерти на „ОФФест“ од 31 мај до 5 јуни

  Десет концерти на „ОФФест“ од 31 мај до 5 јуни

  Седумнаесеттото издание на фестивалот „ОФФест“ ќе се одржи од 31 мај до 5 јуни. Програмата вклучува актуелни и врвни имиња од т.н. музика на светот…