Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Компаниите кои се „борат“ за проценка од 1.000 милијарди долари

Време: 13:20

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

„Apple“ е само на чекор од пазарна капитализација од 1.000 милијарди долари, што за првпат ќе се случи кај американска компанија. Сепак, технолошкиот гигант може наскоро да биде претекнат од „Amazon.com“.

Компанијата основана во гаража од Стив Џобс во 1976-та година, „Apple“ го зголеми својот приход до 299 милијарди долари, што е повеќе од бруто домашниот производ (БДП) на земји како Португалија или Нов Зеланд.

Во последниве денови, пазарниот рејтинг на „Apple“ се зголеми на 934 милијарди долари (916 милијарди долари вчера), откако беше најавено дека ќе потроши 100 милијарди долари за купување на сопствени акции.

Покрај тоа, „Berkshire Hathaway“ на Ворен Бафет драматично го зголеми својот удел во компанијата, што се сметаше за уште еден добар знак на инвеститорите од „Вол Стрит“.

Благодарение на зголемувањето од околу 12 проценти во деновите по првиот квартал, компанијата од Калифорнија беше на само 8 проценти под границата од 1.000 милијарда долари.

Пред неколку денови, аналитичарот Анџело Зино ја зголеми прогнозата за цената на акциите со поставување нова цел од 210 долари наспроти 195 долари до денес. Оваа цена ќе ја изедначи „Apple“ со 1.030 милијарди. Зино, како и најмалку 12 аналитичари, веќе го процени „Apple“ со 12 нули.

Сепак, „Apple“ е под закана да биде претекната од „Amazon.com“, која е втората најскапа компанија во САД со оценка од 780 милијарди долари. Аналитичарите сметаат дека растот на „Amazon“ може да е побрз, слично на она што се случи во последните 12 месеци.

За последната година акцијата на „Apple“ се зголеми за 24%, но на „Amazon“ додаде повеќе од 70 отсто.

Од друга страна, Саудиска Арабија подготвува примарна јавна понуда (IPO) на државната „Saudi Aramco“ што би оценило компанијата на околу 2.000 милијарди долари.

Следните најскапи компании во рангирањето за САД се „Alphabet“ (765 милијарди долари), „Microsoft“ (749 милијарди долари) и „Facebook“.

Петте погоре споменати американски компании формираат 15% од оценката на сите компании вклучени во „S & P500“ (над 24.000 милијарди долари).

Според аналитичарите од „Волстрит“, „Apple“ ќе ја премине границата од 1.000 милијарди долари во септември, „Amazon“ ќе го стори тоа во октомври, под услов дека растот на акциите ќе продолжи да е со истиот темпо, како и во изминатите 12 месеци.

Малку подоцна, сепак се очекува „Amazon“ да го заземе местото на „Apple“, како најскапата компанија во САД. Дали тоа ќе се случи – претстои да видиме.

Останатите прогнози предвидуваат „Microsoft“ да добие оценка од пазарот од над 1.000 милијарди долари не порано од 2019-та година, додека кај „Alphabet“ тоа може да се случи една година подоцна.

Просечните предвидувања на аналитичарите од „Волстрит“ сепак не се толку оптимистички и очекуваат „Apple“ да се тргува по цена од 200 долари за акција во следните 12 месеци, што би ја оценило компанијата на 983 милијарди долари.

Прогнозата на цената на „Amazon“ е 1.850 долари, или 15% над оваа цена, додека кај „Microsoft“ и „Alphabet“ се чека раст од 12 и 16% во следните 12 месеци.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Групата „Google You Owe Us“, која застапува 4,4 милиони корисници на „iPhone“, со тужба од „Google“ бара 4,29 милијарди долари отштета поради неовластеното собирање податоци.…

 • Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  „Samsung“ ќе треба да плати отштета во износ од 540 милиони долари на „Apple“, откако поротниците едногласно донесоа одлука во корист на американскиот производител во…

 • FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  Британската банка „Barclays“ ги истражува можностите за спојување со еден од нејзините конкуренти, вклучувајќи го и „Standard Chartered“. Ова е објавено од страна на „Financial…

 • Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Капитол мол изминатиов период беше полн со млади луѓе кои со своите родители го бараа своето омилено парче облека за нивната матурска вечер. Поттикнати од…

 • Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на…

 • Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Познатата македонска прехранбена компанија Макпрогрес Виница продолжува да биде пионер во поддршката на националната економија, иновативните технологии и општествената одговорност. Денес, Макпрогрес Виница официјално склучи…

 • „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  Запирање на стечајот на „Фени“, впаричување на имотот и јавна лицитација за избор на компанија која ќе стопанисува со комбинатот, побара денеска бугарската компанија „Минстрој…

 • „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  Верувале или не, авокадото е новото „злато“, барем според берзиските аналитичари, кога станува збор за акциите на компанијата „Calavo Growers“, кои денес чинат 97 долари.…

 • „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  Руската банка планира да го намали присуството во Европа, а да го прошири работењето во Казахстан и Белорусија, но се очекува и да го продаде…

 • Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Американската хотелска компанија „LaSalle Hotel Properties“ одлучи да ја прифати понудата за купување на компанијата за приватни капитални инвестиции „Blackstone Group“ во вредност 3,7 милијарди…