Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Компаниите кои се „борат“ за проценка од 1.000 милијарди долари

Време: 13:20

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

„Apple“ е само на чекор од пазарна капитализација од 1.000 милијарди долари, што за првпат ќе се случи кај американска компанија. Сепак, технолошкиот гигант може наскоро да биде претекнат од „Amazon.com“.

Компанијата основана во гаража од Стив Џобс во 1976-та година, „Apple“ го зголеми својот приход до 299 милијарди долари, што е повеќе од бруто домашниот производ (БДП) на земји како Португалија или Нов Зеланд.

Во последниве денови, пазарниот рејтинг на „Apple“ се зголеми на 934 милијарди долари (916 милијарди долари вчера), откако беше најавено дека ќе потроши 100 милијарди долари за купување на сопствени акции.

Покрај тоа, „Berkshire Hathaway“ на Ворен Бафет драматично го зголеми својот удел во компанијата, што се сметаше за уште еден добар знак на инвеститорите од „Вол Стрит“.

Благодарение на зголемувањето од околу 12 проценти во деновите по првиот квартал, компанијата од Калифорнија беше на само 8 проценти под границата од 1.000 милијарда долари.

Пред неколку денови, аналитичарот Анџело Зино ја зголеми прогнозата за цената на акциите со поставување нова цел од 210 долари наспроти 195 долари до денес. Оваа цена ќе ја изедначи „Apple“ со 1.030 милијарди. Зино, како и најмалку 12 аналитичари, веќе го процени „Apple“ со 12 нули.

Сепак, „Apple“ е под закана да биде претекната од „Amazon.com“, која е втората најскапа компанија во САД со оценка од 780 милијарди долари. Аналитичарите сметаат дека растот на „Amazon“ може да е побрз, слично на она што се случи во последните 12 месеци.

За последната година акцијата на „Apple“ се зголеми за 24%, но на „Amazon“ додаде повеќе од 70 отсто.

Од друга страна, Саудиска Арабија подготвува примарна јавна понуда (IPO) на државната „Saudi Aramco“ што би оценило компанијата на околу 2.000 милијарди долари.

Следните најскапи компании во рангирањето за САД се „Alphabet“ (765 милијарди долари), „Microsoft“ (749 милијарди долари) и „Facebook“.

Петте погоре споменати американски компании формираат 15% од оценката на сите компании вклучени во „S & P500“ (над 24.000 милијарди долари).

Според аналитичарите од „Волстрит“, „Apple“ ќе ја премине границата од 1.000 милијарди долари во септември, „Amazon“ ќе го стори тоа во октомври, под услов дека растот на акциите ќе продолжи да е со истиот темпо, како и во изминатите 12 месеци.

Малку подоцна, сепак се очекува „Amazon“ да го заземе местото на „Apple“, како најскапата компанија во САД. Дали тоа ќе се случи – претстои да видиме.

Останатите прогнози предвидуваат „Microsoft“ да добие оценка од пазарот од над 1.000 милијарди долари не порано од 2019-та година, додека кај „Alphabet“ тоа може да се случи една година подоцна.

Просечните предвидувања на аналитичарите од „Волстрит“ сепак не се толку оптимистички и очекуваат „Apple“ да се тргува по цена од 200 долари за акција во следните 12 месеци, што би ја оценило компанијата на 983 милијарди долари.

Прогнозата на цената на „Amazon“ е 1.850 долари, или 15% над оваа цена, додека кај „Microsoft“ и „Alphabet“ се чека раст од 12 и 16% во следните 12 месеци.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…

 • Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ за стоки „направи сам“ затвора 42 продавници, што се очекува да доведе до намалување на 1.500 работни места, пренесоа агенциите. Компанијата соопшти…

 • Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Германската енергетска компанија „Innogy“, подружница на „RWE AG“ (Rhenish-Westphalian Power Plant) ќе продаде 41 отсто од акциите од својот проект за изградба на ветерна централа…

 • Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Најголемиот нафтен производител на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – „Abu Dhabi National Oil Company“ (ADNOC) им вети на инвеститорите дека „претстои уште многу“ од плановите…

 • Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата Фатмир…

 • Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Акциите на германската хемиска и фармацевтска компанија „Bayer“ поевтинија со до 12% во понеделникот. Причината е изненадувачката пресуда во САД: производителот на семиња „Monsanto“ кој…

 • Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје за периодот Jануари – Jуни 2018 година оствари добивка  во износ од 5.536 илјади денари  искажана во неревидираниот Биланс на успех. Макошпед…

 • Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Акцијата на „Amazon.com“ ја затвори последната берзанска сесија по цена од 1886,30 долари за акција. Во јули, компанијата го помина максимумот од 900 милијарди долари,…